ФЕЙК: Над українськими військовими проводили експерименти з оцінки переносимості небезпечних інфекцій

ФЕЙК: Над українськими військовими проводили експерименти з оцінки переносимості небезпечних інфекцій

26 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
1065

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа поширюють інформацію, ніби українських військовослужбовців залучали як добровольців до експериментів з оцінки переносимості небезпечних інфекцій: гепатиту А, лихоманки з нирковим синдромом, лихоманки Західного Нілу та холери). Про це заявили в російському міноборони. У крові військових виявляли високі концентрації антибіотиків: це доводить, що вони готувалися працювати в умовах біологічного зараження. Міноборони оприлюднило дані нібито з документів проєкту UP-8 («Вивчення поширеності віруса конго-кримської геморагічної лихоманки і хантавірусів в Україні»). Міноборони також опублікували самі документи, які начебто доводять експерименти над українськими військовослужбовцями.

Це фейк. У жодному з документів, опублікованих російським міноборони, не йдеться про експерименти над українськими військовослужбовцями з оцінки переносимості інфекцій. 

Слайд із презентації російського міноборони 

Всього опубліковано 4 папки документів, серед них тільки один стосується Агентства зі скорочення військової загрози міністерства оборони США (Defense Threat Reduction Agency — DTRA), яке згадують у контексті експериментів над військовослужбовцями (вказано на слайді). 

Документи, опубліковані російським міноборони 

У доповіді Агентства зі скорочення військової загрози міністерства оборони США йдеться про Програму залучення до спільної біологічної діяльності (Cooperative Biological Engagement Program — CEBR). Дані про неї є у публічному доступі — на сайті Міноборони США. У рамках програми США допомагає країнам-партнерам у різних регіонах світу зміцнити їхню здатність оцінювати біозагрози, зокрема випадкові біологічні викиди та природні спалахи, які можуть стати пандемією. 

На офіційному сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів вказано, що в Україні Програма діяла з 2015 по 2020 рік. І суть проєкту полягала не в експериментах над українськими військовослужбовцями. 

У рамках програми передбачалася модернізація українських лабораторій задля досягнення євроатлантичних стандартів біозахисту та біобезпеки. А також проведення навчань зі спостереження за інфекційними хворобами, навчання українських спеціалістів у сфері епідеміології та лабораторної діагностики патогенів інфекційних хвороб, проведення спільних дослідницьких проєктів тощо. 

Доповідь, оприлюднена міноборони рф, — це  аналіз структури систем охорони здоров’я людей і тварин в Україні. А також інфраструктури, регуляторних органів та законодавства, прогалин у біобезпеці України тощо. У ній взагалі не йдеться про експерименти, проведені в рамках програми, а тим більше не наводяться їхні результати.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний