ФЕЙК: Військовослужбовець ЗСУ став свідком «чорної трансплантології»

ФЕЙК: Військовослужбовець ЗСУ став свідком «чорної трансплантології»

12 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
982

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандисти знову намагаються дискредитувати Збройні Сили України. Зокрема поширюють відео з камери начебто загиблого українського військового, який «випадково» потрапляє на місце операції з пересадки органів у «польових умовах». Також у дописі додають, що логотип на контейнері з відео дуже схожий на логотип кардіологічного центру у Великій Британії.

Це — фейк. В Україні немає так званої «чорної трансплантології», це чергова вигадка російської пропаганди.

Скриншот допису

Уперше це відео поширив російський пропагандист Андрій Руденко, який системно публікує дезінформацію про Україну. На відео, яке поширюють у мережі можна побачити військового із жовтою пов’язкою. Однак траплялися випадки, коли російські військові перевдягалися у форму ЗСУ, аби ввести їх в оману. Тож немає підтвердження, що це саме військові ЗСУ. До того ж окрім жовтих пов’язок у військових більше немає упізнавальних знаків ЗСУ.

Крім того, пересадити органи в «польових умовах» технічно неможливо. Раніше голова Директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій Міністерства охорони здоров’я України Василь Стрілка зазначав, що для трансплантації залучають велику команду людей. У коментарі «Громадському радіо» завідувач першого хірургічного відділення першого медичного об‘єднання Львова Гнат Герич підкреслює, що є декілька рівнів перед пересадкою органів. 

Спершу колектив із близько 10 лікарів різних напрямків має констатувати смерть людини та визначити, чи придатна вона для трансплантації. Після цього, аби виконати пересадку органів, треба безпосередня згода родичів загиблого. Утім, згідно з законом України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» заборонено вилучати органи в осіб, які загинули внаслідок бойових дій, тобто військових.

За словами Гната Герича, безпосередній забір органів людини під час операції проводить команда з 6-8 людей. Тоді як на відео пропагандистів їх лише троє. 

Крім того, військовий на відео, який «охороняє» місце проведення «операції» дивився в телефон та навіть не відреагував на те, що інша людина спокійно зайшла до приміщення. Так званий «охоронець» почав виганяти військового лише тоді, коли на нього став кричати «лікар». Сам лікар на записі говорить німецькою: «Вийшов звідси! Геть!». Ця історія ідеально збігається з російським наративом росіян про те, що чорної трансплантологією в Україні займаються саме іноземні лікарі, які вивозять органи за кордон.

Пропагандисти звертають увагу, що на червоному контейнері видно символ, схожий на логотип Британського кардіологічного фонду (British Heart Foundation), який займається дослідженням серцево-судинних захворювань. Тоді як на записі не видно жодного логотипа через погану якість відео. 

Контейнер із відео, яке поширюють російські телеграм-канали

Логотип Британського кардіологічного фонду, на який посилаються росіяни

А «продати» вилучені органи за кордон, як заявляють росіяни насправді майже неможливо через їхню обмежену придатність. Наприклад, серце та легені придатні для трансплантації після вилучення впродовж 4-6 годин. Печінка життєздатна поза тілом 8-12 годин, а нирки — 24-36 годин. 

Приблизно в один і той самий час російські медіа поширили інформацію, нібито в херсонському госпіталі у загиблих військових ЗСУ вилучають органи, а потім спалюють їхні тіла в крематоріях. Утім, медіа посилається на анонімного «представника рф у силових структурах». Немає жодного реального доказу вилучення органів у госпіталі в Херсоні. Тож найімовірніше постановочне відео та анонімне повідомлення про вилучення органів у Херсоні є частиною єдиної пропагандистської кампанії з дискредитації України.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний