ФЕЙК: На Донбасі до 2022 року не було російської армії

ФЕЙК: На Донбасі до 2022 року не було російської армії

28 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
1440

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

Російські медіа вже під час повномасштабного вторгнення на територію Україну в 2022 році продовжують просувати прокремлівський наратив про те, що в 2014 році російські війська не окуповували територію Донецької та Луганської областей. Мовляв, до 2022 року на Донбасі не було російської армії.

Це — один із головних наративів дезінформації кремля. Насправді доказів присутності російських військ та військової техніки на Донбасі з 2014 року безліч. Зокрема від міжнародних організацій, незалежних спостерігачів та розслідувачів. Наведемо лише деякі з них.  

НАТО

У серпні 2014 року відбулося масштабне вторгнення збройних сил росії: на територію України йшли колони техніки. Це зафіксували в НАТО. На момент вторгнення сили зс рф складалися з 9 батальйонно-тактичних груп: 3500 осіб особового складу, до 60 танків, до 320 БМД (БМП), до 60 гармат, до 45 мінометів та 5 протитанкових ракетних комплексів.

НАТО опублікували й супутникові знімки російської воєнної техніки, яка перетинає кордон України неподалік від міста Краснодон (Луганська область), яке розташоване в кількох кілометрах від українсько-російського кордону:

Джерело — твіттер речниці альянсу Оани Лунгеску

ОБСЄ

Місія ОБСЄ фіксувала на Донбасі людей із ранговими знаками рф. 

У звіті СММ ОБСЄ від 6 червня 2020 року повідомлялось, що безпілотний літальний апарат дальнього радіусу дії зафіксував автоколону вантажівок, які приховано в’їжджали на територію України в непідконтрольному районі Луганської області поблизу кордону з російською федерацію в місцях, не обладнаних системою пропуску. Міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm опублікувала знімки з БПЛА, що підтверджують це. 

У 2018 році СММ опублікувала звіт, в якому йдеться, що безпілотник ОБСЄ виявив чотири російські комплекси радіоелектронної боротьби: СБ-341В Леєр-3, 1Л269 Красуха-2 та СБ-109А Биліна та Репелент-1. 

У 2019 місія виявила російські новітні системи озброєння — автоматизовану станцію перешкод «Р-330Ж Житель» і комплекс радіоелектронної боротьби «Тирада-2» неподалік від населеного пункту Южна Ломуватка (окупована росією частині Донбасу). 

Джерело — твіттер Представництва України при ОБСЄ та ООН у Відні

У січні 2020 року на сайті місії США в ОБСЄ зазначили, що ОБСЄ фіксувала перекидання військової техніки з російської території в Україну.

Незалежні міжнародні розслідувачі 

За даними міжнародної групи слідчих Bellingcat, у 2014-2015 роках тисячі російських військовослужбовців брали участь у бойових діях на сході України і були нагороджені медалями за свою діяльність у ході цих операцій. Ці дані показують, що в конфлікті проти України брали участь від 3 до 10 тисяч російських військових.

У 2016 Bellingcat опублікували доповідь, в якій йдеться, що 149 випадків обстрілу української території відбувалися з боку росії влітку 2014 року. З боку росії вівся обстріл 408 об’єктів. 127 з них розташовані у межах трикілометрової прикордонної зони. Кількість випущених снарядів — тисячі одиниць.

А в артилерійському обстрілі Маріуполя 24 січня 2015 року, за даними Bellingcat, брали участь 9 російських командирів та офіцерів. 

Британська дослідницька група Forensic Architecture повідомляла, що під Іловайськом у 2014 році брав участь танк моделі Т-72Б3 — на той момент таку техніку мали лише військові російської федерації. 

Російську інтервенцію на сході України підтверджували її учасники

Участь рф в захопленні Донбасу підтверджували колишній російський офіцер Ігор Стрєлков-Гіркін, один з організаторів сепаратистських мітингів Павло Губарєв, керівник відділу спецназу так званої «днр» Дмитро Сапожніков. Російський політичний діяч Сергій Кургінян, який прибув на Донбас після початку російської окупації, визнав, що з росії постійно йшли постачання воєнної техніки (за даними проєкту «Донбас.Реалії», «Радіо Свобода»).

росія повністю контролює псевдореспубліки «лнр» та «днр» та так званих «повстанців»

Про вплив росії на Донбасі неодноразово говорили самі представники «днр» та «лнр». Наприклад, один із представників «днр» Олександр Ходаковський визнав, що росія контролює ситуацію в «республіках» та розповідав про «російських кураторів».

Не заперечують свою присутність на Донбасі і депутати російської Держдуми. Дмитро Саблін, член президіуму Генеральної ради партії «єдина росія», заявив, що зараз на Донбасі «проходить експеримент з возз’єднання території з росією», а вже на наступних виборах на території ОРДЛО будуть російські мажоритарні округи.

У 2016 українська група хакерів «Кіберальянс» опублікувала електронні листи, відправлені і надіслані на адресу приймальні помічника президента росії Владислава Суркова. Ці документи свідчать про безпосереднє керування політичним та економічним життям «днр» та «лнр» з Москви. 

У 2019 Об’єднана слідча група (Joint Investigation Team), що розслідує обставини катастрофи MH17, оприлюднила записи телефонних розмов російських високопосадовців, військових і спецслужб, причетних до збиття малазійського «Боїнга». За цими даними, в липні 2014 року ватажки «днр» майже щодня зідзвонювалися з російськими кураторами, і ті брали активну участь в управлінні «лнр» та «днр».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний