НЕПРАВДА: LED-лампи збирають та передають інформацію про людину — дослідження

НЕПРАВДА: LED-лампи збирають та передають інформацію про людину — дослідження

31 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
1579

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео Остапа Стахіва, в якому він стверджує, що LED-лампи можуть збирати та передавати інформацію про людину. Він посилається на дослідження Массачусетського університету в Амгерсті. Стахів також стверджує, що LED-лампи, які українці можуть отримати в обмін на лампи розжарювання, також можуть збирати та передавати інформацію. 

Утім, насправді у дослідженні не йдеться про те, що LED-лампи можуть збирати та передавати інформацію про людину. 

У дослідженні від 4 січня 2023 року йдеться про інноваційний спосіб збору відпрацьованої енергії VLC (Visible Light Communication — зв’язок за допомогою видимого світла) за допомогою людського тіла для живлення переносних пристроїв. Створенням технології VLC займалися у рамках розробки шостого покоління мобільного зв’язку (6G). VCL використовує спалахи світла для передачі інформації. 

Джи Сюн, професор інформаційних та комп’ютерних наук Массачусетського університету в Амгерсті та старший автор статті, стверджує, що технологія VLC використовує світло від світлодіодів, які можуть вмикатися та вимикатися до мільйона разів на секунду. VCL не використовує радіосигнали для бездротової передачі інформації. 

У дослідженні від 18 вересня 2020 року Джи Сюн та аспірант кафедри інформаційних та комп’ютерних наук Массачусетського університету Мінхао Цуй довели, що у системах VLC є значний «витік» енергії, оскільки світлодіоди також випромінюють радіохвилі.

Енергію, яка витікає, також можна використовувати, попередньо зібравши її. Для збору радіочастотного сигналу, який просочився, дослідники створили антену зі скрученого мідного дроту. Для того, аби збільшити збір енергії, антену клали на пластик, картон, дерево тощо, однак людське тіло виявилося кращим варіантом для посилення здатності котушки збирати витік радіочастотної енергії. 

Для зручності дослідники створили «Bracelet +» — просту котушку мідного дроту, яку можна носити як браслет на верхній частині передпліччя. «Bracelet +» може підтримувати, наприклад, датчики моніторингу стану здоров’я тіла людини. 

«Bracelet +» — котушка мідного дроту для збору витоку радіочастотної енергії.  Джерело: University of Massachusets Amherst 

Отже, технологія VLC використовує людське тіло для лише отримання енергії через антену зі скрученого мідного дроту. Цю енергію можна використовувати для живлення носимих пристроїв. Про збір та передачу інформації через людське тіло не йдеться. 

Говорячи про дослідження Массачусетського університету, Стахів згадує, що з 30 січня 2023 року українці зможуть обміняти старі ламп розжарювання на енергоощадні LED-лампи. У цьому контексті він стверджує, що LED-лампи зможуть передавати та збирати інформацію. Однак у дослідженні не йдеться про LED-лампи.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний