Як заощаджувати під час війни?

Як заощаджувати під час війни?

Photo: ua.depositphotos.com / ssuravikin
25 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
2607

Окрім людських втрат та страждань, жахлива війна приносить й економічні негаразди. Передусім це інфляція – навіть якщо номінальні доходи залишаються незмінними, купівельна спроможність падає через стрімке зростання цін. В такій ситуації неможливо підтримувати попередній рівень споживання, доводиться шукати способи заощаджувати.

Мабуть, очевидним, але не надто простим способом економити є ведення більш здорового способу життя. За даними Держстату, близько 7-8% всіх кінцевих споживчих витрат домогосподарств припадає на статтю із моторошною назвою «Алкогольні напої, тютюнові вироби та наркотики». Це зовсім немало, враховуючи, що на категорію «одяг та взуття» українці витрачають майже вдвічі менше. Ці цифри підтверджуються й даними рітейлерів, у яких саме товари «для шкідливих звичок» роблять непоганий оборот. До того ж, алкоголь є високомаржинальним товаром, тобто магазини на ньому заробляють набагато більше прибутку ніж, скажімо, на овочах. Водночас акциз з алкогольних напоїв, та особливо тютюнових виробів, є вагомим джерелом наповнення держказни. Минулого року доходи від нього становили понад 6% доходів державного бюджету (76 млрд грн).

Допомогти заощадити може й зміна звичної торговельної мережі. Не секрет, що деякі супермаркети орієнтуються на менш вибагливого споживача. Це так звані дискаунтери, магазини, які пропонують досить обмежений вибір товарів, часто це бюджетні продукти, інколи трохи гіршої якості. Такі магазини користуються більшою популярністю в часи кризи, адже люди переорієнтовуються на них заради економії. Більш преміальні магазини пропонують і більше спокус – там є ризик купити значно більше, ніж планувалося. Аргументи на кшталт «я купую виключно за списком», як правило, не працюють. Маркетологи вправно грають на тонкощах людської психології, спонукаючи купувати більше. 

Підштовхують до надмірних витрат і покупки в кредит. Кредитки є благом, але необачне їх використання може стати проблемою. Втім, зараз ризик надмірних витрат в кредит невеликий, адже банки скоротили ліміти клієнтам, очікуючи падіння їхніх доходів. У купівлі в кредит немає нічого поганого, адже повний візок із покупками – невід’ємний образ добробуту при капіталізмі. Однак сьогодні реалії такі, що він може бути доступним далеко не всім.

Чи варто обмежувати «зайві» витрати? Скажімо, зменшити кількість походів до перукаря чи кав’ярні. З точки зору бюджету однієї сім’ї це ніби й добре, адже скорочуються витрати. Але чиїсь витрати – це одночасно чиїсь доходи. Якщо досить багато людей відмовиться від подібного роду послуг, то перукарі чи офіціанти втратять роботу. І тому, в свою чергу, не матимуть доходу, щоб заплатити комусь іншому. За ланцюжком ця втрата доходу передаватиметься далі. Тому скорочення споживання товарів та послуг, передусім тих, які виробляються та надаються в Україні, небажане. Краще відмовитися від імпортних товарів, наприклад, оновлення електроніки, якщо це не є необхідним.

Кризи – спочатку пандемія, а тепер і війна, показали, наскільки необхідними є заощадження. В сім’ї повинен бути запас міцності. Хтось називає його подушкою ліквідності – активи, які дозволять перебути час зниження доходів. Якщо говорити просто, то варто тримати в голові, скільки родина зможе прожити у випадку втрати доходу одним чи обома членами подружжя. На жаль, дуже багато осіб, і не лише в Україні, не мають достатніх запасів, щоб протриматися хоча б місяць. Заощадження мають бути ліквідними, тобто такими, які можна швидко витратити в разі потреби. Нерухомість складно швидко продати, особливо зараз. «Подушку ліквідності» потрібно формувати з коштів у банках, цінних паперів та, безумовно, готівки. 2022 рік показав, що навіть найліквідніші активи можуть раптово стати такими, доступ до яких обмежений.

В хороші часи просто необхідно заощаджувати, щоб у погані часи мати можливість підтримувати певний рівень споживання. Але навіть зараз можна пробувати заощаджувати. Враховуючи прогнозований рівень інфляції – 30% в цьому році й 20.7% в наступному, дуже важко розраховувати на дохід, який би був вищим. В гривні зараз такий дохід неможливий – більшість банків не підвищують ставки за депозитами, а Міністерство Фінансів утримується від приведення ставок за ОВДП до більш реалістичних значень. Але це може змінитися найближчим часом, адже інфляційні процеси не можна буде ігнорувати. До цього найкращою альтернативою залишатиметься конвертація в іноземну валюту та купівля товарів тривалого споживання.

Але коли війна закінчиться перемогою України, почнеться відновлення економіки й зростання реальних доходів. Це буде чудовий час, щоб заощаджувати й таким чином готуватися до наступних викликів. А вони, безумовно, будуть.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний