ФОТОФЕЙК: Спільна світлина Ніколи Пашиняна та Джорджа Сороса

ФОТОФЕЙК: Спільна світлина Ніколи Пашиняна та Джорджа Сороса

25 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
304

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото прем’єр-міністра Вірменії Ніколи Пашиняна та мільярдера Джорджа Сороса.

Утім, це фото відредагували. Насправді на фото Джордж Сорос та тодішній прем’єр-міністр Македонії Зоран Заєв.

Скриншот допису

За зворотним пошуком у TinEye знайшли оригінальне фото. Його зробили ще 24 січня 2019 року під час зустрічі Джорджа Сороса з тодішнім прем’єр-міністром Македонії Зораном Заєвим на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. 

На те, що замість голови Зорана Заєва додали голову Ніколи Пашиняна вказує кілька деталей: костюм та поза Заєва такі ж як і в Пашиняна, одяг Сороса ідентичний на обох фото. Інтер`єр також збігається, але на світлині з прем`єром Вірменії на картині, яка висить на стіні ліворуч, зображені засніжені гори. У той час як на фото з Пашиняном його замінили на портрет чоловіка.

Вгорі — фото, яке поширили у мережі; внизу — фото зустрічі Джорджа Сороса та Зорана Заєва

Під час зустрічі вони говорили про необхідність активізації співпраці між Урядом і Фондом, заходи для підвищення якості дошкільної освіти та про більше залучення громадян ромської національності до різних сфер соціального життя Македонії. 

У 2023 році світлину почали поширювати в телеграм-каналі «Репортёр Руденко V». Згодом пост видалили, але його підхопили інші російські ресурси, які вказували джерело фото. 

У мережі давно поширюють конспірологічні теорії, пов`язані Джорджем Соросом. Його звинувачують у втручанні у внутрішні справи держав, фінансуванні протестних рухів у країнах та навіть ескалації війни в Україні. Відтак світлину Пашиняна та Сороса створили, щоб дискредитувати прем`єра Вірмені. 

Перше підроблене фото зробили у 2019 році, за кілька місяців після призначення Ніколи Пашиняна на посаду прем`єр-міністра Вірменії. Тоді медіа стверджували, що політика нової влади провальна та повністю контролюється фондом Сороса. При цьому жодних фактів співпраці нової влади з Соросом у статті не навели. У 2020 році це зображення використали, щоб звинуватити бізнесмена у підштовхуванні Вірменії до ескалації у Нагірному Карабасі. Впродовж 2021 та 2022 років наратив про нібито контроль Сороса над Вірменією продовжив набирати оберти. 

У вересні 2023 року уряд Вірменії ухвалив низку рішень, які могли б сигналізувати про погіршення відносин з росією. Зокрема, вірменські депутати ратифікували Римський статут, який дозволяє арештувати президента рф владіміра путіна, вперше з початку повномасштабного вторгнення росії Вірменія передала Україні гуманітарну допомогу, а вірменські військові провели спільні військові навчання з військовослужбовцями США. Ймовірно, поширюючи дане фото, російські медіа знову намагаються просунути давній наратив про «зовнішнє управління», щоб дискредитувати Ніколу Пашиняна та уряд Вірменії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний