Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито в Україні знущаються над іншими народами, примусово їх українізують. Мовляв, шкіл, у яких би навчали національні меншини рідною мовою, майже немає.
Утім, це — неправда.
Згідно із ЗУ «Про корінні народи України» та ЗУ «Про національні меншини в Україні», українці та інші народи, які проживають в Україні, мають рівні політичні, економічні, соціальні та культурні права. Представники нацменшин можуть займати будь-які посади на державному та корпоративному рівнях. Дискримінація за національною ознакою забороняється й карається за законом.
Так, у статті 7 ЗУ «Про освіту» передбачено, що у початковій школі діти нацменшин та корінних народів можуть навчатись 2-ма мовами: українською як державною та мовою власної нацменшини/народу. Корінні народи можуть навчатись за схожим принципом і в середній школі. При здобутті середньої освіти також можливе окреме вивчення відповідної мови.
За підрахунками МОН, у 2020–2021 навчальному році функціонували 874 заклади загальної середньої освіти (державні, комунальні та приватні (ЗЗСО) з класами з навчанням мовами корінних народів та національних меншин разом із державною. У 622 закладах навчання проводилося двома мовами. Найбільше — 603 школи — проводили заняття українською та російською мовами, 27 — українською та угорською, 19 — українською та румунською. Навчання польською та українською мовами проводилось у двох закладах Хмельницької області. Ще у 203 школах функціонували одномовні класи, 4 із яких були польськомовними.
В Україні мовами нацменшин та корінних народів ведуть мовлення регіональні телеканали, видаються книги та газети, держава фінансово підтримує культурно-мистецькі проєкти, присвячені культурному різноманіттю.
Згідно з даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, в Україні проживають представники понад 130 національностей та етнічних груп. Корінні народи — кримські татари (0,5%), караїми (> 0,1%) та кримчаки (> 0,1%).
Інші етнічні групи в Україні – національні меншини. Тобто діаспори націй, які мають свою етнічну батьківщину чи національні утворення за межами України (угорці, румуни, поляки, болгари, молдавани, росіяни, білоруси тощо).
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний