Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У відео за 27 січня 2022 року Остап Стахів коментує замінування шкіл та законопроєкт №4142.
Щодо замінувань шкіл, які відбувалися у січні-лютому 2022 року Стахів стверджує, що:
- спецслужби та правоохоронні органи займаються замінуваннями шкіл, щоб батьки звикали до таких ситуацій;
- діти хворіють на COVID-19 після замінувань — у школах щось розпилюють.
Щодо законопроєкту №4142, Остап Стахів говорить, що
- законопроєкт передбачає, що військові будуть стояти на вулицях, не можна буде виїхати за межі вулиці, на певних територіях можуть відключати електрику, зв’язок, газ. Таким чином, дітей нібито можуть забрати від родини через такі умови;
- згідно з законом про евакуацію та законопроєктом, дітей зможуть вивезти у санаторії, а в санаторіях дітям зроблять щеплення від COVID-19 без згоди батьків та можуть незаконно здійснювати трансплантацію органів.
Скриншот допису
Однак, усі ці тези — неправдиві.
Про замінування українських шкіл та інших об’єктів
У січні-лютому 2022 року в Україну надійшло понад 300 повідомлень про замінування українських шкіл, дежставних установ, та інших об’єктів інфраструктури. Як повідомили у СБУ, замінування здійснювали користувачі Інтернету, які перебували на території пострадянських країн та тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей. Про нібито замінування шкіл також могли повідомляти громадяни України, які здійснюють це з хуліганських мотивів та заради розваги. Спецслужби росії займалися псевдозамінування з метою додаткового тиску на Україну, посіяння тривоги та паніки в суспільстві.
Отже, йдеться про псевдозамінування, а не так звані навчальні замінування. Крім того, навчальними можуть бути лише евакуації.
Про захворювання на COVID-19 внаслідок заміновування навчальних закладів
Остап Стахів у своєму твердженні, що “діти хворіють на COVID-19 після замінувань” допускає логічну помилку. Розглянемо аналогічний приклад, на якому видно, що у послідовності подій не завжди є причинно-наслідковий зв’язок. Ситуація — влітку діти снідають, а потім ідуть кататися на велосипедах. Часто діти падають з велосипедів. Чи означає те, що дитина поснідала, є причиною падіння з велосипеда? Аж ніяк ні! Дитина може впасти, бо не дуже вміє кататися, бо відволіклася або хтось в неї врізався. Так само з мінуванням та хворобами дітей на COVID-19. Школи можуть мінувати, але це не скасовує того, що діти контактують з носіями коронавірусу і тому хворіють.
Тому немає підстав стверджувати, що діти хворіють на COVID-19 через розпилення певної речовини у закладах навчання. Нагадуємо, що SARS-CoV-2 поширюється повітряно-крапельним шляхом. Людина також може заразитися, якщо вона попередньо торкнулася інфікованої поверхні, а потім торкнулася руками очей, носа чи рота.
Раніше ми вже спростовували схожий фейк про те, що через обробку вулиць хімією люди нібито хворіють на COVID-19 та хімпневмоніт.
Про законопроєкт №4142
Остап Стахів стверджує, що згідно з законопроєктом №4142 на вулицях будуть облаштовані блокпости, через які не можна буде виїхати за межі вулиці. Також стверджує, що на певних територіях України зможуть відключати електрику, зв’язок, газ. Через такі умови дітей нібито зможуть забрати від родини. Однак, у законопроєкті №4142 не пропонують облаштовувати блокпости або створювати штучні умови, аби відібрати дитину від батьків.
Пропозиції цього законопроєкту хибно трактують вже більше року – і VoxCheck раніше коментував, що немає підстав розглядати законопроєкт №4142 як такий, що вводить додаткові обмеження, дозволяє позбавляти прав на освіту чи роботу, батьківських прав, майна тощо.
У законопроєкті №4142 йдеться про регулювання системи громадського здоров’я. Зокрема, законопроєкт пропонує кілька нововведень: це формальне спрощення процедури вакцинації та розширення кількості інфекційних захворювань, від яких будуть вакцинувати населення (у перелік обов’язкових профілактичних календарних щеплень додали вакцинацію від пневмококової інфекції).
Про щеплення дітей від COVID-19 без згоди батьків
Остап Стахів стверджує, що згідно з законом про евакуацію та законопроєктом №4142, дітей зможуть вивезти у санаторії, а в санаторіях дітям зроблять щеплення від COVID-19 без згоди батьків, а також зможуть незаконно здійснювати трансплантацію органів. Але це неправда.
У постанові Кабінету Міністрів “Про затвердження Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій” йдеться про те, що евакуйоване населення розміщується у готелях, санаторіях, пансіонатах тощо. Але ні в цій постанові, ні в законопроєкті №4142 не йдеться про те, що після евакуації у санаторії дітей будуть щепити від COVID-19 без згоди батьків чи здійснювати незаконну трансплантацію органів.
Раніше ми вже спростовували іншу тезу, поширену Остапом Стаховим, що вакцинація від COVID-19 начебто викликає залежність.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний