Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі з посиланням на статтю Daily Telegraph поширюють інформацію, що Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) призупинила розслідування походження COVID-19 через проблеми зі збором даних. Автори публікації вказали, ніби це сталося через те, що деякі біолабораторії Пентагона уже були викриті, а деякі перенесли з України й знищили докази їх існування.
Як насправді?
У січні 2021 року міжнародна група експертів, скликана ВООЗ, вирушила до Уханя, де вперше було виявлено вірус. Розслідувачі прийшли до висновку, що COVID-19 міг передатися від кажанів до тварин, які вирощувалися на фермах, потім вірус поширився на людей. У звіті вчені зазначили, що витік з лабораторії, є «надзвичайно малоймовірним», хоча і можливий. Цей етап мав стати базою для другого етапу дослідження походження вірусу.
У липні 2021 року генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебрейесус закликав Китай надати дані щодо своїх лабораторних досліджень. Але Китай відхилив це прохання, заявивши, що пропозиція ВООЗ, яка включала перевірки ринків і лабораторій в Ухані, була «неприпустимою» для Китаю.
Востаннє ВООЗ оновлювала свою позицію стосовно походження SARS-CoV-2 9 червня 2022 року. У новій доповіді фахівці ВООЗ стверджують, що поки вченим не вдалося встановити джерело вірусу, а гіпотеза про кажанів як носіїв вірусу залишається найвірогіднішою. Для того, щоб перевірити теорію про лабораторне походження вірусу та дійти до остаточних висновків, фахівцям потрібні додаткові дослідження, зокрема більше доступу до даних із Китаю та інших країн, де COVID-19 поширювався наприкінці 2019 року.
14 лютого газета The Telegraph опублікувала статтю із заголовком «ВООЗ відмовляється від розслідування походження пандемії COVID». Журналісти, посилаючись на коментар епідеміологині ВООЗ Марії Ван Керхов для видання Nature, вказали, що плани щодо розслідування походження COVID-19 змінилися через труднощі з проведенням досліджень у Китаї.
Марія Ван Керкхов заявила, що ВООЗ відклала другу фазу наукового дослідження походження пандемії COVID-19. «Політика в усьому світі дійсно перешкоджала прогресу в розумінні походження вірусу», — сказала вона.
Хоча речник ВООЗ Тарік Яшаревич у коментарі Politoco сказав, що розслідування не призупиняли, але для подальшого розвитку потрібен доступ і дані з Китаю.
15 лютого на брифінгу Ван Керкхов повідомила, що ВООЗ не відмовилася від вивчення походження Covid-19. «Ми не відмовилися і не будемо», — заявила епідеміологиня.
Ван Керкхов зазначила, що ВООЗ дещо змінила плани із дослідження походження COVID-19: «Ми спиралися на те, що було зроблено під час першого етапу, і створили Науково-консультативну групу для дослідження походження нових патогенів (SAGO) як постійну стратегічну консультативну групу для проведення незалежної оцінки походження COVID-19, а також для розуміння витоків будь-якого майбутнього збудника епідемії чи пандемії і середовища, в якому він з’являється».
Також Ван Керкхов зазначила, що для подальшого розслідування організація наполягає на продовженні більш тісної співпраці з колегами з Китаю та деполітизації теми розслідування COVID-19.
Ми уже спростовували фейки про діяльність «біолабораторій» Пентагона в Україні, у яких нібито проводили дослідження небезпечних вірусів. Зокрема у попередньому випуску ми також розвінчали фейк, ніби «секретні лабораторії» перенесли до Польщі та країн Балтії.
Діяльність лабораторій в Україні не пов’язана з виникненням пандемії COVID-19. У рамках Програми зі зменшення біологічної загрози США виділяло кошти на модернізацію лабораторій, аби досягнути вищого рівня біобезпеки, проводили дослідницькі проєкти, займалися епідеміологічним наглядом. Наприклад, у рамках цієї ініціативи Україна отримала декілька мобільних лабораторії для проведення тестування та боротьби з коронавірусом.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний