Kremlin Watchers Movement: дезінформаційні тренди у вересні 2023 року

Kremlin Watchers Movement: дезінформаційні тренди у вересні 2023 року

Photo: ua.depositphotos.com / herlanzer
25 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
1053

У вересні 2023 року росія посилила дезінформаційні кампанії проти України. Цей аналіз містить огляд найпоширеніших випадків дезінформації за останній місяць, а також визначає застосовані тактики та цілі російської пропаганди.

Цей звіт був опублікований у рамках проєкту Kremlin Watchers Movement. Команда VoxCheck адаптувала текст для своїх читачів.

Kremlin Watchers Movement — це проєкт, що вже майже три роки працює над боротьбою з деструктивним впливом росії та з дезінформацією в Європі. Автори та молодші аналітики створюють контент про російський вплив та дезінформацію в соціальних мережах, інформують не лише експертне середовище, але і широку аудиторію щодо останніх подій у цій сфері.

У вересні 2023 року російські пропагандистські канали проводили активізацію дезінформаційної діяльності у зв’язку з війною в Україні. Наприкінці серпня Головне управління розвідки Міноборони України отримало інформацію про п’ять наративів, які будуть активно просувати російські пропагандисти. За даними ГУР, система дезінформації рф зосередиться на таких наративах: 

  1. «Масова мобілізація» — поширення неправдивої інформації про те, що найближчим часом будуть мобілізовані всі громадяни України незалежно від статі, віку (включаючи неповнолітніх), стану здоров’я.
  2. «Зневіра західних партнерів України у можливості перемоги» — поширення інформації про уявні домовленості про «мир в обмін на території», натяки на зміну політичних діячів (фабрикація матеріалів про нібито «таємну угоду» між мером Києва Віталієм Кличком та представниками американської Республіканської партії про підтримку його на майбутніх президентських виборах).
  3. «Український контрнаступ не увінчається успіхом» — поширення неправдивої інформації про збільшення кількості поховань на кладовищах у великих містах; вказівки на «відсутність успіхів на фронті» та підкреслення «великих втрат»; тиражування повідомлень про загибель захисників у кожній області України, пошук винних у нібито «провалах» з метою дискредитації українських військових керівників та посадовців.
  4. «Тотальна корупція» — поширення повідомлень  нібито держава не бореться з корупцією, державні гроші безкарно розкрадають чиновники, а державні закупівлі фактично не здійснюються.
  5. «Красиве життя на окупованих територіях» — поширення неправдивої інформації про нібито хороші умови життя на окупованих росією територіях України; брехня про високі зарплати, низькі ціни та повну забезпеченість продуктами; повідомлення про нібито відбудову житлових будинків та інфраструктури на окупованих територіях;, створення образу «вільних виборів», запланованих на вересень цього року; поширення сфабрикованих матеріалів про те, що «Україна відмовляється від окупованих росіянами територій» і має намір «здати Куп’янськ».

Однією з головних тем російської дезінформаційної системи  була дискредитація ЄС і Заходу та звинувачення їх у війні в Україні. У середині вересня деякі сайти поширили неправдиву інформацію про президента Володимира Зеленського, називаючи його агентом MI6. На початку вересня, коли росія завдала ракетного удару по Костянтинівці Донецької області, російські портали повідомляли, що за ударом стоїть українська армія.

Дезінформація про Володимира Зеленського

З початку війни однією з цілей російської дезінформації була дискредитація України та її влади, і багато дезінформаційних наративів стосуються президента Володимира Зеленського. Вони мають на меті підірвати цілісність і незалежність України, представивши її маріонетковою державою, залежною від Заходу. Використовуючи такі наративи, росія намагається показати, що Захід контролює Україну і що саме Захід є ключовою загрозою для росії. Це має на меті виправдати російську агресію проти України.

До повномасштабного вторгнення одним із ключових елементів проросійської риторики у європейських медіа також була «демонізація» Заходу та української влади задля виправдання дій росії. У рамках моніторингу окремих європейських ЗМІ для бази «Propaganda diary» ми фіксуємо стабільну популярність наративів «Захід контролює Україну та використовує її у своїх цілях» та «Дії України та Заходу змусили росію розпочати війну».

У вересні 2023 року деякі прокремлівські сайти повідомили, що під час виборчої кампанії 2019 року в Україні західні ЗМІ були впевнені, що Володимир Зеленський був агентом MI6, який регулярно їздив до Лондона, а британські емісари мали приїжджати в Україну для співпраці з ним. Зеленського також нібито оточували британські агенти.

Західні країни, зокрема Велика Британія, надають військову допомогу Україні після російської агресії. У квітні та червні 2022 року Київ відвідав тодішній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон. У листопаді 2022 року Київ відвідав його наступник Ріші Сунак. Зеленський, своєю чергою, відвідав Лондон у лютому та травні 2023 року. Проте зустрічі лідерів України та Великої Британії стосувалися російської агресії проти України, а ключовою темою переговорів була допомога Україні. Ці зустрічі не означають, що президент України є британським агентом.

Дискредитація ЄС і Заходу

Росія протягом багатьох років використовує дезінформаційні наративи проти ЄС, щоб підірвати європейські цінності та створити негативний імідж ЄС. У вересні російські пропагандисти почали поширювати інформацію про те, що громадяни росії, які хочуть відвідати європейські країни, повинні залишати на кордоні свої телефони, валізи, коштовності та навіть косметику. За даними російських порталів, ЄС виконує накази світового уряду і не може приймати рішення самостійно. Згідно з цими наративами, політика ЄС є русофобською.

Цей наратив повʼязаний з відомою, та вже неодноразово розвінчаною, теорією змови про глобальний уряд і новий світовий порядок (NWO). Відповідно до цієї теорії, поточні зміни в міжнародній політиці пов’язані з діяльністю таємної глобальної владної еліти, яка прагне захопити світ через авторитарний світовий уряд, який має замінити суверенні держави. Цей наратив має на меті створити негативний імідж ЄС, особливо в російському суспільстві, і виправдати політику росії щодо України та Заходу.

Деякі з дезінформаційних наративів у вересні цього року також стосувалися рекомендацій Європейської комісії, опублікованих 8 вересня, щодо заборони на в’їзд до ЄС автомобілів, зареєстрованих у росії. Ця заборона є частиною санкцій, які ЄС наклав на росію у зв’язку з її агресією проти України. Прокремлівські сайти стверджували, що це реакція на неефективність економічних санкцій ЄС проти росії.

Визнання санкцій неефективними у короткострокових межах є типовою російською маніпуляцією. Санкції як економічний інструмент часто діють повільно, однак мають довгостроковий вплив на економіку країни-агресора. Наприклад, заборона імпорту російської нафти морем та обмеження цін у 2022 році призвели до втрати росією європейського ринку. Загалом обсяги експорту викопного палива у вересні 2023 року впали до найнижчого рівня з моменту повномасштабного вторгнення. 

Російські пропагандистськи також регулярно повторювали у вересні наративи про залежність України від ЄС і США, представляючи Україну як залежну державу, яка виконує накази Заходу. Глава мзс рф сєргєй лавров стверджував, що США та інші країни Заходу фактично воюють з росією, а українців використовують лише як гарматне м’ясо.

Подібний наратив він повторив під час засідання Радбезу ООН, заявивши, що пряму відповідальність за розвал України та розв’язання там громадянської війни лежить на Заході, який зірвав виконання Мінських домовленостей, і що «спеціальна військова операція», яку росія проводить в Україні, є наслідком того, що західні країни допустили порушення Мінських домовленостей. За його словами, були порушені основні права людини громадян самопроголошеної «донецької народної республіки». Лавров підкреслив, що Захід уникає дискусій щодо справжніх причин нинішньої кризи в Україні, покладаючи всю провину на росію, а також додав, що саме країни Заходу протягом багатьох років плекали в Україні відверто нацистський режим, який відкрито переписував результати Другої світової війни та історію власного народу.

Перекладання провини за воєнні злочини

Одним із основних методів російської дезінформації під час війни в Україні є звинувачення України чи країн Заходу у скоєних злочинах. У вересні цей метод застосували у зв’язку з ракетним обстрілом Костянтинівки Донецької області, який росія здійснила 6 вересня. Внаслідок цієї атаки загинули 17 людей, понад 30 отримали поранення. Проте російські пропагандисти почали повідомляти, що відповідальність за напад несе українська армія, а Володимир Зеленський безпідставно звинувачує росію. Згідно з російськими тезами, ця атака була провокацією з боку України, яка збіглася з приїздом до Києва держсекретаря США Ентоні Блінкена.

Насправді немає жодних сумнівів, що атаку здійснила росія з використанням пускових установок С-300. Одна з ракет влучила в ринкову площу в центрі міста біля торгового центру, і в результаті попадання ракет сталася пожежа в торгових павільйонах на ринку. Того дня росія також завдала ракетних ударів по інших містах України. Костянтинівка знаходиться під контролем України і неодноразово страждала від російських атак, зокрема: у березні та вересні 2022 року та у березні 2023 року.

Мілітаризація освіти в росії та на окупованих рф українських територіях 

З початку вересня в середніх школах росії ввели обов’язкові націоналістичні та військові курси. Програма, затверджена міністерством освіти росії, включає, серед іншого: тактику, стрільбу, надання першої медичної допомоги на полі бою або керування розвідувальними безпілотниками. Їхня мета — популяризувати військову службу серед російської молоді, підготувати таким чином майбутні резерви, які можуть бути відправлені на фронт після 18 років. Від початку війни росія проводила приховану мобілізацію у різних формах. У середині року російська дума підвищила граничний вік призовників до 30 років (з 27 років), зберігши нижню межу — 18 років, попри те, що раніше було оголошене підвищення нижньої межі до 21 року. Російська влада заборонила військовим блогерам, яких використовують для дезінформаційної діяльності, коментувати припущення про плани відновлення військової мобілізації в росії.

Також росія планує організувати обов’язкову військову підготовку на окупованій росією території України. Навчання має на меті русифікувати українських дітей, які після тривалого «промивання мізків» можуть у майбутньому бути використані для військової чи розвідувальної діяльності рф. Курси будуть проходити під керівництвом військовослужбовців росгвардії, які набирають у свої підрозділи колишніх злочинців, які воювали в лавах найманців з групи Вагнера і пізніше були помилувані президентом Путіним. Багато з них, повернувшись до росії, вчиняють жорстокі злочини (зокрема, вбивства та зґвалтування). Російські окупанти продовжують практику викрадення українських дітей, видаючи їм російські паспорти та змушуючи їх проходити націоналістично-військове виховання на території росії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний