Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито Волинська область регулярно передає санітарні автомобілі для потреб ЗСУ, унаслідок чого виник дефіцит швидких. Автори також зазначають, що багато лікарів були мобілізовані до 14-ої омбр (14-та окрема механізована бригада імені князя Романа Великого), тому почала відчуватися нестача професійних кадрів.
Скриншот повідомлення
Як насправді?
Зворотний пошук по фото, якими проілюстрували цю публікацію, у Google Images показав, що ці світлини зробили під час підсумкового засідання медичної ради Волинського медичного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Цей пост опублікували 19 січня на фейсбук-сторінці Волинської обласної ради.
Керівник центру Володимир Шмаль розповів, що у 2022 році військовому шпиталю та для медичної служби 14 ОМБР медичний заклад передав 9 санітарних автомобілів, ще 3 надала Литва у рамках гуманітарної допомоги.
Однак про дефіцит машин швидкої очільник центру не повідомляв. У листопаді 2022 року він навпаки звітував, що у медцентрі працюють 72 бригади, які забезпечені новими спецавтомобілями. А у грудні Волинська обласна рада повідомляла, що до обласного центру екстреної медичної допомоги приєдналися ще 7 бригад лікарів із санітарними автомобілями з обладнанням. 26 січня Волинська обласна адміністрація повідомила, що автопарк центру поповнився ще 5 машинами. 3 автівки швидкої допомоги придбали за кошти державного бюджету, ще 2 завдяки ініціативі бізнесу.
Волинська обласна рада часто повідомляє, що передає автівки на фронт. Проте це позашляховики та буси, придбані за гроші волонтерів, а не тільки санітарні автомобілі. Натомість жодних офіційних повідомлень про нестачу карет швидкої, бо їх віддали на потреби ЗСУ, не було, тож телеграм-канали вигадали цю новину.
Про те, що всіх лікарів у Волинській області мобілізували, не повідомляли ні у Волинському медичному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, ні в інших медичних закладах області. Натомість на засіданні 19 січня, фото з якого поширюють телеграм-канали, Володимир Шмаль говорив, що деякі лікарі «екстренки» пішли на пенсію, інші перейшли на роботу в лікарні, де були відкриті відділення екстреної медичної допомоги (ЕМД). «Наразі лікарів ми замінюємо фельдшерами, які прекрасно справляються із поставленими завданнями. Більше того, у планах МОЗ — замінити лікарів на парамедиків і фельдшерів», — заявив Шмаль. Про мобілізацію лікарів він не говорив.
Загалом на лікарів поширюються ті ж норми, що й на працівників інших професій. Медиків не можуть мобілізувати, якщо вони заброньовані на період мобілізації, визнані непридатними до служби за станом здоров’я, мають на утриманні трьох чи більше дітей до 18 років тощо. Детальніше про відстрочку від призову можна дізнатися в законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний