МАНІПУЛЯЦІЯ: ВООЗ збирається ввести «третю стать»

МАНІПУЛЯЦІЯ: ВООЗ збирається ввести «третю стать»

25 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
937

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах поширюють інформацію, що Всесвітня організація охорони здоров’я збирається ввести «третю стать». У ВООЗ оголосили, що «стать не обмежується чоловіками чи жінками». Деякі користувачі вбачають у цьому теорію змови: мовляв, на Заході пропагують «одностатеві зв’язки», щоб скоротити населення.  Російські медіа обурюються цим рішенням. 

Утім, це неправда: у ВООЗ конкретно не вказують, що планують ввести «третю стать».

Скриншот допису у фейсбуці 

6 липня у ВООЗ повідомили, що оновлять свій посібник із гендерного підходу. У ВООЗ визначають, що гендерна нерівність — одна з форм дискримінації в системі охорони здоров’я. Посібник «Гендерний посібник для керівників охорони здоров’я: практичний підхід» спрямований на зменшення гендерної нерівності у  цій сфері. Це план трьох-чотирьохденного семінару, який має сприяти розвитку гендерно-орієнтованого планування в секторі охорони здоров’я. 

Публікація на сайті ВООЗ: «ВООЗ оновлює свій широко використовуваний посібник із гендерного підходу»

Вперше посібник видали в 2011 році, зараз ВООЗ хоче його оновити у світлі нових наукових даних і прогресу в концепціях гендеру, здоров’я та розвитку. 

У плані справді йдеться про намір «оновити ключові концепції щодо гендеру». Утім, ВООЗ конкретно не вказують, що планують ввести «третю стать». Вони зазначають, що сфокусуються на «виході за межі бінарних підходів до гендеру та здоров’я для визнання гендерної та сексуальної різноманітності». А також концепції того, що «гендерна ідентичність постійно змінюється та стать не обмежується чоловіком чи жінкою». Поняття «третя стать» не згадується у публікації взагалі. 

Стать та гендер — це різні поняття і не повинні використовуватися як взаємозамінні. Стать відноситься до набору біологічних ознак у людей і тварин. Стать в основному пов’язана з фізичними та фізіологічними особливостями (хромосомами, експресією генів, репродуктивною та статевою анатомією тощо). Стать можна вважати біологічною характеристикою, а гендер — соціальною структурою. 

Гендер відноситься до соціально сконструйованих характеристик жінок і чоловіків, таких як ролі та відносини між групами жінок і чоловіків. Наприклад, гендер може виражатися у стилі одягу, поведінці та характері людини. Коли окремі особи чи групи не «відповідають» усталеним гендерним нормам, вони часто стикаються зі стигмою та дискримінаційною практикою — це негативно впливає на здоров’я.

Крім цього, рано говорити про остаточні висновки ВООЗ. Організація ще не публікувала оновлену версію посібника, передбачаються обговорення нових концепцій. Протягом літа та осені 2022 року люди матимуть можливість надати свої коментарі та відгуки до оновлень. А також взяти участь у семінарі з перевірки та/або пілотних програмах.

Наратив про «пропаганду одностатевих зв’язків» чи нетерпимість до концепції гендерного різноманіття — традиційний підхід у російських дезінформаційних кампаніях, особливо спрямованих на внутрішню аудиторію. Як зазначають аналітики проєкту EUvsDisinfo, часто гомофобні наративи подаються російським глядачам в обгортці «хахаганди» — наче інсайдерський жарт про розпусний та «фемінізований» Захід. Прикладів багато: прокремлівські видання використовували гомофобні прийоми для мобілізації російських виборців (голосуйте, або геї заберуть ваших дітей!), припускали, що гей-пари можуть буквально купувати дітей на ярмарку в Брюсселі, стверджували, що одностатеві шлюби можуть бути причиною пандемії коронавірусу тощо.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний