ФЕЙК: За допомогою малих атомних реакторів Україна зможе виробляти власну ядерну зброю

ФЕЙК: За допомогою малих атомних реакторів Україна зможе виробляти власну ядерну зброю

29 Листопада 2022
FacebookTwitterTelegram
528

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа поширюють дезінформацію про те, що будівництво малих атомних реакторів в Україні нібито дасть можливість українцям виробляти ядерну зброю.

Це — неправда. В Україні малі атомні реактори будуть використовувати лише з ціллю вироблення додаткової енергії, а не ядерної зброї.

12 листопада 2022 року США та Україна оголосили про пілотний проєкт «Чисте паливо в Україні з ММР». Його мета — побудувати малий модульний реактор, який виробляє електроенергію за допомогою чистого водню та аміаку.

Малий модульний реактор (ММР) — це ядерний реактор, що виробляє електроенергію. Він у декілька разів менший за той, що розташований на АЕС. ММР можна легко зібрати на заводі та перемістити у потрібне місце, на противагу великим енергетичним реакторам, що розміщуються на атомних станціях і є складними для побудови. Також ММР легше розмістити на забудованій території, ніж великий реактор. Крім того, більшість ММР розміщуються нижче рівня землі, що робить їх більш стійкими до терористичних атак.

Також перевага малого модульного реактора у тому, що він потребує менше палива. До прикладу, звичайний реактор на АЕС потребує дозаправки кожні 1-2 роки, тоді як малий вимагає лише 3-7 років. Малі реактори дешевші та будуються швидше, ніж великі реактори. ММР утворюють менше токсичних речовин. У 2020 році Комісія ядерного регулювання США схвалила проєкт малого ядерного модульного реактора, який розробила компанія NuScale.

Однак будівництво малих модульних реакторів не означає те, що Україна збирається виробляти власну ядерну зброю. Для контролю над розповсюдженням ядерної зброї у світі є певні міжнародні механізми. До прикладу, організація МАГАТЕ контролює, щоб країни використовували ядерні матеріали лише для вироблення енергії у мирних цілях, а не ядерної зброї. Крім того, за сучасних умов державі без ядерної зброї вкрай складно розробити подібну зброю таким чином, щоб це не помітили міжнародні організації, розслідувачі або розвідники інших країн. Так, міжнародна спільнота дізналася про те, що КНДР розробила ядерну зброю, а Іран мав плани по її створенню, і наклакала на них санкції.

Раніше ми вже спростовували фейк про те, що Україна нібито збиралася отримати ядерну зброю та має «наукову базу» для її створення. Утім, Україна не має плану по відновленню ядерного арсеналу країни.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний