1. Безпека та впевненість

В галузі безпеки та оборони України пропонується низка заходів, спрямована на затвердження та імплементацію довгострокової стратегії розвитку Збройних Сил, реформування підприємств сектору безпеки та оборони та реформування системи державного оборонного замовлення за допомогою залучення МЕРТ, подальше впровадження стандартів НАТО, нарощування бойових спроможностей та посилення дисципліни у військових частинах.

Окрему увагу Уряд обіцяє приділяти поверненню (реінтеграції) Криму та Донбасу.

2. Ефективна держава

image-1

Натисність на рисунок

Уряд планує продовжувати розпочату реформу державної служби: введення в роботу Комісії з питань вищого корпусу державної служби, конкурсний відбір на посади, запровадження справедливої та конкурентоспроможної системи оплати праці, заходи, що будуть забезпечувати безперешкодну роботу Агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

У 2016 році Уряд планує продовжити впровадження електронного урядування забезпечивши до кінця року надання 20 адміністративних послуг в електронному вигляді (але яких саме не визначено) та вільний доступ до публічної інформації у формі відкритих даних.

Окремим розділом виділене створення системи державних стратегічних комунікацій та комунікаційна підтримка реформ уряду. Успішне виконання зазначених заходів буде сприяти зростанню підтримки уряду серед населення, адже відповідно до останніх опитувань TNS індекс задоволеності діяльністю Уряду продовжує знижуватись; вже ¾ респондентів не задоволені діяльністю Уряду і лише 7% вважають його діяльність задовільною. За результатами іншого опитування TNS тільки 3 з 17 реформ мають позитивну оцінку серед населення.

3. Закон і справедливість

image-1

Натисність на рисунок

Уряд продовжить працювати над реформою поліції шляхом проведення атестування поліцейських, реформування кримінального блоку та служби дільничних офіцерів поліції. Також Уряд обіцяє запровадити нову систему оцінки діяльності поліції, фотофіксацію порушень ПДД і розпочати реформу служби з надзвичайних ситуацій та пенітенціарну реформу.

У програмі дій знову прописані заходи для судової реформи, але цього року вони спрямовані на зменшення навантажень на суди шляхом впровадження інституту електронного наказного провадження та автоматизованого арешту коштів на банківських рахунках; удосконалення процесуального законодавства; підвищення ефективності виконання судових рішень. Водночас, як і минулого року, жодних заходів стосовно оновлення суддівського корпусу не зазначено. Хоча, відповідно до соцопитувань за запровадження оцінювання (переатестація) усіх суддів на предмет компетентності, доброчесності, етичності поведінки виступає 86% опитаних.

4. Енергетична незалежність

image-1

Натисність на рисунок

Уряд обіцяє працювати над посиленням енергетичної незалежності шляхом запуску реформи ринку електроенергії з ринковим ціноутворенням, продажу вуглеводнів та вугілля на біржових аукціонах. Також передбачено проведення дерегуляції та реформування системи оподаткування газовидобувної галузі для підтримання енергетичної безпеки. Уряд знову запланував розпочати еформу вугільної галузі, застосувавши комплексний підхід до накопичених проблем. Також громадянам обіцяють нову якість житлово-комунальних послуг, надавши право самостійно обирати ЖЕКи та забезпечивши стале функціонування комунальних систем, оплату за фактично спожиті послуги. Окремо заплановані заходи щодо виконання вимог ЄС з енергоефективності та збільшення частки відновлюваної енергетики.

5. Українська національна ідентичність

Національний культурний продукт буде развиватись шляхом підтримки вітчизняного кінематографа, театрів, охорони культурної спадщини та популяризації української культури за кордоном. Знову обіцяють реформу бібліотек та завершення реформи системи іномовлення.

У підростаючого покоління обіцяють формувати національно-патріотичну свідомість.

У спортивній галузі заплановані гідні результати українських спортсменів у змаганнях та дерегуляція управління системою розвитку видів спорту в Україні.

Окремий розділ визначає плани Уряду в туристичній галузі, де запланована імплементація законодавства ЄС, лібералізація та дерегуляція ринку туристичних послуг.

6. Децентралізація та регіональний розвиток

Великий розділ програми присвячений децентралізації, яка заявлена як стратегія національного успіху. Уряд запланував удосконалення інструментів планування та фінансування регіонального розвитку (розроблення проекту Закону України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо удосконалення механізму фінансування регіонального розвитку”, проекту Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про засади державної регіональної політики” та декілька постанов КМУ, а також розроблення пропозицій про внесення змін до законодавства для запровадження механізму зарахування до місцевих бюджетів частини податку на прибуток підприємств, які включені до Реєстру великих платників податків та мають юридичну реєстрацію, виробничі потужності і провадять свою діяльність на території області, підтримку змін до Конституції щодо децентралізації влади, до кінця року передачу повноважень у сфері архбудконтролю з державного на місцевий рівень.

7. Формування громад

Цього року може розпочатись формування спроможних громад та зміцнення їх ресурсної бази шляхом поетапного переходу від триступеневої (область-район-громада) до двоступеневої (область-громада) бюджетної моделі взаємовідносин державного бюджету з місцевими бюджетами. Місцевим бюджетам обіцяють збільшення фінансової незалежності.

8. Освіта – основа нової країни

Деякі заходи перенесені з 2015 року, зокрема супроводження у парламенті проектів законів про освіту та професійну освіту. Також пропонується зменшення кількості інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на 25 відсотків, зменшення кількості дітей в інтернатних закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на 35 відсотків. Крім того, передбачаються заходи щодо вдосконалення програми навчання, фінансування закладів освіти, захисту прав інтелектуальної власності, підтримки наукових досліджень і т.п.

9. Медицина майбутньої України

У сфері охорони здоров’я Кабмін пропонує продовжити реформування, зокрема розробити проект акту КМУ щодо схвалення Стратегії реформи охорони здоров’я, яка передбачатиме докорінну модернізацію системи шляхом, зокрема, підвищення ефективності використання публічних коштів, чіткого визначення державних гарантій, автономію постачальників медичних послуг тощо. Пропонується ввести часткову оплату за медичні послуги.

Крім того, передбачається запровадження нової моделі надання первинної медичної допомоги. В чому полягає «нова модель» не зазначається, проте її запровадження має відбутися до кінця червня 2016 року.

10. Нові можливості для молоді

В цьому напрямку Уряд планує забезпечити міжнародну мобільність та громадянську активність молоді. Надати 100 тис молодих людей послуги порталу «Спортіфай», надати неформальну освіту 200 молодіжним працівникам, а також 10 тис молодих людей послуги он-лайн порталу «Молодіжний працівник» та 200 тис молодих людей послуги порталу «Моя кар’єра».

11. Гідна праця – основа підвищення соціального добробуту усіх громадян

У 2016 році Уряд планує продовжити роботу над супроводженням у ВР Трудового кодексу України. В соціальній політиці більшість заходів носять більш загальний характер та передбачають розробку та прийняття концепцій, програм, стратегій.

У сфері субсидій – уряд планує удосконалити порядок надання житлових субсидій населенню, а також запровадити додаткове стимулювання одержувачів субсидій на оплату житлово-комунальних послуг до здійснення енергоефективних заходів.

У сфері забезпечення житла уряд другий рік поспіль планує відновити програму підтримки індивідуального житлового будівництва на селі “Власний дім” (у бюджеті на 2016 рік на цю програму передбачено 40 млн грн. У 2015 - 39 млн грн.).

12. Безпечне довкілля

Робота у цьому напрямку переважно зосередиться на розробці нормативно-правових актів, що регулюють цю сферу, а також адаптації законодавства до вимог ЄС. Зокрема, урядом планується внесення змін до Закону України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року» з метою вдосконалення екологічної політики, а також затвердження Національного плану дій з охорони навколишнього природного середовища на 2016—2020 роки та низка інших заходів.

13. Нова податкова: сервіс замість фіскального тиску

image-1

Натисність на рисунок

У сфері податкового законодавства уряд планує прийняти відповідне законодавство, яким передбачається: забезпечення прозорого адміністрування податків та зборів, скорочення та спрощення податкової звітності, запровадження інвестиційного податкового кредиту, встановлення рівних та справедливих податкових правил. Крім того, уряд планує оптимізувати роботу податкової (отримавши право на збільшення кількості заступників голови ДФС), а також включення митниць до складу територіальних органів ДФС. До кінця другого кварталу уряд планує створення нової демілітаризованої служби (Служби фінансових розслідувань), яка замінить податкову міліцію та здійснюватиме аналітичні функції. Також до кінця року планується створення повноцінного електронного кабінету платника податків.

14. Ефективне регулювання

Продовжується курс на покращення бізнес клімату. Заплановане подальше скорочення дозволів та ліцензій, переведення на електронний спосіб одержання не менш як 70% документів дозвільного характеру, запуск сервісу реєстрації юридичних осіб на допомогою Інтернету протягом 24-х годин, запровадження «єдиного вікна» під час перетину вантажами митного кордону, зменшення строків на отримання сертифікатів походження товарів, дерегуляція зовнішньоекономічної діяльності, спрощення реєстрації транспортних засобів, зменшення бюрократичних процедур, спрощення доступу до електронних мереж, права міноритарних акціонерів планується посилити.

15. Державний сервіс має бути електронним

Цей розділ відображає продовження впровадження електронних державних сервісів та зменшення паперового документообігу, плануються оприлюднювати на сайті МінФіну інформацію щодо використання коштів від міжнародних фінансових організації, публікацію на сайті МЕРТ переліку державних інвестиційних проектів, утворення Агентства залучення інвестицій.

16. Зроблено в Україні

image-1

Натисність на рисунок

Один з найбільших і найширших за змістом серед розділів Плану, в якому зокрема передбачені наступні підрозділи: приватизація підприємств, ефективні та прозорі публічні закупівлі, розвиток інфраструктури, підтримка експортерів, розвиток зовнішніх ринків для аграрної продукції, розвиток фермерських та кооперативних аграрних господарств, земельна реформа.

У плані дій передбачено внесення низки змін до чинного законодавства щодо вдосконалення процесу приватизації підприємств у різних сферах економіки України. Також уряд планує продовжити структурні реформи ПАТ «Укрзалізниця» та підписати Угоду про Спільний авіаційний простір із ЄС. Крім того, планується запровадження процедури державного регулювання у сфері діяльності інформаційно-диспетчерських служб таксі.

У сфері підтримки експортерів, уряд планує приєднання України до Регіональної конвенції Панєвропейсько-середземноморських правил преференційного походження товарів, стимулювання експорту продукції з високою часткою доданої вартості та високотехнологічної продукції та інші заходи.

У земельній реформі уряд зокрема планує: у березні розробити законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення щодо запровадження на першому етапі (з 1 січня 2017 р.) продажу земель сільськогосподарського призначення державної власності, на другому (з 1 січня 2019 р.) — відкриття для продажу земель громадянами.