ФЕЙК: У Латвії демонтували пам’ятник радянським солдатам попри заборону ООН

ФЕЙК: У Латвії демонтували пам’ятник радянським солдатам попри заборону ООН

27 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
573

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито ООН заборонила зносити пам’ятник радянським воїнам у Ризі, а влада Латвії не прислухалася до розпоряджень і завершила демонтаж.

Однак це — неправда. Комітет з прав людини при ООН не забороняв демонтаж, а лише попросив призупинити на деякий час знесення архітектури.

Скриншот публікації

23 серпня 2022 року у Ризі розпочався демонтаж пам’ятника радянським солдатам, що звільнили Латвію від німецько-фашистських загарбників. Того дня біля монументу зібралося близько 50 протестувальників, яких згодом розігнали. 

Рішення знести радянський пам’ятник Сейм Латвії ухвалив 12 травня на позачерговому засіданні. Влада зупинила дію 13 статті латвійсько-російського договору 1994 року щодо збереження архітектурних споруд, тобто прибрала юридичну перешкоду для демонтажу пам’ятника. Дію статті призупинили до часу, поки росія не припине порушувати міжнародне права щодо України, не виведе свої війська з її території та не виплатить Україні відшкодування за скоєні порушення. 

27 серпня 2022 року, через декілька днів після демонтажу, пропагандистські ЗМІ поширили інформацію, нібито Комітет з прав людини при ООН заборонив зносити пам’ятник.

Скриншот допису

Однак Комітет з прав людини при ООН не міг заборонити зносити пам’ятник, адже має інші повноваження. Головна функція Комітету — моніторинг за державами-учасницями виконання Міжнародного пакту про громадянські та політичні права. Орган може виносити рекомендації державам, проте не має повноважень забороняти владі будь-якої країни робити певні кроки.

1 червня 2022 року партія «Робітничий фронт Латвії» оголосила збір коштів для роботи юриста, який захистив би пам’ятник від демонтажу. У свою чергу юрист сформував звернення від учасників партії та направив його до ООН. У відповідь ООН надіслали лист із проханням призупинити демонтаж до ухвалення кінцевого рішення. Відповідні фото документу партія опублікувала на офіційному сайті. Натомість партія виклала документ із заблюреним ім’ям юриста, який представляє інтереси позивачів. Оригінальні знімки, на яких видно ім’я юриста, оприлюднили у проросійських телеграм-каналах. Виявилося, що цим юристом був Станісловас Томас.

За даними литовських ЗМІ, Станісловас Томас ніколи не мав ліцензії працювати адвокатом. Пізніше у Європейському суді з прав людини заявили, що він фейковий адвокат та назавжди заборонили допомагати чи представляти інтереси будь-кого у справі. 

Прессекретарка МЗС Латвії Діана Егліте підтвердила, що 26 серпня, тобто вже після демонтажу, до МЗС надійшла скарга від Комітету з прав людини про можливе порушення Міжнародного пакту ООН з прав людини. Позивачі від партії просили Комітет тимчасово призупинити демонтаж пам’ятнику та зберегти залишки вже знесених частин. Утім, прессекретарка МЗС зазначила, що Комітет повідомив про своє рішення вже після повного знесення пам’ятника. Отже, рішення призупинити знесення не може бути виконане. Крім того, представниця Латвії наголосила, що комітет не є судом, а його висновки не є юридично обов’язковими. Натомість Латвія як держава-учасниця пакту враховує пропозиції та добровільно усуває недоліки.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний