БЕЗПІДСТАВНО: Солдати ЗСУ розпродають військові авто та вимагають гроші у волонтерів

БЕЗПІДСТАВНО: Солдати ЗСУ розпродають військові авто та вимагають гроші у волонтерів

30 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
1094

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, начебто так званий грузинський «найманець» виставив на продаж військове авто ЗІЛ. Своєю чергою волонтери грузинського військового оголосили збір на викуп ніби цього автомобіля. У дописі додають, нібито на сайті з продажу авто є багато аналогічних повідомлень про продаж військових авто, на яких є наліпки ЗСУ та піксельне фарбування.

Такі повідомлення є безпідставними. В Україні немає іноземних «найманців», а на фото авто, які поширюють пропагандисти, відсутні позначки ЗСУ.

Скриншот допису

В Україні немає так званих «найманців». У Положенні про проходження військової служби в Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства зазначають, що громадян іншої держави приймають до лав ЗСУ за контрактом. Тобто іноземці, які беруть участь у війні в Україні, є військовослужбовцями ЗСУ. Військовий, якого згадують пропагандисти, — майор Зураб Чіхелідзе. Раніше був заступником командира Грузинського легіону ЗСУ.

Пропагандисти поширюють допис Вікторії Чернецової, до якої звернувся Зураб Чіхелідзе з проханням допомогти його батальйону автівками. У публікації жінка прикріпила фото автівок з українського сайту Auto.ria, які потрібно придбати батальйону. Однак серед цих фото немає жодного, де було б видно, що авто продає саме український військовий.

Скриншот публікації Вікторії Чернецової

На українському сайті Auto.ria ми також знайшли ЗІЛ 131 1981 року, фото якого виклала Вікторія Чернецова. Утім, продає його чоловік на ім’я Руслан, а не український військовий. Тож немає жодного підтвердження, що саме Зураб Чіхелідзе продає це авто. До того ж на автомобілі звичайні українські номери та немає жодного позначення ЗСУ. Тоді як за правилами, номерні знаки ЗСУ мають містити лише 1 літеру, 5 цифр та розміщені на чорному тлі.

Продаж автомобіля ЗІЛ 131 1981 року на сайті Auto.ria

Зокрема на сайті Auto.ria можна побачити багато варіантів різних вантажних автівок у продажі. Серед них справді є одне із піксельним фарбуванням. Натомість продає його також чоловік на ім’я Дмитро, а не військовий із Грузії. Тож не можна стверджувати, що солдати ЗСУ продають військову техніку. Також варто зазначити, що на авто прикріплені звичайні українські номерні знаки, а не військові.

Що ж до наліпок, на одному з авто ЗІЛ справді є одна пошкоджена. Найімовірніше на наліпці був зображений герб України, а не знак ЗСУ. 

Продаж автомобіля ЗІЛ 131 1988 на сайті Auto.ria

Водночас автомобілі ЗІЛ використовують не лише у військових цілях, а й у цивільному житті: як пожежне авто, у сільськогосподарській сфері або для перевезення будівельних матеріалів. Повідомленнями про нібито продаж авто пропагандисти намагаються вкотре дискредитувати українську армію.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний