ФОТОФЕЙК: Фото зміїної кішки — найрідкіснішого виду котячих

ФОТОФЕЙК: Фото зміїної кішки — найрідкіснішого виду котячих

27 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
691

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото, на якому нібито зображено зміїну кішку (serpens cattus). Вона нібито важить до 4 кг і сягає 50 см у довжину. Зазначають, що кішка є найрідкіснішим видом котячих на Землі, які мешкають у важкодоступних регіонах заплави Амазонки, що ускладнює вивчення цього виду. Стверджують, що зміїна кішка практично не піддається одомашненню, хоча деякі племена Амазонії використовують зміїних кішок для охорони житла від гризунів. Додають, що перші фото зміїної кішки з’явилися лише у 2020-х роках. 

Утім, такого виду котячих не існує. Найрідкіснішим видом котячих вважають амурського леопарда. Раніше цей фейк спростували незалежні фактчекери з  Associated Press. 

Скриншот допису

Найранішою публікацією з фото зміїної кішки є допис користувача Alex Vasilev у фейсбуці від 8 березня 2023 року. 14 березня автор публікації пояснив, що порода serpens cattus є несправжньою. Користувач не вказав джерело фото, утім зазначив, що зберіг його на телефон. За його словами, це фото нагадало йому кота зі зміїним забарвленням. Для створення назви виду тварини автор переклав словосполучення «зміїна кішка» латиною — serpens cattus. 

Для опису вигаданого виду кішки автор використав опис іншої породи тварини та змінив назву на Serpens Cattus. Від себе в описі користувач додав те, що зміїні кішки мешкають у важкодоступних регіонах заплави Амазонки, що ускладнює вивчення цього виду. Для підтвердження існування такого виду у кінці допису автор додав посилання на телеграм-канал, в якому публікують фейкові новини та фото.  

Ми не знайшли жодних згадок про існування зміїних кішок у якісних джерелах. У Глобальному інформаційному фонді біорізноманіття (GBIF), який фінансується урядами світу та надає дані про всі види життя на Землі, немає згадок про вид serpens cattus. 

У відповіді для Associated Press президент Мексиканського інституту фауни, флори та сталого розвитку AC Хуан Хорхе Авілес заявив, що такого виду котячих не існує. За його словами, існує певний процес впровадження нового виду. Авілес пояснює, що для того, щоб відкриття нового виду стало відомим, воно має бути опубліковане у проіндексованих міжнародних наукових журналах. Після публікації інформація перевіряється вченими з кожної країни та деталізується у зоологічних записах з усіма характеристиками тварини. 

Авілес повідомив, що фото так званої зміїної кішки створили за допомогою штучного інтелекту. Крім того, зображені візерунки на шкірі кішки насправді відповідають шкірі саламандри. Отже, для створення зображення використали фото кота та додали шкіру саламандри. Найбільш схоже забарвлення шкіри має вогняна саламандра

Ліворуч — фото кішки, створене за допомогою штучного інтелекту; праворуч — вогняна саламандра

Найрідкіснішим видом котячих вважають амурського леопарда, який знаходиться під загрозою зникнення. Наразі у світі залишилося близько 120 леопардів такого виду. На їхню кількість у світі повпливали незаконна торгівля дикими тваринами, зміна клімату, втрата середовища проживання і фрагментація та вирубування лісів. Амурський леопард зустрічається у Китаї та росії. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний