ФЕЙК: У Чорному морі горять «вишки Бойка» внаслідок влучання ракет ЗСУ — відео

ФЕЙК: У Чорному морі горять «вишки Бойка» внаслідок влучання ракет ЗСУ — відео

22 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
2323

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Наприкінці червня у мережі поширювали відео, на якому нібито палають «вишки Бойка» — бурові платформи у Чорному морі — внаслідок ураження ракетами ЗСУ.

Утім, це — фейк. Відео поширюють у мережі щонайменше з 2008 року, воно не повʼязане з «вишками Бойка».

Скриншот допису

«Вишки Бойка» — бурові платформи у Чорному морі, які державне товариство «Чорноморнафтогаз» придбало у 2011 році за завищеною ціною через посередника. «Чорноморнафтогаз» підконтрольний Міністерству енергетики України, а міністром тоді був Юрій Бойко. росія захопила ці бурові платформи в 2014 році.

Знайти відео та фрагменти фото через зворотний пошук нам не вдалось через низьку якість матеріалів, які додають до публікацій. Однак незалежні фактчекери з Reuters вже спростували цей фейк. Згідно з їхніми даними, відео поширив один із користувачів у ютуб 10 грудня 2008 року із заголовком «Гасіння нафтової платформи в Червоному морі». 

Крім того, схоже зображення палаючого судна можна побачити на сайті провідного постачальника засобів відстеження морської розвідки MarineTraffic, датоване 2004 роком. Бенджамін Піттет (Benjamin Pittet), OSINT-розслідувач, зазначає, що на відео — пожежа на платформі GSF Adriatic IV, яка затонула в 2004 році.

Фото судна MarineTraffic

Отже, це відео не має нічого спільного із широкомасштабною війною в Україні 2022 року, адже поширювалося щонайменше з 2004 або 2008 року.

20 червня 2022 року російський ставленик у Криму Сергій Аксьонов заявив, що Збройні Сили України завдали удару по бурових установках «Чорноморнафтогазу», так званих «вишках Бойка». Про це також написав депутат Верховної ради Олексій Гончаренко у своєму телеграм-каналі. Про пожежу на «вишках Бойка» свідчать і супутникові знімки.  Натомість українська сторона офіційно не підтверджувала інформацію про удари.

Пожежа на вишках, супутниковий знімок NASA. Джерело — Радіо Свобода

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний