НЕПРАВДА: «Гвардія наступу» — група ухилянтів для захисту режиму Зеленського

НЕПРАВДА: «Гвардія наступу» — група ухилянтів для захисту режиму Зеленського

28 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
782

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали та медіа з посиланням на відео українського користувача поширюють інформацію, що «Гвардія наступу» — це «зборище ухилянтів для захисту режиму Зеленського». Мовляв, бригади «Гвардії наступу» підпорядковані МВС, а отже будуть захищати українську владу від цивільних та ЗСУ в разі масових протестів населення чи навіть громадянської війни.

Однак це — неправда. Бригади «Гвардії наступу» створені для ведення бойових дій. Нацгвардійці, поліцейські та прикордонники воювали на фронті й до повномасштабного вторгнення рф.

Мета створення «Гвардії наступу»

Ціль «Гвардії наступу» — сформувати штурмові бригади, які будуть деокуповувати українську територію. Наразі формується 9 бригад «Гвардії наступу», усі ці підрозділи вже брали участь у бойових діях, але під іншою назвою чи в іншій структурі:

  • «Азов»: бригада, яка раніше була загоном спеціального призначення у складі Національної гвардії України (НГУ);
  • «Спартан»: нова назва 3-ої бригади оперативного призначення в НГУ;
  • «Рубіж»: нова назва 4-ої бригади оперативного призначення в НГУ;
  • «Червона калина»: бригада, яка раніше була 8-им полком оперативного призначення в НГУ;
  • «Сталевий кордон»:  бригада, створена на основі 15-го мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби;
  • «Кара-Даг»: бригада, створена на основі 9-го полку оперативного призначення в НГУ;
  • «Лють»: бригада, створена при об’єднанні полків спеціального призначення «Сафарі» та «Цунамі», батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Луганськ-1» у складі Національної поліції;
  • «Буревій»: нова назва 1-ої президентської бригади оперативного призначення в НГУ;
  • «Хартія»: бригада, створена на базі добровольчого підрозділу, який раніше входив до складу 127-ої бригади Сил територіальної оборони.

Використання поліцейських, нацгвардійців, прикордонників для ведення бойових дій не є новим явищем у російсько-українській війні. Сили безпеки, підпорядковані МВС, боронили Україну ще до повномасштабного вторгнення рф. Наприклад, поліцейський батальйон особливого призначення «Луганськ-1», Луганський прикордонний загін, підрозділи Нацгвардії, як-от тодішній полк «Азов», перебували на лінії фронту з 2014 року.

Також хибною є логіка авторів фейку: вони стверджують, що «Гвардія наступу» як проєкт МВС має захищати владу від ЗСУ.  Утім, ЗСУ теж підпорядковуються українській владі, адже Президент України — це Верховний Головнокомандувач ЗСУ. Він може призначити та звільняти з посад вище командування ЗСУ. Ба більше, за українським законодавством Президент має більше контролю над призначенням керівництва ЗСУ, ніж над призначенням керівництва МВС: якщо міністра внутрішніх справ призначають у Верховній Раді за поданням Прем’єр-міністра, то Головнокомандувача ЗСУ Президент призначає одноосібно.

Джерело дезінформації

Нам вдалося встановити першоджерело дезінформації про «Гвардію наступу». Через зворотний пошук у Yandex Images, заблокованому в Україні російському ресурсі, можна знайти інші відео з цим же українським користувачем, де видна назва акаунту в тіктоці — @vladigork (VladiGorkov). Проте назву акаунту вже змінили на @dalvkovskij.

Фейк про «Гвардію наступу» опублікували на цьому каналі 1 квітня. У решті публікацій блогер також поширює неправдиву інформацію: називає політичний режим в Україні диктатурою, що копіює росію, а російський наступ — «договорняком» між українськими та російськими елітами. Також закликає припинити війну, адже «головне зло — влада в росії та влада в Києві». 

Крім того, ми встановили особистість власника акаунта. У старій назві тікток-акаунту (@vladigork (VladiGorkov)) є ім’я (Владислав) та щонайменше частина прізвища (Горков або Горьков).  У фейсбуці ми знайшли сторінку Vlad Gorkovsky з фотографіями того ж чоловіка, що знімав відео.

Сторінка Владислава Горьковського

Владислав Горьковський називає називає себе підприємцем, у сервісі YouControl можна знайти інформацію про ФОП Владислава Горьковського, який раніше займався роздрібною торгівлею в Сумах, проте нам не вдалося встановити зв’язок між цим ФОП та блогером у тіктоці. Додаткових даних про Владислава Горьковського ми не знайшли. Враховуючи те, що він поширює фейки та коментує на каналі всі теми підряд — економічну ситуацію, боротьбу з корупцією, політику, контрнаступ, життя за кордоном — він не є експертом чи достовірним джерелом інформації.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний