7 кроків до парламентаризму здорової країни

У 2015 році Місія Європарламенту під головуванням Пета Кокса провела аудит діяльності Верховної Ради та запропонувала Дорожню карту для підсилення її спроможності. За результатами роботи Місії було сформовано 52 рекомендації для реформування парламенту за 7 основними напрямами. Як відбувається реформа ВР і що потрібно зробити, читайте в нашому експлейнері.

Проект створено за підтримки проекту ЄС-ПРООН «Рада за Європу» у рамках діяльності Ініціативи «Відкритий парламент».

Автор: Марія Крючок

1. Законодавча спроможність та законотворчий процес у Верховній Раді

Законотворчий процес в Україні досить «заспамлене явище». З початку роботи Ради VIII скликання Апарат ВР зареєстрував 6217 законопроектів, з яких більшість (5215) ініціювали народні депутати. Україна абсолютний рекордсмен за кількістю законопроектів серед європейських країн. За даними нашого аналізу, показники народних обранців щодо ефективності та швидкості ухвалення законів залишаються найнижчими порівняно з урядом і президентом.

Така велика кількість законопроектів призводить до багатьох неузгодженостей між законодавчими актами та, за словами заступниці голови Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції Марії Іонової, збільшує ризик їх невідповідності нормам ЄС.

Покращити Раду/рекомендації

Більше по темі:
Спам під куполом: цифровий портрет українського парламентаризму після аналізу 6000 законопроектів

2. Політичний нагляд за виконавчою гілкою влади

Одна з функцій парламенту — контролююча, яка, зокрема, стосується взаємодії Верховної Ради та Кабінету Міністрів. Народні депутати вдало використовують «годину запитань до уряду» як один з інструментів для публічного звернення до будь-кого з міністрів. Рада нинішнього скликання провела вже 59 таких «зустрічей». Згідно з нашим аналізом, депутати надали близько 670 запитів, більшість з яких стосувалися використання чи виділення коштів, а також нардепи цікавились діяльністю державних відомств або приватних компаній.

Враховуючи, що 5 квітня 2018 року Верховна Рада проголосувала в першому читанні за два законопроекти — №7550, що стосується запровадження методики розподілу посад за принципом «д’Ондт», та №6256, який зменшує кількість комітетів з 27 до 20, кількість основних рекомендацій щодо «політичного нагляду» скоротилася до двох основних.

Покращити Раду/рекомендації

Більше по темі:
Не ділом, а словом: як українські депутати спілкуються з членами Уряду

3. Відкритість, прозорість та підзвітність громадянам

Ефективне виконання представницьких функцій депутата передбачає роботу з виборцями, а також підзвітність на постійній основні. Наразі для покращення взаємодії з громадянами існує можливість брати участь у публічному обговоренні законопроектів та ініційовано декілька проектів щодо підзвітності народних депутатів з боку громадських організацій. Для підвищення якості комунікації Верховної Ради з громадянами відповідно до різних цільових аудиторій було розроблено та у листопаді 2017 року підписано Головою Верховної Ради Комунікаційну стратегію Верховної Ради.

Іншим важливим елементом підзвітності парламенту є документообіг. Наразі законодавчі процеси у ВРУ здійснюються переважно в паперовій формі, тому важливо перевести їх в електронний вигляд.

Покращити Раду/рекомендації

4. Наближення українського законодавства до права ЄС

У рамках Угоди про асоціацію на кінець 2017 року Україна повинна була прийняти 165 законів з 350 директив.

«Наразі маємо 23 закони, прийняті в цілому, 25 прийняли в першому читанні, 24 відхилили чи відправили на доопрацювання й до 20 взагалі ще не розпочалася процедура», — розповіла в інтерв’ю народний депутат Марія Іонова.

Покращити Раду/рекомендації

Більше по темі:
Реформувати реформаторів: чому український парламент потребує «ремонту». Інтерв’ю з Марією Іоновою

5. Адміністративна спроможність

На фінансування роботи Верховної Ради цього року закладено 1,73 млрд грн. З них - 453 млн грн (або 23%) йде на оплату праці народних обранців в рамках законотворчої діяльності. Навіть якщо відкласти в сторону дискусію щодо розміру зарплат нардепів, в Україні відсутня детальна звітність видатків (у тому числі у форматі відкритих даних) та ефективна система контролю видатків парламентаріїв.

Звернути увагу на парламентських видатків варто і тому, що кошториси Ради на 2014-2017 роки взагалі не були затверджені парламентом, не відбулось аудиту, а видатки держбюджету зростали щороку.

Покращити Раду/рекомендації

Більше по темі:
Ціна парламентаризму: наскільки ефективно і прозоро Верховна Рада витрачає бюджетні кошти

6. Коаліція, опозиція та діалог у Верховній Раді

Наразі більшість у коаліції складають народні обранці з БПП та НФ. Не всіх їх можна віднести до коаліції, якщо взяти до уваги результати їхнього голосування. Те саме стосується й опозиції, де більшість становлять представники партії «Опозиційний блок».

Аналіз роботи парламенту після IV сесії визначив коаліцію в кількості 234 депутатів, а опозицію — 175. Ситуація за рік несуттєво, але змінилася. Після вивчення результатів голосування VI сесії коаліція налічувала 236 депутатів, а опозиція — 186.

Ще одним інструментом для налагодження взаємодії між депутатами є створення міжфракційних об’єднань. В українському парламенті їх 116, і кожне з них у середньому складається з 12 членів.

Покращити Раду/рекомендації

Більше по темі:
«За тверезе майбутнє України». Чи існує вплив міжфракційних об’єднань на голосування у ВР

7. Дотримання етичних норм і стандартів поведінки у Верховній Раді

Народні депутати часто не дотримують морально-етичних принципів і професійних стандартів: «кнопкодавство» та бійки, мабуть, найяскравіші прояви. І хоча недостойна поведінка в парламенті є поширеним явищем не лише в Україні, створення якісної політичної культури має бути важливим елементом у побудові довіри між ВР та громадянами. Загальна тенденція з часів незалежності свідчить про те, що українці все більше й більше не довіряють народним депутатам.

Покращити Раду/рекомендації

Ми віримо, що слова мають силу, а ідеї – визначний вплив. VoxUkraine об’єднує найкращих економістів та допомагає їм доносити ідеї до десятків тисяч співвітчизників. Контент VoxUkraine безкоштовний (і завжди буде безкоштовним), ми не продаємо рекламу та не займаємось лобізмом. Щоб проводити більше досліджень, створювати нові впливові проекти та публікувати багато якісних статей, нам потрібні розумні люди і гроші. Люди є! Підтримай VoxUkraine. Разом ми зробимо більше!