Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито 17 вересня голландський адмірал Роб Бауер на засіданні начальників оборонних відомств у Таллінні заявив, що Північноатлантичний альянс планував розширення до кордонів росії ще кілька років тому. А зараз НАТО переходить до втілення цього задуму.
Утім, це неправда. На пресконференції голова Військового комітету Роб Бауер анонсував введення в дію «Стратегії стримування та захисту», яку альянс схвалив ще у 2020 році.
Згідно з цим планом, національні інтереси країн-членів будуть тісніше пов`язані з інтересами НАТО, військові керівники будуть узгоджувати бачення щодо загроз на рівні альянсу та регіональних загроз. До того ж адмірал сказав, що організація планує підвищити ефективність сил швидкого реагування.
Сили швидкого реагування — це підрозділи сухопутних, повітряних і військово-морських сил та сил спеціального призначення, що перебувають у підвищеній бойовій готовності і повинні негайно прибути у будь-який район за рішенням Північноатлантичної ради. Такі мобільні бригади можуть застосовуватися у випадку виникнення загрози для одного з членів НАТО, для допомоги в евакуації жертвам природних чи гуманітарних катастроф або під час проведення антитерористичних операцій.
«Ми говоримо про найбільшу реорганізацію наших військових структур із 1949 року. Ми почали планувати це ще кілька років тому, але зараз ми реалізуємо цей задум», — сказав Бауер. У промові він не згадував росію чи розширення альянсу.
Кремль послідовно просуває наратив, створений ще радянською владою, нібито НАТО — агресивний блок, який прагне напасти на росію. У лютому 2022 року путін звинуватив НАТО у недотриманні обіцянок щодо нерозширення: «Нам обіцяли не просувати інфраструктуру блоку НАТО на Схід». А тепер, за словами путіна, війська альянсу становлять загрозу для рф.
VoxCheck раніше спростовував фейк, ніби НАТО дало росії зобов’язання не розширюватися на Схід. У 1997 році Білл Клінтон відмовився від пропозиції Бориса Єльцина не приймати жодну колишню радянську республіку до альянсу. НАТО незмінно дотримується політики «відкритих дверей», тому члени організації можуть прийняти будь-яку країну до альянсу.
Політика НАТО не спрямована проти росії. Проте саме агресивні дії путіна спровокували посилення оборони на Сході. Після російської анексії Криму в 2016 році у країнах Балтії та Польщі розгорнули чотири багатонаціональні бойові групи альянсу.
Наприкінці лютого 2022 року через переміщення російських військ поблизу кордону з Україною Північноатлантичний альянс підвищив бойову готовність своїх сил швидкого реагування, аби гарантувати безпеку та за необхідності захищати населення і територію країн НАТО, та створив чотири нові багатонаціональні бойові групи в Болгарії, Угорщині, Румунії та Словаччині.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний