НЕПРАВДА: В «Аушвіц-Біркенау» невідомі розклеїли наліпки з антиросійськими висловлюваннями

НЕПРАВДА: В «Аушвіц-Біркенау» невідомі розклеїли наліпки з антиросійськими висловлюваннями

26 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
945

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські новинні сайти поширювали інформацію про те, що невідомі розклеїли десятки наліпок із «русофобськими написами» на території колишнього концентраційного табору «Аушвіц-Біркенау» в Освенцимі. «Росія і росіяни! Єдиний газ, на який ви і ваша країна заслуговуєте, — це Циклон Б», — написано на наліпках. Стікери нібито розклеїли ще 22 червня у День пам’яті та скорботи, коли в росії відзначають річницю початку німецько-радянської війни 1941 року. 

Пізніше інформацію про нібито розклеювання наліпок з антиросійськими написами поширили на сторінках дипломатичних місій рф. Зокрема делегація рф на переговорах у Відні з питань воєнної безпеки та контролю над озброєннями звинувачувала Захід у брехні та антиросійській пропаганді: «Кажуть: “Русофобії немає”. Кажуть: “Загрози для Росії немає”! Вони брешуть вам в очі… Отже, нацист говорить правду лише тоді, коли каже “я вб’ю тебе”», — йдеться у твіті. 

Скриншот публікації

Однак це — неправда. Наліпки на фотографіях, ймовірно, додали до зображення у фоторедакторі. Пресслужба меморіального музея «Аушвіц-Біркенау» повідомила, що на території наліпок не розклеювали такі наліпки. 

Газ, який згадується у тексті на наліпках — це Циклон Б. Під час Другої світової війни військові Третього Рейху застосовували його для вбивства полонених у ​​газових камерах. 24 червня у меморіальному музеї «Аушвіц-Біркенау» заявили: «Усе вказує на те, що фотографії (з наліпками — ред.) є ​​простою маніпуляцією, а подію слід трактувати як примітивну та вульгарну пропаганду».

Деякі аккаунти повідомляють, що наклейки нібито з’явилися в музеї 22 червня. Однак у пресслужбі меморіального музею стверджують, що на записах із камер спостереження у період до та після червня 2022 року не зафіксовано жодних спроб розклеїти щось у місцях, які видно на фотографіях. 

Також ми вирішили перевірити, чи були фото з наліпками відредагованими. Для цього ми використали інструмент InVID. Він дозволяє аналізувати фотографії на наявність змін у зображеннях, зокрема чи додавали на них певні елементи. У випадку всіх чотирьох фотографій із наклейками аналіз за фільтром JPEG ghosts позначив наліпки на знімках як «виділені області, які, ймовірно, походять з іншого зображення JPEG». Найкраще це видно на фотографіях, де наліпки найбільші і видніються на передньому плані. Нам не вдалося знайти оригінали поширених фото, завдяки яким можна перевірити наявність змін. 

Зображення, перевірені у InVid за допомогою фільтру JPEG ghosts

Алгоритм JPEG Ghosts підсвічує області, які, ймовірно, походять від іншого зображення. Послідовні білі, світло-зелені або світло-блакитні ділянки на чорному фоні можуть означати те, що зображення відредагували.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний