Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Із червня 2022 року в мережі поширюють інформацію, що Роман Ратушний — «бойовик-неонацист», причетний до антиурядових заворушень у Гонконзі у 2019 році.
Це неправда. Роман Ратушний підтримував акції на підтримку демократичного руху в Гонконзі в Україні, але немає жодних доказів його безпосередньої участі в протестах в Гонконзі у 2019 році. Роман Ратушний не був «неонацистом».
Скриншот допису
Масові акції протестів в Гонконзі у 2019 році почалися через наміри влади дозволити екстрадицію громадян Гонконгу до Китаю. Тисячі людей закликали уряд прем’єрки Керрі Лам піти у відставку. Мітингарі також вимагали створити міжнародну комісію для розслідування злочинів поліції та розширити автономію Гонконгу. Гонконзькі студенти літали до Києва на зустріч з неурядовими організаціями, представниками влади та українськими студентами. Вони вбачали подібність революцій в Україні та Гонконзі.
Роман Ратушний — київський активіст, засновник та лідер ініціативи «Захистимо Протасів Яр». Воював у розвідці 93 ОМБр, загинув біля Ізюма на Харківщині 9 червня 2022 року. Ратушний підтримував Український центр вільного Гонконгу (FHKC) (Free Hong Kong Cente) — незалежний інформаційний проєкт громадської організації «Ліберально-демократична ліга України», спрямований на висвітлення політичних процесів у Гонконзі та китайському демократичному світі.
Free Hong Kong Center проводив акції в Україні на підтримку демократичного руху в Гонконзі, які підтримував і Роман Ратушний. 18 листопада 2019 року Ратушний опублікував допис, в якому заявив, що не зможе бути присутнім на акції солідарності, однак він підтримує ініціативу.
На фото, яке поширюють у фейкових дописах, Роман бере участь у мітингу біля Офісу президента України в підтримку Сергія Стерненка 30 травня 2021 року. Того ж дня Український центр вільного Гонконгу виступив співорганізатором мітингу біля Офісу президента, аби вимагати правосуддя та свободи для молодих громадянських активістів. Під час мітингу організатори зустрілися з Романом Ратушним, який зробив фото з плакатом Центру. На ньому написані слова підтримки жителям Гонконгу, які захищають його свободу.
За словами Романа Ратушного, його намагалися видати «неонацистом» після акції протесту на підтримку Сергія Стерненка у 2021 році. В інтерв’ю для видання «Букви» Роман прокоментував свою участь у акції протесту 20 березня 2021 року під будівлею Офісу президента на підтримку ув’язненого активіста Сергія Стерненка:
«У суботу я пішов на акцію, де нічого не робив протизаконного. Потім я дізнався, що затримали одного з учасників і поїхав під Печерський райвідділ. Там від колишнього «Беркуту», а нині полку поліції особливого призначення отримав забиті місця м’яких тканин і поїхав додому. А на ранок на сайтах-смітниках Дніпра з’явилися новини з посиланням на телеграм-канали, які я пов’язую з Геннадієм Корбаном, що «радник Віталія Кличка Роман Ратушний малював свастику на ОП». І цю історію намагалися розганяти кілька днів. Думаю, щоб створити мені амплуа неонациста, який може і має посидіти у в’язниці».
Крім цього, російські державні медіа та інші канали пропаганди називають «неонацистами» всіх українських військових, які протистоять російській окупації України.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний