МАНІПУЛЯЦІЯ: Львівська адміністрація наказала бюджетникам здати кров на потреби ЗСУ

МАНІПУЛЯЦІЯ: Львівська адміністрація наказала бюджетникам здати кров на потреби ЗСУ

17 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
492

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Проросійські медіа та телеграм-канали поширюють інформацію, нібито Львівська ОДА наказала працівникам бюджетних установ здати кров на потреби ЗСУ. Дезінформатори суперечать самі собі, адже далі пишуть, що такий наказ видав голова «Департаменту охорони здоров’я» Одеської області Орест Чемерис. Також у публікаціях додають скриншот коментаря жінки про те, що без згоди на здачу крові її залишать без премії. 

Це — маніпуляція. По-перше, пропагандисти перекрутили інформацію з наказу. По-друге, за законодавством України донорство крові є добровільним.

Скриншот публікації 

По-перше, пропагандистські медіа перекрутили інформацію. У дописі пропагандисти вказують, що Орест Чемерис працює головою «Департаменту охорони здоров’я» Одеської області». Тоді як Чемерис є директором Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА, що вказано у самому наказі. 

Також ми знайшли оголошення, яке поширюють проросійські телеграм-канали. Оповіщення опублікувала одна з користувачок львівського телеграм-каналу. Однак ми не знайшли коментар іншої жінки, яка зазначила, що без згоди здати кров її залишать без премії. До того ж не можна лише по одному неверифікованому коментарю констатувати, що місцева влада змушує здавати кров на потреби ЗСУ.

Скриншот із допису, який поширюють у мережі

По-друге, у самому наказі на фото зазначають, що кров можна здати добровільно, а не примусово. Ба більше, за законодавством України донорство крові є добровільним. Людину не можуть змусити здати кров, перед самою процедурою пацієнт дає письмову згоду. Анкету можна заповнити онлайн, однак багато центрів крові не приймають такі заяви. Здебільшого пацієнт має заповнити згоду на донорство саме у присутності лікаря. 

Крім того, до донорів є особливі вимоги. Наприклад, маса тіла донора повинна складати не менше 50 кг. Перед здачею крові пацієнт обов’язково проходить медичне обстеження. Донорами не можуть бути люди, які мають серцево-судинні захворювання, хвороби центральної нервової системи, цукровий діабет, інфекційні або злоякісні захворювання. А ті, хто перехворів на грип чи мав лихоманку, можуть здавати кров лише через 2 тижня після одужання. Якщо людина хворіла на COVID-19, вона може стати донором через 4 тижні після повного одужання.

В Україні немає значного дефіциту крові, а отже й потреби змушувати бюджетників її здавати. У Міністерстві охорони здоров’я України вказують, що іноді виникає потреба у рідкісній групі крові, але критичного дефіциту немає. У квітні у відомстві заявили, що завдяки донорам збільшився щоденний запас еритроцитарних компонентів крові, але ще бракує донорів, які мають негативний резус крові.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний