ФЕЙК: Пандемія та карантин пов’язані із Цілями сталого розвитку | VoxUkraine

ФЕЙК: Пандемія та карантин пов’язані із Цілями сталого розвитку

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
22 Липня 2020
FacebookTwitterTelegram
2289

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У цьому відеозверненні громадська діячка Ольга Яремійчук висловлюється проти карантинних заходів, які запровадили через пандемію нового коронавірусу. Вона пов’язує їх зі «Сталим розвитком 2030» — ми сприймаємо це як «Цілі сталого розвитку до 2030 року», оскільки зустрічаємо згадки про них в аналогічному контексті у попередніх дописах.

Своє відео Яремійчук починає зі звернення до незалежних фактчекерів:

«Хочеться запитати цих “незалежних фактчекерів” — фейсбуківських, ютьюбівських та інших — ви звідки взялися? Хто вам надав право вирішувати, призначати, де правда, а де неправда? Хто вас взагалі сюди до нас скерував? На якій основі ви нехтуєте українською Конституцією, зокрема її 15 статтею, що прямо забороняє цензуру? На якій підставі ви цензуруєте відеозвернення, на якій підставі ви затуляєте людям роти?»

Незалежні фактчекери, які співпрацюють з Facebook у програмі протидії поширення фейків, сертифіковані Міжнародною мережею фактчекінгу (International Fact-Checking Network, IFCN). 

Маркування фейків у Facebook – це не цензура. Промарковані матеріали не видаляються і не блокуються. Для користувачів залишається право подивитись промаркований контент і самостійно обрати, якій інформації довіряти: тій, що поширена у дописі, або тій, яку надали фактчекери.

Все про роботу фактчекерів – тут.

Спростовуємо й інші тези зі звернення Ольги Яремійчук.

Тези про те, що пандемія нового коронавірусу — це план, прописаний у «Цілях сталого розвитку…», ми вже спростовували раніше. Зокрема на основі неправдивих тверджень активістки Лідії Гончаренко, яка намагалася довести зв’язок між документом ООН та карантином. 

«”Сталий розвиток 2030″ — це фактично спроба насаджування нам тоталітарного суспільства 2030, нової нормальності»

Ні, Цілі сталого розвитку — це лише загальні заклики до дій, спрямованих на боротьбу з бідністю у світі, захист планети, екології, становлення миру тощо, які домовилися виконувати країни-учасники ООН. 

Якщо ж під тоталітарним суспільством авторка має на увазі карантинні заходи, то їх приймають уряди окремих країн, а не «насаджують» міжнародні організації. 

Однак важливо: Цілі сталого розвитку не мають нічого спільного із пандемією нового коронавірусу та введеними через неї карантинними обмеженнями. 

«Заходи, які нам зараз нав’язують, не мають нічого спільного з турботою про здоров’я нації. Нація позбавлена свіжого повітря, здорового харчування, спорту, доступу до церкви»

VoxCheck уже спростовував схожі тези про те, що у боротьбі з коронавірусом заборонили усе, що оздоровлювало населення. 

Насправді карантинні заходи впроваджувалися для того, щоб обмежити контакти людей і, як наслідок, зупинити масове поширення коронавірусу, а не для обмеження доступу людей до повітря, здорового харчування, спорту тощо. 

Якщо Ольга Яремійчук має на увазі обмеження соціальної активності в цілому, то суворі карантинні заходи справді могли мати ряд негативних ефектів. Наприклад, для фізичної активності та психічного здоров’я людей. У той же час вони вводилися для уникнення значної кількості жертв, яку спричинило б неконтрольоване поширення COVID-19 і перевантажені внаслідок цього системи охорони здоров’я.

Детальніше про те, яку користь мали обмежувальні заходи, ми писали тут

«Це намагання позбутися людського баласту тих, хто не входить в категорію людей, корисних для господарів життя. Тих, хто потребує якихось соціальних витрат; тих, хто посмів жити на цій території»

Ми вже багато разів спростовували фейки про «тіньовий уряд», світове панування чи «організаторів світової пандемії». Не існує фактів, які підтверджують твердження, що пандемію хтось влаштував. 

У контексті боротьби за територію Яремійчук також згадує, що хтось «прихоплює нашу землю». У Цілях сталого розвитку, ухвалених на період до 2030 року, взагалі не йдеться про позбавлення людей права на власність, а сама Яремійчук не наводить будь-яких фактів на підтвердження цієї тези.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний