Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють фото погруддя президента України Володимира Зеленського. У дописі під світлиною автори зазначають, ніби зображення показує справжню суть декомунізації — заміну погрудь Леніна на Зеленського.
Утім, державні органи не мають жодного відношення до виготовлення статуеток. Це ініціатива приватного підприємця, до того ж виробництво не є масовим.
Скриншот повідомлення, яке поширюють в мережі
На фото із погруддям президента України нанесений водяний знак української служби BBC News. Ми знайшли зображення, яке опублікували у телеграм-каналі видання 15 грудня 2022 року. У підписі під фото було вказано, що погруддя продавали у Львові за 1000 грн.
Скриншот із телеграм-каналу BBC News Україна із зображенням погруддя Зеленського
Також за запитом «погруддя Зеленський» ми знайшли кілька статей на цю тему. 15 грудня минулого року журналісти новинного сайту «Високий замок» поспілкувались із продавцем сувенірів Іваном (прізвище у тексті не вказане).
Він зазначив, що ідею запропонувало подружжя волонтерів з Черкас, 50% прибутків від статуетки спрямовували на потреби ЗСУ. Волонтери виготовили погруддя самостійно, заливши гіпс у спеціальну матрицю. Усього згодом для продажу у Львів привезли 40 статуеток. У 2014 році підприємці також робили погруддя Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко.
Тобто погруддя Зеленського виліпили для продажу приватні підприємці, ця ініціатива не є масовою в Україні та ніяк не підтримується на державному рівні.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний