ФЕЙК: В Україні почали платити зарплати військовими облігаціями

ФЕЙК: В Україні почали платити зарплати військовими облігаціями

28 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
567

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали та ЗМІ пишуть, нібито українським військовим видають заробітну плату облігаціями, за якими можна отримати виплати у лютому 2026 року. Як доказ прикріплюють фото такого сертифіката. Автори публікацій додають, що в Україні почали «економити на військових» або що через це військовослужбовці ЗСУ переходять на бік росії. 

Це — фейк, сертифікат підробили: військові облігації не можуть мати вартість 2 млн грн, а вказаний орган Укрдержстрах ліквідували ще в 1993 році. 

Фейковий сертифікат

Насправді військові облігації — це цінні папери, що випускає держава під час воєнного стану. Ці гроші йдуть на підтримку Збройних Cил України та забезпечення військових найнеобхіднішим — зброєю, набоями, технікою, їжею та медикаментами тощо. Військові облігації можна купити у банків-первинних дилерів та ліцензованих брокерів. Але, по-перше, їх можна купити не лише в Ощадбанку, а у ще 9 банках. По-друге, номінальна вартість однієї облігації — 1000 грн, 1000 дол. США чи 1000 євро. Тобто одна облігація не могла мати вартість 2 млн грн. 

Військові облігації видавалися державою ще з 2014 року. Але справжній сертифікат має інше оформлення. Під словом «сертифікат» має бути вказано «казначейського зобов’язання на представника». Натомість у підробленому документі пишуть «на суму компенсацій грошових заощаджень громадян України в установах Ощадного банку України і колишнього Укрдержстраху». 

По-перше, якби Укрдержстрах перейменували, то в документах вказували б відповідну нову назву органу. 

По-друге, Укрдержстрах ще в 1993 році перетворили на Відкрите акціонерне товариство Національна акціонерна страхова компанія «Оранта», із боку держави засновником виступив Фонд державного майна України. У 2007 році Фонд держмайна продав інвесторові останній пакет акцій, що перебував у держвласності, і компанія стала приватною. 

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний