МАНІПУЛЯЦІЯ: Поляки тричі намагались отруїти українців, завозячи до країни небезпечне печиво, горіхи та курятину

МАНІПУЛЯЦІЯ: Поляки тричі намагались отруїти українців, завозячи до країни небезпечне печиво, горіхи та курятину

16 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
2291

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У проросійських каналах поширюють інформацію про те, що поляки знову намагаються отруїти українців. Так, із Польщі в Україну завезли курятину із сальмонельозом. До цього в Україну вже завозили польське отруйне печиво та горіхи

Утім, у жодному випадку не йшлося про навмисну спробу отруєння. 

Держпродспоживслужба справді отримувала повідомлення про експорт небезпечних продуктів із інших країн, зокрема Польщі. 19 січня від Європейської системи швидкого оповіщення про харчові продукти і корми (Rapid Alert System for Food and Feed, RASFF) стало відомо про ввіз небезпечної партії арахісу, у якій рівень афлатоксинів (В1 та сумарної кількості В1, В2, G1 і G2) перевищував норму. Він експортувався з Єгипту через Польщу до України, проблему виявила Німеччина. Отже, йдеться навіть не про польські продукти: польська компанія виступала лише посередником між компаніями із Єгипту та України. І робила вона це тому, що прямий експорт до України неможливий через блокаду росією морських портів.

Афлатоксин-В1 це отруйна речовина для людей і тварин, яку виділяють деякі види мікроскопічних цвілевих грибів. Він негативно впливає на імунітет людини, може викликати злоякісні пухлини та цироз печінки.

9 лютого RASFF повідомила Держпродспоживслужбу України про виявлення Salmonella enterica ser. Enteritidis у курячому м’ясі (ММО), що експортувалося з Польщі. Бактерію в партії експортної курятини виявила Латвія 17 січня та повідомила Європейську Комісію. Загалом виробник постачав м’ясо крім Латвії та України також до Анголи, Екваторіальної Гвінеї, Ліберії та на Коморські острови. Усі країни-одержувачі отримали повідомлення з проханням вивести отриманий товар із ринку. 

Бактерія роду Salmonella викликає інфекційне захворювання сальмонельоз. Симптоми сальмонельозу: підвищення температури, головний біль, слабкість, нездужання, біль в животі, нудота, блювання, діарея. Хвороба може перебігати в легкій формі. Проте, в деяких випадках, пов’язане з хворобою зневоднення може становити загрозу для життя.

Фейк про отруйне печиво із Польщі VoxCheck вже спростовував раніше. 

Подібні випадки трапляються постійно, і вирішуються за наступним алгоритмом: Держпродспоживслужба отримує повідомлення від системи RASFF і сповіщає про потенційну загрозу споживачів та замовників. Останні мають у визначений термін (як правило, до 3-х днів) вивести товар із ринку. До того ж, іноді небезпечні речовини виявляють і в українських продуктах. Наприклад, у січні повідомлялось про надмірний вміст кадмію у горосі, який Україна поставляла до Польщі. А у лютому виявили хлорпірифос в кормовому зерні пшениці з України, яке постачалось знову ж таки до Польщі. За логікою пропагандистів, українці виходить теж «навмисно труять поляків». Утім, такі висновки абсурдні.

RASFF це інструмент для обміну інформацією, який допомагає країнам ЄС діяти швидше та скоординовано у відповідь на загрозу здоров’я, спричинену харчовою продукцією або кормом. Мережа RASFF об’єднує контролюючі органи в сфері безпечності харчової продукції країн ЄС та таких країн як Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія, які відповідають за безпечність харчових продуктів та кормів.

У разі загрози:

  • Член мережі передає Європейській Комісії інформацію про харчовий продукт чи корм, які несуть пряму чи опосередковану загрозу людині.
  • Комісія відразу передає таку інформацію всім членам мережі.
  • Комісія публікує щотижневий огляд таких повідомлень.

 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний