НЕПРАВДА: Військовослужбовці 54-ої та 14-ої омбр потрапили в лікарню через сказ

НЕПРАВДА: Військовослужбовці 54-ої та 14-ої омбр потрапили в лікарню через сказ

12 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
426

Перевірка фейві у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито військовослужбовці 54-ої окремої механізованої бригади (омбр) ім. гетьмана Івана Мазепи та 14-ої окремої механізованої бригади ім. князя Романа Великого заразились сказом. У дописі йдеться, що бійців 54-ої омбр, які дислокуються в районі села Тимківка Харківської області, доправили на лікування до Харківської клінічної лікарні швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І.Мещанінова, а військовослужбовців 14-ої омбр — до іншої лікарні в Харкові (назву закладу не уточнюють). Автори посту заявляють, мовляв, військові могли інфікуватись через поїдання мертвих тварин, які хворіли на сказ. 

Утім, це неправда. Міністерство охорони здоров`я України чи місцеві медіа не повідомляли про випадки сказу серед військових вказаних у дописі або інших бригад. Станом на грудень 2023 року у Харківській області не було випадків зараження сказом у людей.

На момент написання статті в Україні був підтверджений лише один випадок захворювання на сказ у мешканця Вінницької області.

Сказ — гостре інфекційне захворювання, спричинене вірусом Rabies virus, який вражає людей та тварин. Захворювання швидко розвивається, пошкоджуючи центральну нервову систему, та може призвести до  летальних наслідків, якщо не ввести вакцину у день інфікування. Поширюється вірус через укуси, подряпини або потрапляння зараженої слини на слизові оболонки. Симптомами сказу є підвищення температури, відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Найкращим способом запобігти інфікуванню є профілактична імунізація (для людей, які часто контактують з тваринами) та щеплення тварин. 

Обидві бригади дійсно тримають оборону на Харківщині. Однак у Харківській області не фіксували випадки інфікування сказом у людей, останній випадок захворювання зареєстрували у 2022 році. За словами директорки обласного центру контролю та профілактики хвороб Любові Махоти, у 2023 році 63 людини отримали лікування від укусів скажених тварин. Також 2 тисячі пацієнтів звертались через поранення, яке завдали тварини. Це число на 23,5% більше, ніж було у попередньому році. 

Протягом 2023 року фахівці виявили 49 випадків захворювання на сказ у тварин у семи районах Харківської області. Махота заявила, що захворювання розповсюджується через збільшення кількості безпритульних тварин, адже за статистикою найчастіше інфікованими були коти та собаки. 

Усього за дев`ять місяців 2023 року в Україні зареєстрували 700 випадків захворювання на сказ у тварин, ця кількість перевищує показник 2021 та 2022 років. При цьому Держслужба з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів опублікувала дані за 7 місяців, згідно з якими кількість інфікованих становила 359 випадків. Тобто зростання розповсюдження хвороби у тварин почалось у вересні-жовтні. Найбільше випадків протягом року зареєстрували на Вінниччині та Одещині, високі показники також у Житомирській, Кіровоградській і Львівській областях. 

До того ж інфікування через поїдання мертвої тварини, хворої на сказ, видається малоймовірним. Оскільки вірус поза тілом інфікованої тварини може існувати кілька годин. Він перестає бути небезпечним, коли «висихає» чи піддається впливу сонячного світла, тож такий ризик інфікування є дуже низьким.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний