ФЕЙК: Україна збиралася відновити ядерний арсенал

ФЕЙК: Україна збиралася відновити ядерний арсенал

29 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
2620

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, що Україна нібито збиралася отримати ядерну зброю. Користувачі соцмереж наводять наступні аргументи:

  • Україна має наукову базу для створення ядерної зброї;
  • Україна має ракети-носії для ядерної зброї — «Зеніт» та «Дніпро»;
  • На Мюнхенській конференції президент України заявив про вихід України з Будапештського меморандуму.
  • Велика Британія як ядерна держава могла передати Україні технології для відновлення ядерного арсеналу.

Однак це — неправда. Україна остаточно відмовилася від ядерної зброї в 1996 році й відтоді не мала планів по відновленню ядерного арсеналу. 

Наукова база для створення зброї

Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї в 1994 році. Це означало, що Україна зобов’язується не приймати ядерну зброю від інших країн, не виробляти ядерну зброю та приймати допомогу для розробки такої зброї. У 1996 році останні запаси ядерної зброї були виведені з України. Відтоді, з 2 червня 1996 року, на території України не було ядерної зброї.

Зараз в Україні немає науково-виробничої бази для відновлення ядерного арсеналу. Сергій Галака, фахівець із нерозповсюдження ядерної зброї, стверджує, що теоретично Україна могла би створити засоби доставки ядерної зброї (військові літаки, ракети), проте в Україні немає матеріалів для створення самої зброї. В Україні не створюють високозбагачений уран, який потрібен для виробництва зброї. Також у нас не практикують збагачення плутонію в ядерних реакторах, який теж міг би стати основою для ядерної зброї.

Наявність АЕС у країні не означає, що ця країна здатна найближчим часом створити зброю масового знищення. Усього у світі 32 країни використовують ядерну енергетику в мирних цілях, а саме для виробництва електроенергії. Тоді як лише 9 країн володіють ядерною зброєю.

Крім того, розвиток ядерної програми складно приховати у сучасних умовах. Наприклад, Іран та КНДР спочатку офіційно не заявляли про свої плани розвивати ядерну програму, проте США через розвідку дізналися, що ці країни збираються порушити режим нерозповсюдження ядерної зброї. 

Те ж саме стосується отримання небезпечних технологій від іншої країни: за допомогою механізмів експортного контролю ядерні держави уважно слідкують, щоб матеріали, технології, які можна використати для виробництва ядерної зброї, не потрапили до країн без ядерної зброї. За Договором про нерозповсюдження ядерної зброї ядерні держави зобов’язуються не передавати іншим країнам ядерну зброю і не допомагати їм розробляти таку зброю. Немає жодних підтверджень, що Велика Британія чи інша країна передавали Україні матеріали, технології для ядерної програми.

Ракети-носії

Ракети, які згадують у пості, не можуть бути носіями ядерної зброї. Ракети сімейства «Зеніт» та ракета «Дніпро», розроблені на Південному машинобудівному заводі, використовують для запуску космічних апаратів господарського та наукового призначення для виведення їх на орбіту. Зараз Південний машинобудівний завод не займається розробкою технологій, які б можна було застосувати в ядерній програмі.

Будапештський меморандум

Представники України неодноразово заявляли, що Україна дотримується норм міжнародного права й не збирається відновлювати ядерний арсенал.

19 лютого 2022 року на Мюнхенській безпековій конференції Володимир Зеленський заявив, що ініціює скликання консультацій держав-гарантів Будапештського меморандуму — документа, який мав би гарантувати безпеку України після її відмови від ядерної зброї. За словами президента, якщо ці консультації знову не відбудуться або за їхніми результатами не буде гарантій безпеки для української держави, Україна «матиме повне право вважати, що Будапештський меморандум не працює і всі пакетні рішення 1994 року поставлені під сумнів». Президент не сказав жодного слова про повернення ядерного статусу України.

Відмова від Будапештського меморандуму не означає, що Україна отримає право на відновлення ядерного арсеналу. Україна залишатиметься стороною Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, відповідно до якого неядерні держави зобов’язуються не розробляти ядерну зброю.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний