ФЕЙК: США розробляли мРНК-вакцини, що викликають хвороби та серйозні ускладнення

ФЕЙК: США розробляли мРНК-вакцини, що викликають хвороби та серйозні ускладнення

27 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
1024

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Цього разу міноборони рф повідомляє, нібито США з 2017 року розробляли мРНК-вакцини, які викликають хвороби та серйозні ускладнення. У повідомленнях посилаються на заяву колишньої співробітниці американської фармкомпанії Pfizer Карен Кінгстон. Вона заявила, що мРНК-вакцини є різновидом «біологічної зброї». 

Це — неправда. мРНК-вакцини не викликають серйозні ускладнення менінгіту, гострого інфаркту міокарда чи інсульту. 

Карен Кінгстон працювала у компанії Pfizer з 1996 по 1998 рік. Вона неодноразово поширювала фейки про вакцини від COVID-19. Наприклад, казала, що вакцини — це біологічна зброя, а препарати Pfizer-BioNTech та Moderna — токсичні, бо містять у складі оксид графену. Це неправда: у жодній з вакцин Pfizer-BioNTech та Moderna немає оксиду графену. 

Вакцини мРНК допомагають запобігти зараженню COVID-19. Наразі є дві схвалені мРНК-вакцини: Pfizer-BioNTech та Moderna. Основна відмінність мРНК-вакцин від інших полягає у тому, що вони не мають у своєму складі вірусу або його частини. Вакцини мРНК — це певного роду «інструкція» для організму. Тобто мРНК-вакцина запускає імунну систему для створення антитіл і таким чином вчить організм виробляти білок. Своєю чергою вироблений білок бореться з вірусом. Також мРНК-вакцини не  проникають у ​​клітини ДНК та не можуть вплинути на наші гени. 

Теза про те, що США з 2017 року розробляли мРНК-вакцини, також неправдива. Насправді технологія мРНК не нова. Вчені відкрили її ще у 1961 році. Зокрема науковці вивчали, як мРНК може активувати або блокувати вироблення білка в організмі. Першу мРНК-вакцину протестували на мишах у 1990 році. Вакцину мРНК проти сказу випробували на людях у 2013 році, а також під час вірусу Ебола у 2014-2015 роках. Також до пандемії COVID-19 вчені хотіли застосовувати мРНК-вакцини для лікування раку та проводили дослідження цих вакцин. Самі ж розробники вакцин від коронавірусу якраз спиралися на досвід розробки мРНК-вакцини проти раку. 

мРНК-вакцини не викликають такі серйозні ускладнення, як менінгіт, гострий інфаркт міокарда чи інсульт, про які заявили у міноборони рф. Серед побічних ефектів на вакцини Pfizer-BioNTech та Moderna є алергічна реакція. Вона може проявитися через запаморочення, задишку, набряк обличчя або горла (як ознака анафілаксії) або висипи на тілі. У рідкісних випадках також виникає міокардит або перикардит, для яких характерні біль у грудях або прискорене серцебиття. Утім, навіть ці реакції трапляються нечасто. 

Згідно з дослідженням побічних ефектів після вакцинації у США, алергічні реакції виникають лише у 4,7 випадках на мільйон щеплень вакциною Pfizer-BioNTech і у 2,5 випадках на мільйон щеплень Moderna. Випадки міокардиту або перикардиту після вакцинації також були рідкісними та здебільшого виникали у чоловіків 18–25 років після другої дози вакцини. 

28 лютого 2023 року у журналі The Lancet вийшла стаття з оглядом рандомізованих контрольованих досліджень ефективності вакцин від COVID-19 у 2020-2022 роках. мРНК-вакцини продемонстрували високу ефективність: захист від симптоматичного захворювання COVID-19 на 85,5%, зменшення ризику ускладнень від COVID-19 на 91,5%, зменшення ризику смерті після зараження COVID-19 на 85,8%.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний