Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють заяви міноборони рф, нібито в інтересах Пентагону в Україні вивчались умови неконтрольованої передачі пташиного грипу, зокрема у Херсонській області. Також додають, що Міністерство енергетики США вербувало в Україні спеціалістів з досвідом та знаннями в області зброї масового ураження.
Утім, дослідження ризиків поширення збудників пташиного грипу мігруючими птахами є поширеною світовою практикою та не є військовими дослідженнями. Подібні дослідження проводить і росія.
У рамках Програми зі зменшення біологічної загрози українські вчені справді співпрацювали з американськими колегами в рамках проекту «Оцінка ризиків поширення окремих особливо небезпечних збудників пташиного грипу, які потенційно переносяться мігруючими птахами над Україною». Утім, подібні дослідження є поширеною світовою практикою для протидії поширенню вірусу у визначеній місцевості. Пташиний грип негативно впливає на природну екосистему, підвищуючи рівень смертності серед диких птахів. Також він загрожує громадському здоров’ю, оскільки вірус може передаватись від диких популяцій до свійської птиці, а від неї — до людини. Міграцію птахів та поширення ними вірусів пташиного грипу досліджують і в росії. Сама міграція і є тими «умовами неконтрольованої передачі», про які пишуть пропагандисти.
Фейки про таємну біолабораторію США в Херсоні з’явився ще у 2015 році. Тоді кандидатка на посаду Херсонського міського голови Тетяна Томіліна розповідала про неї в рамках своєї передвиборчої кампанії.
Тетяна Томіліна — колаборантка, під час повномасштабного вторгнення росії в Україну встала на бік окупантів, самопроголошена «ректорка Херсонського університету». У 2015 році місцеві журналісти та активісти звинувачували її у сепаратизмі через відповідні пости у соцмережах. Того ж року стала співзасновницею громадської організації «Громадська безпека та розвиток» разом із Олександром Гуляєвим, котрий у 2014 році представляв неіснуючу «Херсонську народну республіку» на «з’їзді республік» у Ялті.
Згодом про нього згадали у 2020 році, після заяв тодішніх депутатів від наразі забороненої проросійської партії ОПЗЖ Рената Кузьміна та Віктора Медведчука щодо роботи 15 лабораторій в Україні, куратором яких нібито є Пентагон. СБУ офіційно прокоментували поширення фейкових звинувачень: «У 2005 році Міністерство охорони здоров’я України та Міністерство оборони США підписали рамкову Угоду про запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані у ході розробки біологічної зброї. У межах цієї Угоди було модернізовано (проведено ремонтні роботи, оновлено обладнання, закуплено витратні матеріали тощо) низку державних лабораторій, розташованих в Одеській, Харківській, Львівській, Київській, Вінницькій, Херсонській, Дніпропетровській областях. Наголошуємо, що ці лабораторії фінансуються з держбюджету, підпорядковані МОЗ і Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів».
Щодо «вербування спеціалістів зі зброї масового ураження», ймовірно, йдеться про наймання освітніх експертів для практичних курсів підготовки Національної поліції, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України. Навчання відбувалось за підтримки Міжнародної програми з протидії розповсюдженню зброї масового ураження Агентства США зі зменшення загрози у сфері оборони (DTRO). Практичні семінари розроблялися для того, що навчити працівників відповідних відомств виявляти потенційні вироби подвійного призначення та блокувати їхнє переміщення.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний