У лютому VoxCheck промоніторив 85 польських, німецьких, італійських, угорських, чеських та словацьких медіа. Усього ми зафіксували 964 кейси дезінформації про Україну та традиційно виокремили з них ключові прокремлівські наративи. Найбільше кейсів було у чеських (200), німецьких (177) та польських (160) ЗМІ. У лютому знову на піку популярності були дезінформаційні наративи про те, що російська агресія проти України була і залишається виправданою; що Захід продовжує використовувати Україну заради ведення війни проти росії; а також нові фейки про поширеність ідеології неонацизму в Україні.
VoxCheck моніторить ЗМІ в країнах Європи (Німеччині, Італії, Чехії, Словаччині, Польщі та Угорщині) та аналізує дезінформаційні наративи про Україну, які поширюють ці медіа. Здебільшого виявлені фейки та маніпуляції співзвучні з головними наративами російських дезінформаційних кампаній. Щомісяця команда VoxCheck публікує звіт про результати моніторингу. Усі дезінформаційні повідомлення, згруповані у наративи, їхні спростування відображатимуться на вебсайті бази даних «Propaganda diary».
Чехія
Лідер за кількістю виявлених кейсів дезінформації — чеські ЗМІ. У 12 медіа ми знайшли 200 фейків та маніпуляцій, з яких можна виокремити 12 прокремлівських наративів. Найбільші серед них — виправдання російської агресії (40 кейсів), нацизм в Україні (37 кейсів) та так званий контроль Заходу над Україною (34 кейси).
Намагаючись виправдати агресію росії проти України, дезінформатори пишуть і про передумови повномасштабного вторгнення, і про актуальні події на фронті, що нібито мають пояснювати необхідність рф продовжувати війну проти України. У чеських медіа пишуть, що зараз рф «бореться за своє існування та незалежність» і не відмовиться від «звільнених» — тобто насправді якраз окупованих — територій України. «Загрозою» для росії деякі медіа обрали не Україну, а країни НАТО: мовляв, до 2022 року путін та Зеленський мали мирні домовленості, але деякі члени альянсу, зокрема Британія, взяли за пріоритет боротьбу з росією.
Цьому кремлівському наративу підіграв і хорватський президент Зоран Міланович, заяву якого масово поширювали чеські медіа: він заявив, що «росію провокували на війну з 2014 року». Ну а для того, щоб пояснити чехам, навіщо росії через рік після нападу досі «захищатися» від України, ЗМІ поширювали фейк про те, що українські військові збираються скидати з дронів-камікадзе на голови росіян невідомі боєприпаси, які зараз «зберігають у холодильниках».
До міфу про нацизм в Україні у чеських медіа звернулися, щоб «відбілювати» путіна. Ображені тим, що на Заході кремлівського диктатора порівнюють з Гітлером, вони писали про «фашистів українського режиму», що складається з антисемітів та «білих ультранаціоналістів». У чеських ЗМІ також циркулював фейк, нібито в Італії поліція оголосила серію рейдів проти неонацистів, пов’язаних з українським «Азовом». Крім цього, медіа поширили заяву голови ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина про те, що він організує спецпідрозділ «Nidhoggr» із норвежців, що буде «карати українських неонацистів».
Щодо так званого контролю Заходу над Україною, низка ресурсів повідомили, ніби американці вперше запропонували «поступки, що можуть задовольнити вимоги безпеки росії». При цьому ця пропозиція США оминає Київ, і це нібито підтверджує, що вся російсько-українська війна — це змагання Штатів і НАТО з росією. До того ж Альянс і Штати начебто вже повністю приймають військові рішення замість Києва, наприклад, щодо відступу з Бахмута чи контрнаступальної операції.
Інший поширений наратив — так звані «іноземні найманці». Зокрема у чеських ЗМІ з посиланням на представницю МЗС Марію Захарову повідомляли, нібито в Україні воює більше 8 тисяч «найманців» із понад 60 країн. Інші медіа повідомляли про тисячі загиблих військових із країн НАТО.
На тлі цього медіа поширюють фейки, що втрати України на фронті такі великі, що 15-річних підлітків мобілізують та відправляють одразу на передову. У чеських ЗМІ також поширили фейки з угорського сегменту про те, що на Закарпатті незаконно мобілізують етнічних угорців — їх теж начебто одразу «кидають» на фронт.
Німеччина
За лютий в 19 німецьких медіа ми зафіксували 177 кейсів дезінформації. Їх можна розділити на 19 наративів, найбільшими з яких будуть дискредитація чи висміювання представників української влади чи армії (42 кейси), виправдання російської агресії (28) та фейкові звинувачення ЗСУ у скоєнні воєнних злочинів (20).
Один із ключових приводів, на основі якого дезінформатори намагаються дискредитувати українську владу, — це процес мобілізації. Серед іншого, німецькі медіа поширили фейки, ніби в командуванні ЗСУ оголосили мобілізацію людей з інвалідністю, а в Одесі чоловіків викрадають просто з вулиці, щоб забрати на фронт. До того ж пишуть, ніби з мобілізованими у військкоматах поводяться «як із худобою».
Однак крім процесу мобілізації, дезінформатори розкручують тему корупцію. Медіа повідомляють про начебто корупційні скандали та звільнення посадовців, наближених до Зеленського, після аудиту США. Мовляв, після цього західні країни відмовляються відправляти в Україну військову допомогу.
Виправдовуючи власну агресію, росія намагається звинуватити в цьому ж Україну — а заодно й колективний Захід. Пропагандисти пишуть, що у ЄС та США у своїх розслідуваннях воєнних злочинів заважають рф «захистити мирних жителів у Донецьку, Луганську, Маріуполі, Мелітополі, Херсоні та Криму». Крім цього, ЗМІ раз за разом повторювали маніпуляцію, ніби Ангела Меркель, Франсуа Олланд, Борис Джонсон, Петро Порошенко та Володимир Зеленський свого часу зізнавалися, що Мінські домовленості жодна зі сторін не збиралася виконувати, а вони були потрібні лише для того, щоб Україна краще озброїлася для протистояння з росією. Тому в росії, мовляв, не було іншого виходу, аніж «захистити себе».
За цей місяць ми традиційно зафіксували у німецьких медіа найбільшу кількість фейків про «воєнні злочини ЗСУ». Найбільше таких повідомлень — про начебто прицільні обстріли чи бомбардування з боку українських військових по об’єктах цивільної інфраструктури на окупованих росією територіях, найчастіше — Донецькій та Луганській областях. На ресурсах також поширюють кремлівські фейки про катування та знущання над полоненими російськими солдатами. Крім цього, ми зафіксували низку фейкових повідомлень про начебто порушення Україною Женевської конвенції через застосування «хімічної зброї». Володимира Зеленського часто прямо називають «воєнним злочинцем».
У лютому також став поширеним наратив про те, що жителі різних європейських країн виступають проти надання зброї Україні та антиросійських санкцій, а натомість «вимагають» від своїх урядів мирних перемовин та відновлення зв’язків із росією. У німецьких медіа поширюють численні повідомлення про протести, на які європейці начебто виходять зі схожими гаслами.
Польща
Під час моніторингу 10 польських ЗМІ у лютому ми зафіксували 160 фейків та маніпуляцій, з яких можна виокремити 24 прокремлівських наративи. Найбільше дезінформації було про так званий контроль Заходу над Україною (34 кейси), виправданість агресії росії проти України (22 кейси) та нацизм в Україні (19 кейсів).
У польських ЗМІ продовжують активно культивувати міф про нацизм в Україні. Попри логічні припущення, що пік цього наративу мав піти на спад із часом, дезінформатори взагалі не зменшують увагу до теми, продовжуючи «годувати» польське суспільство роз’ясненнями, що неонацизм в Україні культивувався якщо не з 1991 року, то хоча б із 2014. Паралельно з посиланням на історичні маніпуляції поляків залякують тим, що українці, «як і раніше», становлять для них загрозу. Медіа також розкручували фейк, ніби бійці «Азова» тепер навчають 6-річних дітей володіти зброєю, щоб залучити їх до свого «нацистського» формування і використовувати на передовій.
Щоб переконати, що агресивні дії росії мають якесь виправдання, пропагандисти традиційно намагаються задіяти — навіть здебільшого хибно й маніпулятивно цитуючи їхні слова — західні авторитети. У лютому у польських медіа багато згадували, що американський економіст Джеффрі Сакс вказав на політику Білого Дому та НАТО, що загрожувала безпеці росії, а отже, призвела до війни в Україні. Російські пропагандисти не втомлюються час від час вкидати в інфопростір Польщі заяви кремлівських посадовців, ніби росія не починала війну в Україні, а «намагається її закінчити». Паралельно активно просувається думка, що постачання західної зброї не допомагають Україні, а саме пролонгують війну та страждання цивільних.
У рамках наративу про так званий контроль Заходу польські медіа писали, що з моменту колапсу СРСР, Україна лишалася найбільш відданою проамериканській політиці, що й призвело державу до зубожіння та статусу найбіднішої у Європі. І вказували, що сьогодні Україна змагається хіба що за свою бідність, а не незалежність від росії. При цьому паралельно розгорталася кампанія з дискредитації Польщі як «вассала США», який виконує «найбруднішу роботу» з ведення війни проти росії в регіоні. Мета ж Америки — захопити європейський енергетичний ринок і відбити усі витрати на війну в Україні. Очевидно, що кремлівські голоси продовжують форсувати тему кризи в Європі без російських енергоносіїв.
Інший великий наратив у ЗМІ Польщі — так звані утиски етнічних меншин в Україні. Пишуть, що мобілізація в Україні набуває форми «геноциду проти меншин»: мовляв, їх незаконно виловлюють просто у публічних місцях та відправляють без підготовки на фронт. При цьому має виникнути враження, ніби найжорстокіший процес призову саме щодо меншин, найбільше фейкових повідомлень — про угорців, ромів та поляків. Так Україна начебто прагне насильницьки асимілювати нацменшини, аби позбавитися етнічного розмаїття всередині суспільства.
Все більше у польських медіа пишуть про те, що надання західної зброї нічим не допоможе Україні, оскільки сама країна всіляко прагне пролонгувати війну.
Угорщина
Ми проаналізували контент 14 угорських ЗМІ і виявили в них 154 дезінформаційних повідомлення за лютий. Всього ми виділили з них 17 наративів, найбільші — про те, що Захід начебто контролює Україну та використовує її у своїх цілях (30 кейсів), що російська агресія має виправдання (21 кейс), а також фейки, спрямовані на дискредитацію української влади та армії (19 кейсів).
Як і у випадку з німецькими медіа, угорські багато писали про начебто численні мітинги європейців проти надання підтримки Україні. Але в угорських медіа цей меседж трансформували до того, що люди нібито виступають проти «втручання США» у війну, яке її пролонгує. Як приклад, писали про «10-тисячний мітинг у Берліні» з такими гаслами. Фактично це — частина й кремлівського наративу про те, що західна допомога затягує «конфлікт», а не допомагає Україні протистояти російському вторгненню. В інших публікаціях просували ідею, що вся війна в Україні — тільки обслуговування американських глобалістських ідей чи «європейської мілітаризації».
Аби довести, що росія все ще має виправдання вести війну проти України, пропагандисти вказують на нові й нові загрози. Цього разу угорські медіа масово поширювали коментар прессекретаря путіна Дмитра Пєскова про те, що оскільки Україна організовує десантно-штурмові бригади для наступу на Донбас і Крим, росіянам все ще є кого «захищати» — «населення Донбасу» (який насправді російські війська добивають, вщент руйнуючи міста). Із посиланням на «корисних ідіотів», які озвучують необхідні кремлю меседжі на Заході, угорські ЗМІ писали, що загрозу росії становить як таке існування Збройних Сил України, того війна продовжуватиметься до їх повного знищення.
Примітно, що в угорських ЗМІ, порівняно з іншими країнам, у намаганнях дискредитувати українську владу не стільки поширюють фейки, як дуже гостро її висміюють. «Бородата фотомодель», «клоун-нацист», «банда наркозалежних із Банкової» — лише кілька прикладів того, як угорські прокремлівські медіа називають Володимира Зеленського та решту політичного керівництва України. Крім цього, угорські медіа акцентують на нібито «недемократичності» владної верхівки й держави загалом, зокрема пишуть, нібито будь-яку політичну партію в Україні можуть заборонити за добу, тому в країні не допускають існування опозиції. Паралельно в угорських медіа є згадки, нібито українська влада відмовляється від перемовин і обміну полоненими, а також безжально ставиться до мобілізованих, відправляє на фронт 16-17-річних підлітків.
ЗМІ Угорщини теж упереджено схиляють до думки, що Україна не має жодних шансів на виграш, а постачання зброї від Заходу тільки затягує війну і спричиняє людські жертви.
В угорських медіа, порівняно з іншими європейськими, більше пишуть про утиски етнічних меншин, зокрема нібито угорців незаконно мобілізують на Закарпатті. А також про те, що українці начебто прагнуть приєднатися до росії.
Італія
У 17 італійських медіа ми виявили 138 кейсів дезінформації, які можна розділити на 18 наративів. Найбільші — нібито Захід використовує Україну у своїх цілях (23 кейси), дискредитація української влади та ЗСУ (18 кейсів) та наратив про те, що постачання озброєння в Україну пролонгує війну (14 кейсів).
У ЗМІ Італії найбільше уваги приділяли передумовам повномасштабного вторгнення. Зокрема активного поширення набула заява представниці МЗС росії Марії Захарової, ніби військових із країн-членів ЄС відправляли в Україну задовго до 2022 року у вигляді інструкторів, представників спецслужб та «іноземних найманців». Медіа писали, що за останні роки Україну «нашпигували» зброєю із Заходу та на її території проводили масові маневри НАТО. Крім того, що захистити себе, росія ще намагалася провести в Україні «пропаганду антифашизму», йдеться у публікаціях.
Щодо дискредитації української влади, то найбільше маніпуляцій в італійських медіа було про те, що Володимир Зеленський захищає позиції НАТО, а не українців. Він начебто раз за разом відмовлявся від миру заради західної зброї, а тепер українська армія залишилася через нього без озброєння, грошей та навіть мінімальних ресурсів. Паралельно дезінформатори звинувачують Зеленського та «його олігархів» із оточення у масштабних розкраданнях.
Інший поширений прокремлівський наратив в італійських ЗМІ — постачання зброї продовжує війну в Україні. При цьому європейців залякують тим, що згодом війна охопить усю Європу. Мовляв, чим більше зброї потрапляє в Україну, тим швидше дійде до повної руйнації України, і у прірву конфлікту затягне всю Європу. А новину про рішення США надати Україні танки M1 Abrams прокоментували так, ніби це прямо веде до Третьої світової війни. Багато меседжів у рамках цього наративу також про те, що від надання зброї тільки фінансово виграють її виробники, але точно не виграє Київ.
В італійських ЗМІ також яскраво простежується наратив про те, що росія воює саме з країнами НАТО, США чи загалом умовним колективним Заходом, а не Україною. Здебільшого використовується термін «проксі-війна» під проводом США чи НАТО, при чому йдеться, ніби єдина можлива роль українців в цьому конфлікті — загинути.
Крім цього, медіа Італії більше, ніж ресурси моніторингу в інших європейських країнах, схиляють до думки, що Україна вже спустошена та програє війну.
Словаччина
Ми проаналізували 13 словацьких медіа і виявили 135 кейсів дезінформації, які об’єднали у 18 наративів. Серед них більшість — про контроль Заходу над Україною (25 кейсів), неодмінний програш України у війні (18 кейсів) та нацизм в Україні (17 кейсів).
У словацьких медіа про так званий контроль Заходу над Україною писали, вказуючи ніби між собою Зеленський та путін могли домовитися про «мирні рішення» ще до 2022 року, утім, український президент не міг протистояти рішенню НАТО та Заходу розпочати війну проти росії. Зокрема усі мирні рішення нібито заблокував британський політик Борис Джонсон. Українцям, пишуть дезінформатори, у цій війні була відведена роль «гарматного м’яса». Окрему увагу приділяють питанню постачання Заходом зброї в Україну: мовляв, на це пішли тільки зараз, бо необхідно змусити київську владу якомога довше виснажувати москву.
У медіа Словаччини поширюють цитати прокремлівських спікерів, зокрема колишнього радника міністра оборони США Дугласа Макгрегора, який ще від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну розповідає про «швидку поразку» Києва. Словацькі медіа активно поширюють його заяви, що «пік колапсу України» вже настане в найближчі тижні. Або про те, що політика «київського режиму» призвела Україну до демографічної, економічної та військової катастрофи, і зараз держава під загрозою зникнення. Інший колишній американський військовий Скот Ріттер, лояльний до путінського режиму, розповідає, що війна в Україні вже закінчилася поразкою, а Байден продовжує постачати зброю, аби вдати перед американцями, що робить усе можливе.
Крім цього, словацькі ЗМІ пишуть про приблизно 200 тисяч загиблих військових та «іноземних найманців» із боку України.
Наратив про нацизм в Україні словацькі медіа просували через численні повідомлення про те, що Володимир Зеленський присвоїв 10 окремій гірсько-штурмовій бригаді Сухопутних військ ЗСУ почесне найменування «Едельвейс». Пропагандисти писали, нібито бригаду назвали на честь гітлерівського нацистського загону з такою ж назвою, який вчиняв масові вбивства у Словаччині під час Другої світової війни. Це фейк: насправді бригаду назвали на честь квітки едельвейс (таку назву обрали через постійну дислокацію загону у гірському масиві, а квітка едельвейс росте високо в горах).
Загалом у словацьких ЗМІ прослідковується активна кампанія з дискредитації військових ЗСУ, безпосередньо спрямована на те, що викликати у словаків сумніви у виправданості фінансової допомоги Україні. Наприклад, вони пишуть, що кошти, які надсилають в Україну інші держави, включно з Чеською Республікою, використовуються неефективно, бо кожен військовий, незалежно від того, він в окопах чи просто «грає в ігри на телефоні», отримує 114 тисяч крон. При цьому українських солдатів намагаються зобразити непрофесійними та непідготовленими, а все військове керівництво — неорганізованим та корумпованим. А також жорстоким: словацькі ЗМІ поширили фейкову новину, ніби звільнених із полону українців одразу відправляють назад на фронт.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний