Сила слова: Як у західних ЗМІ змінювалося ставлення до України
Контент-аналіз 10 000 заголовків

Автор: Дмитро Остапчук, редактор DataVox

"Не вірте заголовку" - радить Галина Тимченко, екс-головний редактор інтернет-ЗМІ "Meduza". Дійсно, в одному заголовку журналіст або редактор можуть дуже перебільшити або перекрутити суть статті, але якщо мова йде про тисячі назв в десятках найбільш авторитетних західних ЗМІ, то такий масив даних міг би адекватно відображати тенденції по конкретній темі. Ми поставили собі завдання дослідити, що і як писали про Україну найбільш впливові й авторитетні західні ЗМІ.

Де знайти 10 000 заголовків статей про Україну

Цю інформацію нам надав проект "Око", за що VoxUkraine йому дуже вдячний. "Око" за допомогою автоматизованих інструментів щодня збирає, сортує і обробляє матеріали сотень ЗМІ, в яких згадується Україна. Такі дані мають велику цінність для вчених, журналістів і всіх хто має відношення до інформаційної безпеки України. Аналіз даних дозволяє визначити: в якому контексті ЗМІ говорять про Україну, як змінюється частота і тональність повідомлень, які джерела і канали поширення новин найбільш впливові і ефективні. Говорячи прямо - неоціненний інструмент в умовах інформаційної війни, в яку виявилася втягнутою Україна.

За останні 2.5 року в базі "Око" накопичилося близько мільйона статей на 8 мовах. Реалістично оцінюючи власні ресурси, ми обмежили вибірку даних наступними параметрами:

Дані можна завантажити на data.voxukraine.org

Медіа Сайт Країна Кількість заголовків
Reutersreuters.comUK4875
Bloombergbloomberg.comUSA1030
Wall Street Journalwsj.comUSA638
New York Timesnytimes.comUSA558
ABC Newsabcnews.go.comUSA501
Guardiantheguardian.comUK492
Washington Postwashingtonpost.comUSA450
Fox Newsfoxnews.comUSA434
British Broadcasting Corporationbbc.comUK423
Financial Timesft.comUK415
Associated Pressap.orgUSA278
Cable News Networkcnn.comUSA255
USA Todayusatoday.comUSA199
Timetime.comUSA79

Газ, війна, аварії, диверсії. Що ще цікавить Захід

Перший сплеск активності за період, що відстежується, припадає на газові перемовини восени 2014-го ("gas talks") між Україною та Росією ("Ukraine-Russia Gas Talks Deadlocked in Brussels" - abcnews.go.com, "Ukraine and Russia Reach Deal on Natural Gas Supplies" - nytimes.com). Газові дебати між сусідами цікаві західним медіа з тієї причини, що від їх результату залежить стабільність поставок російського газу в Європу і вони безпосередньо впливають на макроекономічні показники України: розмір українського боргу та здатність України його обслуговувати ("Ukraine sees Russia gas price at $365-378, ready to pay off debts" - reuters.com).

Крім газових перемовин, західні ЗМІ приділяли підвищену увагу переговорам "нормандської четвірки" в Мінську (лютий 2015), загибелі 32 людей на шахті ім. Засядька (початок березня 2015), внесенню змін до Конституції в частині децентралізації (кінець серпня - початок вересня 2015), "українським диверсантам" в Криму (перша половина серпня 2016). У ці періоди, кількість публікацій за день перевищувала середній показник в 16 публікацій у 3-4 рази.

timeline

Інтерес ЗМІ до важливих геополітичних подій або катастроф передбачуваний. Наш аналіз дозволяє подивитися на "Україну в ЗМІ" більш детально. В якому контексті пишуть про Україну і як це роблять найбільші друковані видання, онлайн ЗМІ та телеканали.

Чому "Putin" частіше, ніж "Poroshenko" або "Ukraine president"

У заголовках, що містять слова "Ukraine" або "Ukrainian" західних газет і новинних агентств найбільше таких слів як "fight", "kill", "conflict", "war", "attack", "Russia" і менше "cease-fire" (припинення вогню) і "peace". Трохи рідше зустрічаються слова "separatist", "soldier", "troop" (військовий загін), "rebel" (повстанець), "Donetks", "east". Дуже рідко згадується слово "Crimea". У заголовках телерадіомовної компанії BBC можна частіше зустріти слово "crisis". Це пояснюється тим, що у bbc.com усі новини, які стосуються конфлікту на сході України (а також Кримське питання), публікуються під рубрикою "Ukraine crisis". Наприклад, "Ukraine crisis: Crimea in the dark in Russia power row" или "Ukraine crisis: "Russian soldier's" lawyer found dead".

newspapers
broadcasters

Окремо слід розглянути результати Reuters, як найбільшого постачальника новин про Україну (судячи з кількості заголовків). 46% заголовків аналізованої вибірки належать reuters.com і його піддоменам (uk.reuters.com, in.reuters.com і т.д.). Аналогічно західним газетам і мовним компаніям, Reuters активно вживає слова, що описують конфлікт на сході України. Більше уваги приділяється питанню боргу - в 7% заголовків зустрічається слово "debt" (Reuters - поставщик деловой информации). (Reuters - постачальник ділової інформації). Також, в заголовку найімовірніше зустріти слово "Putin", ніж, наприклад, "Poroshenko" або "Ukraine president".

reuters

Проміжний висновок: в заголовках західних медіа слово "Ukraine" або "Ukrainian" скоріш можна зустріти зі словами, що описують конфлікт на сході України ("war", "conflict", "attack" и т.д.), ніж, наприклад, з реформами або боротьбою з корупцією.

Розмови про борги

Заголовки ділових західних ЗМІ (Bloomberg, Financial Times, Wall Street Journal) більш акцентують увагу на тому, як Україна обслуговує свої боргові зобов'язання. Тема реструктуризації боргу і договір з МВФ присутні в 12% всіх заголовків. У 2014 і першій половині 2015 року, найімовірніше було зустріти більш тривожні заголовки: "IMF warns Ukraine bailout at risk of collapse», «Ukraine bonds sink as debts spiral" (обидва ft.com) або "Ukraine Said to Risk Losing IMF Support for Aid If War Escalates" (bloomberg.com). У другій половині 2015 і 2016 рівень негативу і тривожності скоротився, а кількість позитивних заголовків дещо збільшилася: "Ukraine Deserves Debt Relief" (wsj.com) або "Ukraine Rating Raised to B- by S&P on Debt Exchange, Reform Plan" (bloomberg.com).

"Debt talks" і "IMF deal" куди частіше зустрічаються в заголовках, ніж "corruption" і "reform". Можна припустити, що корупція і реформи - це внутрішні проблеми України, які не дуже цікаві західним медіа. З іншого боку, є гіпотеза, що Україна (держава і громадянське суспільство) робить недостатньо, щоб донести до світу інформацію про нечисленні успіхи і прогрес в реформах. Слово "reform" вживалося тільки в 1% заголовків. Більш того, левова частина цього одного відсотка відображає побоювання західних медіа щодо просування реформ. Наприклад, "Ukraine political crisis deepens as another reformer resigns" (ft.com) або "IMF Warns Proposed Legislation in Ukraine Threatens Reforms" (wsj.com) – отражают опасения по реализации реформ в Украине.

econ

Про що може сказати аналіз повних текстів статей

Сьогодні у дослідників, журналістів, "комунікаційників" і просто зацікавлених людей є доступний набір інструментів з аналізу текстових даних. Наприклад, компанія IBM Watson пропонує сервіс з лінгвістичного аналізу, який класифікує текстові дані за тональністю. Даний сервіс заснований на алгоритмах машинного навчання і дослідженнях в психолінгвістиці.

Аналіз статей (новин, заміток, колонок) про Україну дасть можливість скласти повну картину про те, як наша країна сприймається зарубіжними ЗМІ, і відповідно, який імідж у неї формується. Це не тільки питання престижу і конкуренції за симпатії потенційних туристів та інвесторів, для України позитивний імідж є важливим елементом в інформаційній війні, яку веде Росія.

  1. Використовувалися як основні домени bbc.com чи nytimes.com, так і піддомени cn.wsj.com чи in.reuters.com