Україна труїть російських військових, а своїх змушує заповідати органи. Огляд наративів про охорону здоров'я. Випуск №14

Україна труїть російських військових, а своїх змушує заповідати органи. Огляд наративів про охорону здоров’я. Випуск №14

Photo: ua.depositphotos.com / dlpn
14 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
3835

У період 18-24 серпня російські пропагандисти повторили старі міфи про розробку біологічної зброї в Україні та українські провокації навколо ЗАЕС. Водночас з’явилися нові фейки. Новину про те, що українським командирам дозволили завіряти заповіти військових, пропагандисти інтерпретували як дозвіл на продаж їхніх органів. А в міноборони рф заявили, що Україна отруїла російських солдатів у Запорізькій області. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії. Попередні випуски читайте за цим посиланням.

Дезінформація: «Чорні трансплантологи» зможуть забирати органи в загиблих військових

Телеграм-канали, які пов’язують із російськими спецслужбами, повідомили, що тепер командири можуть завіряти заповіти військовослужбовців. «Легітимний» написав, ніби цю ініціативу лобіювало фармацевтичне лобі — «чорні та сірі трансплантологи». Із посиланням на анонімні джерела канал пише, ніби до кожного заповіту буде додаток, що у випадку загибелі військовий заповідає свої органи державі чи на «благі цілі».

«Їм цей папірець потрібний для вивезення органів за кордон. Подивіться на цінник органів на заході і ви зрозумієте, що майже кожен український солдат – це ходячий “мільйон баксів”», — пишуть прокремлівські джерела. 

Як насправді? 

По-перше, так звана «чорна трансплантологія» в Україні — міф, який не витримує перевірку логікою та фактами. Самі операції з трансплантації передбачають залучення великої кількості фахівців (понад 150) та обладнання, їх неможливо провести таємно десь у підвалах. Без належних умов та фахівців неможливо здійснити й просто забір органів. А самі органи після вилучення лишаються життєздатними недовгий час, за який їх буде складно вивезти хоча б із території бойових дій, не кажучи вже про закордон. 

Після повномасштабного вторгнення росії дезінформатори почали поширювати більше фейків про «чорних трансплантологів» у лавах ЗСУ. Раніше ми спростовували фейк, ніби на Донбасі забирають органи у військових та місцевих із проросійськими поглядами. 

По-друге, уряд справді дозволив командирам посвідчувати заповіти військових. Кабмін 16 серпня погодив постанову, яка дозволяє в умовах воєнного стану завіряти заповіти військовослужбовців не тільки нотаріусам, а й начальникам формувань. Проте у постанові йдеться лише про заповіти — і ні про які інші документи. 

По-третє, за чинним законодавством для того, щоб стати донором органів після смерті, потрібно надати письмову згоду: заповнити заяву та передати її трансплант-координаторам. Або можна подати письмову заяву про призначення повноважного представника, який після смерті людини дасть згоду на вилучення органів. 

Дезінформація: Біля кордонів із рф в Україні США розробляли біологічну зброю

Російські медіа масово писали, нібито США вели розробку компонентів біологічної зброї безпосередньо поруч із кордонами росії. Так Пентагон порушував статті конвенції про біологічну та токсичну зброю. Про це заявив секретар радбезу росії Микола Патрушев. Мовляв, це довів аналіз проєктів, проведених в українських лабораторіях.

Як насправді?

Патрушев не навів жодного прикладу такого проєкту. Тому нагадуємо, які раніше проєкти в росії називали «доказами» розробки біологічної зброї в Україні:

  • Угоду між українським МОЗ та Міноборони США 2005 року, яка насправді  спрямована на протидію спалахам небезпечних інфекційних хвороб. Міноборони США може допомагати МОЗ України проводити дослідження, виявляти небезпечні патогени тощо. Ця угода є в публічному доступі, і в ній взагалі не йдеться про «військово-біологічні програми». 
  • Програму зі зменшення біологічної загрози США, в рамках якої в Україні модернізували лабораторії, аби досягнути вищого рівня біобезпеки, проводили дослідницькі проєкти, займалися епідеміологічним наглядом тощо. До 2014 року така ж поширювалася на російські лабораторії. 
  • Фейкові документи нібито Міноборони України про знищення особистих даних фахівців, що співпрацювали з «військово-біологічними лабораторіями США». Ці підробки містили численні помилки при перекладі з російської та посилання на нерелевантні установи, які не могли бути розпорядниками таких документів. 
  • Документи, які нібито доводили, що біолабораторії США вивчали, як заражати смертельними вірусами через укуси комарів. Проте у тексті цих документів чітко вказано, що метою дослідження було інфікувати комарів вірусом, патогенним для комарів, а не для людей. І робили це якраз для того, щоб запобігти поширенню небезпечних вірусних захворювань серед людей.
  • Заяви російських колаборантів про так звані «біолабораторії США», виявлені на окупованих територіях. Хоча повний список лабораторій та установ, які підтримує Міноборони США, є у публічному доступі на сайті посольства США в Україні. 
  • Документи Агентства зі скорочення військової загрози Міноборони США, які насправді не містять жодних доказів проведення біологічних експериментів в Україні — і які роками були в публічному доступі. 
  • Той факт, що у лабораторіях Маріуполя на початку вторгнення росії знищили колекцію патогенів, які готували для біологічної зброї. Насправді у ВООЗ тоді повідомили, що рекомендували Україні знищити патогени для запобігання витоку небезпечних патогенів унаслідок бойових дій. Відомо, що росія здійснює невибіркові обстріли українських міст.

Це лише кілька прикладів із численних російських фейків про «біологічні розробки» США в Україні. Росія жодного разу так і не опублікувала документи, які доводять існування проєктів із розробки біологічної зброї в Україні. 

В ООН наголошували, що не мають жодних доказів, що в Україні займалися розробкою біологічної зброї. Представники США в ООН висловлювали занепокоєння, що росія висуває Україні такі звинувачення, щоб обґрунтувати власне використання біологічної або хімічної зброї в Україні. 

Директор Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна та голова Комісії з біобезпеки і біозахисту при РНБО Сергій Комісаренко пояснював, що в Україні навіть немає лабораторій для створення біологічної зброї. В Україні біологічну зброю ніколи не розробляли, не виготовляли й не зберігали — весь радянський спадок залишився в росії.

Дезінформація: Захід та Україна здійснюють ядерний шантаж проти росії

Російські медіа знову використали коментар псевдоексперта Скотта Ріттера, про якого ми згадували в попередньому випуску моніторингу. Цього разу він сказав, що Захід разом із Україною намагається витіснити росію з території ЗАЕС шляхом ядерного шантажу. Мовляв, Україна постійно обстрілює станцію та перекладає відповідальність на рф. 

Водночас міноборони рф запевнило, що на ЗАЕС та поблизу неї немає російської важкої техніки, а є лише «підрозділи охорони». Також за словами міноборони, ЗСУ готували провокацію 19 серпня, у день візиту в Україну генерального секретаря ООН.

Як насправді?

Україна та західні країни зацікавлені у витісненні росії з території ЗАЕС, адже вона порушує базові правила ядерної безпеки.

Ще 3 березня Рада керуючих МАГАТЕ засудила у резолюції силове захоплення ядерних об’єктів та інші насильницькі дії росії, бо вони створюють серйозні та прямі загрози безпеці цих об’єктів та їхнього цивільного персоналу. Це значно підвищує ризик ядерної аварії чи інциденту, що ставить під загрозу населення України, сусідніх держав і міжнародне співтовариство. В організації закликали росію негайно припинити дії на ядерних об’єктах, щоб українська влада відновила над ними контроль. 

Уже в серпні генеральний директор МАГАТЕ заявив, що обстріли ЗАЕС 5-6 серпня порушили всі 7 основ ядерної безпеки:

  • фізичну цілісність ядерних об’єктів;
  • працездатність систем безпеки;
  • можливість для персоналу виконувати свої обов’язки та приймати рішення без зовнішнього тиску;
  • доступність сторонніх джерел живлення;
  • функціонування всіх ланцюгів постачання;
  • здійснення радіаційного моніторингу та аварійних заходів;
  • надійну комунікацію з регулятором та іншими суб’єктами.

Як ми повідомляли раніше, саме росія відповідальна за обстріли ЗАЕС 5-6 серпня.

У звіті МАГАТЕ, опублікованому 6 вересня після візиту на станцію, фахівці знову зазначили, що протягом всього періоду окупації ЗАЕС регулярно порушувалися згадані 7 основ безпеки.

Росія розміщує військову техніку на самій ЗАЕС та поблизу неї, загрожуючи ядерній безпеці. 25 серпня британська розвідка опублікувала супутникові знімки ЗАЕС, на яких можна помітити російські БТР та вантажівки за 60 метрів від реактора станції.

Військова техніка рф на ЗАЕС, 21 серпня 2022 року. Джерело: британська розвідка

У вересневому звіті МАГАТЕ теж йдеться про розміщення військових вантажівок на першому поверсі турбінних залів в енергоблоках №1 та №2. Для забезпечення повної безпеки станції МАГАТЕ наголошувало на необхідності виведення техніки рф із території ЗАЕС.

Військова техніка на ЗАЕС. Джерело: МАГАТЕ

Також відомо, що російські РСЗО стріляють із території ЗАЕС. 3 вересня видання The Insider оприлюднило відео, на якому видно роботу російської реактивної артилерії безпосередньо поруч до станції. Представники Пентагону теж підтвердили, що росіяни ведуть вогонь із зони навколо ЗАЕС. 

Тож усі докази вказують, що єдиним порушником і провокатором у цій історії є російська федерація.

Дезінформація: Україна застосувала хімічну зброю проти російських солдатів

20 серпня російське міноборони вигадала новий «злочин» української влади: нібито 31 липня поблизу окупованої Василівки в Запорізькій області доставили до госпиталю російських військових, постраждалих від сильного отруєння. Лікарі виявили в них отруту штучного походження — ботулотоксин типу «В». Докази «хімічного тероризму київського режиму» міноборони пообіцяло найближчим часом надіслати Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ). Придворні російські експерти одразу «пояснили», що українські військові використали отруту, яка тривалий час була на озброєнні у США. 

Як насправді?

Якщо російські військові справді отруїлися, то лише через власну недбалість.

Ботулотоксин — це токсин, що виробляється бактерією Clostridium botulinum. Найбільш поширений спосіб зараження ботулізмом у побутових умовах — вживання неякісної, простроченої консервації, в якій ця бактерія виробила токсини.

Руслан Лєвієв, аналітик із команди розслідувачів Conflict Intelligence Team, припустив, що російські солдати могли отруїтися неякісними сухпайками або ж домашньою консервацією, яку відібрали у місцевих жителів.

Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента, теж заявив, що військові могли отруїтися простроченою їжею або алкоголем.

Про погане продовольче забезпечення російської армії стало відомо ще в перші дні повномасштабного вторгнення. Наприклад, 1 березня у мережі з’явилося відео, на ньому українські військові показали російські сухпайки, строк придатності яких сплив ще у 2015 році.

Прострочений російський сухпай, 2022. Джерело: Conflict Intelligence Team

Про проблеми із забезпечення окупантів повідомляли й західні аналітики, зокрема британська розвідка.

Росія часто звинувачує своїх противників у тому, чим сама постійно займається. Так, останніми роками росія щонайменше двічі використовувала хімічну зброю: при отруєнні колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля у 2018 році та при отруєнні російського опозиціонера Олексія Навального у 2020 році. До речі, фахівці ОЗХЗ, якій росія планує скаржитися про «хімічний тероризм» України, підтвердили отруєння Скрипаля та Навального речовиною нервово-паралітичної дії «Новичок».

Методологія

Щотижневий аналітичний огляд надає уявлення про наративи, пов’язані з охороною здоров’я. Кожен зі згаданих наративів підпадає під одну з категорій:

  • дезінформація — свідоме поширення неправдивої інформації;
  • місінформація — неправдива інформація, яка виникла внаслідок несвідомих помилок користувачів;
  • малінформація — правдива інформація, яку використовують для того, щоб завдати шкоди людині, організації або державі.

Для підготовки матеріалу проводиться аналіз інформаційного простору України, росії та Білорусі за допомогою електронних інструментів моніторингу, а також ручного дослідження платформ та соціальних мереж. Основними каналами для моніторингу є соціальні мережі, телебачення, радіо, преса, інформаційні агенції.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, за підтримки Програми Уряду Великої Британії «Good Governance Fund», наданої від імені народу Великої Британії. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, UK aid або Уряду Великої Британії, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний