БЕЗПІДСТАВНО: При пораненнях треба використовувати розчин із кухонної солі

БЕЗПІДСТАВНО: При пораненнях треба використовувати розчин із кухонної солі

16 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
3514

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про нібито цілющий рецепт для військових – розчин кухонної солі. У публікації стверджується, що тканину, змочену в сольовому розчині, можна використовувати як пов’язку при пораненнях, оскільки сіль не дозволяє розмножуватись бактеріям та сприяє регенерації клітин. Авторка запевняє, що даний метод дозволить швидко зупинити кровотечу та прискорить загоювання ран.

Утім, це безпідставно, оскільки сучасна медицина не надає жодних рекомендацій щодо застосування цього методу для перев’язки ран.

Скриншот публікації

У 20 столітті, зокрема під час Першої світової війни, тампонування ран марлею, просоченою сіллю, дійсно рекомендували використовувати у польових умовах, але лише для ран, які вже були інфіковані. Хоча у сучасності поради про використання пов’язок із кухонної солі для свіжих ран досі можна побачити на сайтах з народної медицини, їхня ефективність та безпечність не підкріплені новітніми науковими дослідженнями.Також немає наукових доказів того, що вони здатні зупинити масивну кровотечу.

Водночас Національна служба охорони здоров’я Великої Британії рекомендує використовувати для очищення ран фізіологічний розчин, тобто стерильний розчин, який складається з 9 грамів солі на літр води (вдесятеро менше, ніж рекомендують у пості). Його також можна використовувати також для пов’язок на рани. Однак йдеться саме про стерильний розчин, для виготовлення якого використовують дистильовану або кип’ячену воду та не йодовану сіль. При приготуванні такого розчину в домашніх умовах важливо запобігти потраплянню у нього будь-яких бактерій або забруднень.

Натомість Міністерство охорони здоров’я України рекомендує наступний алгоритм у разі поранення:

  • Якщо наявна масивна зовнішня кровотеча, потрібно зупинити її за допомогою прямого тиску на рану, допоки не знайдете можливості використати кровоспинний джгут, турнікет чи стисну пов’язку;
  • Якщо кровотеча незначна – накладіть пов’язку, що тиснутиме на рану, використовуючи для цього серветки (стерильні, за наявності) та еластичний чи простий бинт;
  • Якщо у рану потрапили дрібні предмети, і ви можете їх легко видалити – зробіть це;
  • Виконуючи перев’язки у наступні дні, обробляйте ділянку навколо рани з використанням одного з таких препаратів: хлоргексидин біглюконат, повідон-йод, 70% розчин етанолу.

При цьому антисептик потрібно наносити так, аби він не потрапив у саму рану, інакше він спровокує хімічний опік. 

Детальнішу інформацію про те, як зупинити масивну кровотечу можна знайти у курсі допомозі пораненим в умовах бойових дій для військовослужбовців (Tactical combat casualty care course, TCCC).

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний