Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито в українському сегменті ютубу з`явилась реклама, у якій чоловік, представившись військовим ЗСУ, закликає українців із бойовим досвідом вступати до ЦАХАЛу (Армія оборони Ізраїлю). У відео він говорить, що нещодавно повернувся з фронту, побачивши рекламу про набір до ЦАХАЛу (не вказується, де саме він побачив повідомлення), вступив до армії Ізраїля та чекає на закінчення розгляду заявки на отримання громадянства.
Утім, це відеофейк. На ютубі немає такої реклами, аудіодоріжку оригінального відео замінили. Чоловік у відео — військовий із пресслужби ЦАХАЛу.
Скриншот допису
За зворотним пошуком по скриншоту з відео ми знайшли першоджерело ролика. Його поширили на офіційній сторінці в тіктоку Армії оборони Ізраїля 9 жовтня, через два дні після нападу ХАМАСу. У відео чоловік розмовляє на івриті, а в описі ролика вказані номери телефонів, за якими резервісти можуть звернутись для мобілізації, а військові та цивільні — отримати психологічну підтримку та дізнатись інформацію про рідних, які зникли безвісти чи були викрадені.
Ми також знайшли інші відео за участю цього чоловіка на сторінках у соцмережах армії Ізраїлю. За написом на шевроні, який ми виділили за допомогою Google Images, стало зрозуміло, що військовий працює у пресслужбі ЦАХАЛу. Чоловіка звати Ноам, найперше відео, яке нам вдалось знайти з ним, опублікували у квітні 2022 року. У роликах Ноам зокрема розповідає про життя військових ЦАХАЛу та бере інтерв`ю.
1. Шеврон військового з відео, опублікованого у тіктоці ЦАХАЛу; 2. шеврон підрозділу прессекретаря ЦАХАЛу
У відео рухи губ чоловіка збігаються зі сказаними словами, проте цього могли досягти за допомогою інструментів, які уніфікують міміку спікера на вибраному відео з аудіодоріжкою, яку обере чи створить користувач. До прикладу, для цього могли використати інструмент Synclabs — один із небагатьох сервісів, який підтримує українську мову. Ми відтворили процес створення фейку за допомогою цього інструмента, поєднавши оригінальне відео та аудіодоріжку з промовою «українського військового». При перегляді відео зблизька видно розбіжність між мімікою та сказаним текстом, ймовірно, саме тому фейкове відео показали як запис екрана з відео на ютубі, яке до того ж відкрили не на весь екран. Здалеку різницю між рухом губ та сказаними словами майже не помітно.
На фейковість реклами також вказує її зміст, адже у відео військовий говорить, що нещодавно повернувся з фронту, проте незрозуміло, за яких обставин та чи звільнили його зі служби. А також немає пояснення, як він виїхав з України до Ізраїля, враховуючи, що на час воєнного стану чоловікам заборонено виїжджати за кордон, окрім випадків, передбачених законом.
У відео показаний не український, а французький сегмент ютубу, на це вказує напис «FR» біля позначки «YouTube» вгорі. Окрім цього, чоловік вказує, що чекає на закінчення розгляду заявки на отримання громадянства, але це довгий процес, який може тривати від 5 років. Якщо дід/баба особи до другого коліна є євреями, або особа проживала на території Ізраїля до утворення держави (тобто 75 років тому), заявку можуть розглянути за прискореною процедурою. Вступ до ЦАХАЛ не є підставою для отримання громадянства Ізраїля.
Першим це відео поширив російський телеграм-канал «Выпускайте кракена!» із посиланням на свого підписника. Утім, користувачі з України не повідомляли про таку рекламу. Також на сайті та у соцмережах ЦАХАЛ немає звернення до українців із закликом поповнювати ряди ізраїльської армії.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний