МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні скасували День перемоги

МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні скасували День перемоги

8 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
1884

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа поширюють інформацію, нібито Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради України законопроєкт про скасування Дня перемоги. Пропагандисти додають, що в Україні започаткували День пам’яті 8 травня як альтернативу до Дня перемоги.

Це — маніпуляція. Президент України не скасовував День перемоги над нацизмом, а запропонував змінити назву та дату святкування.

В Україні не скасовували День перемоги 9 травня. У своєму відеозверненні 8 травня 2023 року Президент України повідомив, що подає до Верховної ради законопроєкт про відзначення 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років. За словами Президента, 8 травня 1945 року набрав чинності акт про капітуляцію нацистської Німеччини. 

Акт капітуляції нацистської Німеччини підписали у Франції 7 травня о 02:41 ночі за центральноєвропейським часом. Згідно з документом, війська нацистської Німеччини мали припинити військові дії о 23:01 8 травня за центральноєвропейським часом (01:01 9 травня за московським часом). На вимогу Йосипа Сталіна 8 травня 1945 року в передмісті Берліну підписали аналогічний «Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини». За московським часом акт підписали о 00:43 9 травня, тоді як час припинення вогню — 01:01 за московським часом — залишався таким самим. Радянському населенню про завершення війни повідомили вже 9 травня, тоді як на Заході саме 8 травня стало днем вшанування пам’яті жертв Другої світової війни.

Також Володимир Зеленський у своєму указі зазначив, що 9 травня українці разом із європейцями будуть відзначати День Європи. Зокрема у зверненні Президента України йдеться про те, що 9 травня — день історичної єдності всіх європейців, які знищили нацизм. В ЄС святкують День Європи 9 травня, адже це дата проголошення Декларації Шумана в 1950 році, в якій запропонували створити наднаціональне об’єднання європейських держав. Пізніше ця ідея стала основою ЄС, що суттєво знизило ризики нової великої війни між європейськими державами.

Отже, в Україні не скасовують День перемоги над нацизмом, а лише змінюють назву та дату вшанування.

Варто додати, що росія привласнює перемогу в Другій світовій війні та свідомо уникає згадки про внески інших країн. Президент росії заявляв, що рф нібито виграла б Другу світову війну «самотужки». Натомість, за інформацією Українського інституту національної пам’яті, у 1944 році кожен третій військовослужбовець Червоної армії був вихідцем із території України. Загальні втрати України в Другій світовій війні складають близько 8–10 мільйонів військових та цивільних осіб.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний