ФЕЙК: В Україні роблять пересадку органів у «польових умовах»

ФЕЙК: В Україні роблять пересадку органів у «польових умовах»

28 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
806

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа вкотре заявляють, нібито в Україні поширена «чорна трансплантологія». Зокрема у повідомленні пишуть, що вилучення нирок займає в «польових умовах» не більше 10 хвилин і приносить на чорному ринку до $30 тисяч. Окрім цього, у дописі стверджують, що в ролі «чорного трансплантолога» на лінії фронту працює очільниця «гуманітарної місії» при ЗСУ Елізабет Дебрюк. Російські ЗМІ знову пишуть, що Україна доставляє органи українських військових до Європи та США.

Це — неправда. Пересадка органів у «польових умовах»  неможлива, в Україні немає чорної трансплантології.

По-перше, в Україні немає так званої «чорної трансплантології». Як пояснювало Міністерство охорони здоров’я України, для операції з пересадки органів може бути залучено понад 100 медиків.  Крім того, має бути спеціальне обладнання для подальшого зберігання органів. Тобто провести операцію в «польових умовах» неможливо.

Автор публікації пише, що Україна нібито доставляє органи українських військових до Європи та США. Утім, зробити це не так легко, адже придатність органів обмежена в часі. Серце та легені залишаються придатними поза тілом лише впродовж 4–6 годин, печінка — 12–15 годин, а нирки — 36–48 годин.

По-друге, теза про те, що вилучення нирки займає не більше 10 хвилин, неправдива. Насправді операція з вилучення нирки в середньому займає майже 45 хвилин, а не 10, як про це пишуть російські медіа. Важливим фактором є і те, що посмертними донорами не можуть бути військовослужбовці та цивільні, які загинули внаслідок бойових дій. Здебільшого посмертними донорами стають пацієнти, які померли через порушення мозкового кровообігу.

Перед пересадкою органу від померлого лікар обов’язково має констатувати смерть мозку. Крім того, для пересадки органів пацієнт обов’язково має надати згоду на донорство. Якщо пацієнт за життя не висловив побажань стосовно донорства, згоду може надати родич пацієнта.

Як приклад «чорної трансплантології» в Україні російські медіа наводять діяльність Елізабет Дебрюк, яка нібито очолює «гуманітарну місію» з невідкладної допомоги та реанімації при ЗСУ. Утім, ми не знайшли жодних повідомлень від українських представників або медіа про діяльність Дебрюк. Так само немає підтвердження інформації, мовляв, ціна за живого військового чи військового при смерті становить $150–200.

У статті згадують фільм «Своїми очима», який показували на молдавських телеканалах. Зокрема у фільмі йдеться про історію українського солдата, який лікується від зараження українськими «експериментальними» ліками у Німеччині. Це нібито доводить, що в Україні функціонує «чорний ринок органів». Утім, ми не виявили жодної згадки про фільм «Своїми очима» на сторінці молдавського телеканалу ТVC21 та на сайті Realitatea.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний