G-Еволюція мобільного зв’язку в Україні – зради та перемоги | VoxUkraine

G-Еволюція мобільного зв’язку в Україні – зради та перемоги

13 Січня 2020
FacebookTwitterTelegram
25

Українці часто скаржаться на вартість тарифних пакетів, швидкість мобільного інтернету або його відсутність в селах та на автошляхах. При цьому кількість сім-карток, які є в обігу в Україні за даними регулятора, сягає 52 мільйонів.

Автори тексту – прес-служба lifecell

А за результатами минулорічного дослідження провайдера Cable.co.uk, який аналізує доступність інтернету в 230 країнах світу, мобільний інтернет в Україні є найдешевшим у Європі та 4-м за доступністю в світі. Дослідження проводилося у жовтні-листопаді 2018 року, і воно охопило понад 6 тис. тарифних планів по всьому світу. При досить високій вартості обладнання, ліцензій, плати за радіочастотний ресурс українські оператори надають послуги мобільного зв’язку за доступними тарифами. І хоча впродовж поточного року тарифи в Україні трохи зросли, для порівняння, середній чек європейця на місяць становить близько 45 євро.

Якщо ж говорити про покриття – мобільні оператори постійно розширюють 3G/4G покриття по всій Україні. При цьому випереджають показники, встановлені регулятором. Наприклад, станом на грудень 2019 р. оператор lifecell забезпечив доступ до 4G інтернету для 29,6 млн українців в більше ніж 10 тис. населених пунктів. І тут ще треба враховувати, що робота йде шаленим темпом – 4G в Україні з’явився тільки минулого року.

Для розуміння ситуації з покриттям всіх мобільних операторів, НКРЗІ запустила тестову версію веб-карти покриття України мобільним зв’язком на базі технології 4G. Вона створена на основі інформації, наданої регулятору операторами. Наразі великі і середні міста майже повністю покриті сучасним мобільним зв’язком. А проблеми з покриттям  новими стандартами зв’язку спостерігаються у віддалених населених пунктах, на автошляхах та вздовж залізничних маршрутів.

Для вирішення цього питання 29 жовтня цього року в Маріуполі був підписаний Меморандум взаєморозуміння між Урядом і чотирма операторами. Підписанти Меморандуму домовились про розгортання 4G в діапазоні 900 МГц для забезпечення максимальної кількості українців доступом до швидкісного інтернету, де б вони не перебували.

У результаті спільних дій всіх операторів і Уряду буде забезпечено:

  • розвиток інфраструктури мобільного широкосмугового доступу до інтернету та телекомунікацій в цілому;
  • розвиток цифрової інфраструктури;
  • покриття швидкісним мобільним інтернетом на всіх міжнародних та національних автошляхах впродовж чотирьох років;
  • доступність швидкісного мобільного інтернету для понад 90% населення в населених пунктах з кількістю мешканців від 2 тис. впродовж двох років.

Чому ж можливість розгортати 4G на 900 МГц є такою важливою?

Справа в тому, що наразі оператори можуть розгортати 4G на тих частотах, які покривають невелику площу поблизу базової станції. І це вимагало би встановлення великої кількості базових станцій, щоб покрити всі населені пункти. Тобто чим вищі частоти, на яких впроваджується технологія, тим менший радіус дії базової станції. Для покриття міст, наприклад, оператори наразі використовують частотні смуги 2600 МГц та 1800 МГц, але покрити всю площу країни в цих діапазонах складно і дорого. І економічно просто необґрунтовано. А в діапазоні 900 МГц радіус дії базових станцій в рази більше, ніж у більш високих діапазонах. Тому у всьому світі це і є частотний діапазон, на якому забезпечується покриття 4G в сільській та віддаленій місцевості.

Розподіл ринку між трьома найбільшими операторами. Що впливає?

Основними операторами, які надають послуги мобільного зв’язку в Україні є Київстар, Vodafone і lifecell. Це так звана «велика трійка телекому». В офіційних звітах компаній за 3 квартал 2019 року зазначена наступна кількість абонентів: Київстар – 26,4 млн, Vodafone – 19,8 млн, lifecell – 6,9 млн абонентів.

Чинники, які впливають на розподіл долей ринку між операторами:

  1. Час виходу на ринок і, як результат, нарощена абонентська база. Наприклад, компанія lifecell історично має менше абонентів, бо почала працювати на українському ринку у 2005 році, коли телеком-ринок фактично вже був поділений між двома операторами. Багато інших дрібних операторів або просто зникли з ринку, або фактично давно перестали надавати послуги, хоча номінально ще існують. А вже доведено, що для успішного функціонування та розвитку телеком-ринку критичним є існування трьох гравців, причому з долею ринку останнього не менше 18 відсотків – інакше утворюється фактично дуополія.
  2. Відкритість ринку і забезпечення умов вільної конкуренції. В Україні і досі існує так званий клубний ефект, оскільки на відміну від розвинутих телеком-ринків існує така річ, як «нуль всередині мережі». А це точно спонукає абонентів до спілкування із абонентами свого ж оператора. Також клубний ефект проявляється і в наявності «дабл-сімерів», тобто абонентів, які свідомо і довготривало користуються послугами двох різних операторів. 
  3. Не завжди ефективна робота АМКУ і регулятора, якому не вистачає повноважень для регулювання ринку. Це уповільнює технологічний розвиток галузі, його зростання і, як наслідок, прихід нових інвестицій. 
  4. Складна процедура послуги перенесення повного мобільного номеру включно з кодом (послуга Mobile Number Portability – MNP) абонентом від одного оператора до іншого. Мало того, що ця послуга в Україні була запущена тільки через 9 років після прийняття відповідного закону Верховною Радою, так і ще ускладнена процедура звела її ефекти до мінімуму. Але все одно варто відзначити, що тепер українські абоненти мають абсолютну свободу змінювати поточного оператора, але при цьому залишати свій старий повний номер. І ринок очікує від регулятора вже озвучених кроків, які мають спростити існуючу процедуру, наблизивши її до кращих практик ЄС.
  5. Відсутність дієвих механізмів боротьби з нелегальним імпортом мобільних пристроїв, що не дозволяє операторам, наприклад, формувати конкурентні комплексні пропозиції (гаджет + тарифний план). А саме такий підхід є стандартною практикою на розвинутих ринках.

Покоління мобільного зв’язку – в чому відмінності між різними “G”

3G, 4G і 5G – це абревіатури, що означають різні стандарти мобільного радіозв’язку. G означає generation – «покоління» в перекладі з англійської. Кожне наступне покоління зв’язку забезпечує вищу швидкість, ніж попереднє.

3G це мобільний інтернет, який працює в десятки разів швидше за GPRS/EDGE. Стандарт третього покоління здатний забезпечувати швидкість передачі даних до 42,2 Мбіт/с. З довгоочікуваним приходом 3G українці отримали можливість бути онлайн без прив’язки до комп’ютера і зони WiFi.

3G штучно стримувався владою і був запроваджений в Україні із запізненням більше, ніж на 12 років, лише в 2015 році. Це негативно вплинуло на технологічний розвиток країни і призвело до того, що в Україні виросла ціла генерація, що не мала доступу до швидкісного мобільного інтернету, на відміну від наших сусідів. В той самий час поява 3G надала можливість операторам конкурувати за ознакою технологічності, а не тільки вартістю хвилини розмови чи смс. В травні  2015 року саме найменший з «великої трійки» операторів першим запустив у Львові цю технологію. І з того часу в Україні почали стрімко розвиватися онлайн послуги та сервіси.

А рівно через три роки, а саме в 2018 році оператори мобільного зв’язку запустили в Україні стандарт 4G. Хоча у всьому світі технологічний цикл між запусками різних поколінь зв’язку  складав зазвичай не менше 10 років.

Висока швидкість цього покоління зв’язку одразу забезпечила абонентам абсолютно інший рівень сервісу і послуг. Першою помітною перевагою стандарту 4G став поліпшений користувацький досвід при використанні додатків, які вимагають високої швидкості передачі даних. Наприклад, під час перегляду онлайн-відео, мобільного геймінгу або використання онлайн-додатків віртуальної реальності.

Також поява швидкісного мобільного інтернету миттєво привела до розвитку нових бізнесів і сервісів: альтернативні традиційним служби таксі на кшталт Uber чи Bolt, доставка їжі Glovo, фінтех-сервіси і безконтактні платежі смартфонами. Також в країні почали будуватися та працювати перші, здебільшого поки що пілотні, IoT-мережі (мережі розумних речей) в сфері енергопостачання, агротеху, в комунальних господарствах.

Четверте покоління мобільного інтернету забезпечує до 5 разів вищу швидкість завантаження у порівнянні з 3G, більшу ємність даних та меншу затримку (пінг). Швидкість завантаження даних в мережі 4G може сягати 700 Мбіт/с, а передавання – 90 Мбіт/с.

5G – це технологія недалекого майбутнього, орієнтована в першу чергу на потреби бізнесу, робототехніки і нових екосистем розумного міста, а не на кінцевих споживачів. Ця технологія створена для передавання величезних обсягів інформації на великій швидкості із майже відсутньою затримкою сигналу. Ця технологія використовується для функціонування безпілотних автомобілів та дронів, роботи «розумних підприємств та шахт», розвитку «розумних міст». Тільки цього року на міжнародному рівні були нарешті затверджені частотні та функціональні характеристики даного стандарту. І станом на кінець 2019 року окремі ділянки 5G-мереж були запущені у деяких великих містах США, Німеччини, Південної Кореї, Швейцарії.

У травні 2019 року у рамках Шведсько-українського бізнес-форуму у Києві оператор lifecell та виробник телекомунікаційного обладнання Ericsson розгорнули перший демо-сегмент мережі 5G і провели відкрите тестування швидкості мобільного інтернету п’ятого покоління в Україні. Тоді пікова пропускна здатність завантаження даних, яка була досягнута, становила у 25,6 Гбіт/с в діапазоні ультрависоких частот 28 ГГц. Таким чином можна казати, що технологічно мобільні оператори в Україні точно випереджають поки що відсутній попит на цю технологію зі сторони бізнесу.

Від чого ж залежить запуск 5G в Україні?

Наразі в Україні можливості та потенціал технології 4G, яка була запущена операторами у 2018 році, ще не до кінця освоєні. 4G має дуже широкий потенціал розвитку з точки зору розширення покриття і впровадження додаткових сервісів для приватних абонентів, бізнесу та держави. Мільйони українських абонентів й досі не почали користуватись смартфонами та швидкісним мобільним інтернетом.

Всі оператори із випередженням графіку забезпечують розгортання покриття LTE в Україні, цей процес розбудови ще триватиме декілька років. А існування якісного 4G-покриття також є однією із необхідних умов й для запуску 5G.

Існуючі стандарти  зв’язку здатні із запасом  забезпечити потреби найближчих 4-5 років без необхідності запуску наступного покоління мобільного зв’язку. Більше того, всі мобільні оператори зробили інвестиції в десятки мільярдів гривень в розгортання 3G та 4G (купівля ліцензій, розбудова і утримання мережі, користування радіочастотним ресурсом) і має пройти певний час, поки буде отримано економічний ефект від здійснених інвестицій.

Тому наразі головні зусилля держави мають бути спрямовані на розвиток економіки країни та зростання бізнесу, який і виступатиме головним замовником та користувачем 5G. Тоді це може стати по-справжньому спільним партнерським проектом держави та операторів, які в свою чергу інвестуватимуть в розбудову цієї мережі.

Запуск технології 5G в Україні може бути успішним лише після того, як буде:

  • повністю використаний потенціал LTE-мереж;
  • сформована чітка державна стратегія розвитку наступної генерації зв’язку, яка би враховувала позиції операторів, бізнесу та ринкових потреб;
  • проведено заходи щодо виділення і ліцензування частот під запуск і розвиток 5G;
  • з’явиться реальний попит бізнесу на сервіси та рішення, для яких необхідний 5G, адже цей стандарт орієнтований здебільшого саме на промислові та інфраструктурні потреби b2b-ринку, а не абонентів;
  • з’являться доступні за ціною термінали та обладнання, які підтримують нову технологію;
  • буде створена екосистема (бізнес – оператори – провайдери сервісів) для успішного застосування нової технології, яка зробить її економічно обґрунтованою.