БЕЗПІДСТАВНО: Кров вакцинованих проти COVID-19 згортається і містить скупчення еритроцитів

БЕЗПІДСТАВНО: Кров вакцинованих проти COVID-19 згортається і містить скупчення еритроцитів

11 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
4233

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, у якому досліджують зразки крові людей, які забрали у невакцинованих і вакцинованих препаратами компаній Pfizer-BioNtech або Moderna. На відео видно, що кров вакцинованих проти COVID-19 відрізняється від крові невакцинованих. Автор відео стверджує, що кров у вакцинованих змінюється, і в ній присутні скупчення еритроцитів. У невакцинованих кров тече, а у вакцинованих згортається.

Скриншот відео з аналізом крові невакцинованого

Скриншот відео з аналізом крові вакцинованого Moderna

Однак, це — безпідставно. Цей фейк уже спростовували незалежні фактчекери з CORRECTIV.

За словами експертів, до яких звернулися CORRECTIV, аналіз крові у відео не відповідає науковим стандартам. Процес на відео відбувається наступним чином: людям вколюють палець, краплю крові кладуть на предметне скло, а потім щось досліджують під мікроскопом. Аналіз крові таким чином не проводиться. Наприклад, зазвичай використовують антикоагулянти, які запобігають згортанню крові. Без таких добавок тромбоцити крові злипаються, в результаті чого утворюються скупчення крові, які видно на відео. Торстен Кайзер, старший лікар Інституту лабораторної медицини при Університетській лікарні Лейпцига, стверджує, що в даному аналізі їх не використовують. 

Фахівець Фейт Бюкляйн з Мюнхенської університетської лікарні написав CORRECTIV, що мікроскопічні зображення на відео були створені за допомогою мікроскопії в темному полі. Достовірність цього методу у діагностиці захворювань не доведена. Також існують фактори, що впливають на згортання крові під час аналізу: температура скляної пластини, на яку поміщена кров під мікроскопом, інтервал часу перед мікроскопією, товщина краплі крові. Також незрозуміло, яким чином були відібрані випробовувані і чи приймають вони, наприклад, препарати, що розріджують кров. Без описаної методології аналізу у відео ми не знаємо про вплив цих факторів на результат. 

Крім того, незрозуміло, що саме показують записи і чи дійсно тестовані люди були вакциновані. 

Отже, зображене у відео не доводить, що вакцини проти COVID-19 викликають згортання крові.

Раніше VoxCheck уже спростовував схожий фейк, що кров вакцинованих від COVID-19 згортається за 3 хвилини в пробірці.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний