БЕЗПІДСТАВНО: Зеленський хоче залишити в країні лише «підконтрольні США банки» — законопроєкт №9656-д

БЕЗПІДСТАВНО: Зеленський хоче залишити в країні лише «підконтрольні США банки» — законопроєкт №9656-д

30 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
143

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що Володимир Зеленський у грудні 2023 року підписав закон №9656-д. Згідно з законом, ставка податку на прибуток тимчасово підіймається з 18% до 50% за 2023 рік, а в наступні роки — на 25%. У пості стверджують, що таким чином Володимир Зеленський нібито має намір знищити «банки олігархів» та залишити в країні лише «підконтрольні США банки», щоб контролювати всі витрати та доходи українців.

Утім, подібні твердження безпідставні. У законопроєкті йдеться лише про зміни до Податкового кодексу України. 

Скриншот публікації

Справді, 6 грудня 2023 року Володимир Зеленський підписав законопроєкт №9656-д про зміни в оподаткуванні банків та інших платників податків. 8 грудня закон набув чинності.

Цей закон має забезпечити держбюджет додатковими надходженнями, зокрема для фінансування оборони. Так, банківський сектор за 9 місяців 2023 року отримав надприбутки у розмірі 109,9 млрд грн чистого прибутку в порівнянні з 7,4 млрд грн за аналогічний період минулого року. Як пояснювали автори законопроєкту, подібне зростання чистих прибутків банків відбулось через зміни економічних умов, а не внаслідок підвищення продуктивності банківського сектору. 

Закон не передбачає контроль за доходами та витратами громадян України чи «знищення банків», а тільки вводить тимчасове додаткове оподаткування для надприбутків банків. Станом на кінець 2023 року в Україні діє 63 банки, з них 28 — з іноземним капіталом. Лише 1 з них —  Сіті Україна —  належить до американської Citi Group. Тож незрозуміло, про які «підконтрольні США банки» йдеться у фейковому пості.

Windfall tax податок на надприбуток практикується і в європейських країнах. Зокрема, Чехія встановила 60% на надприбутки енергетичних компаній та банків, Італія —  40% одноразового податку на прибуток банків від підвищення відсоткових ставок, а Литва — 60% на частину чистого процентного доходу банків, який на 50% перевищує середній показник за попередні чотири роки.

Однак наслідки прийняття закону залишаються предметом подальших спостережень та досліджень. Нацбанк України пояснив, що банківська система є стійкою та здатною підтримати бюджет країни без ризику для макроекономічної та фінансової стабільності. Разова сплата податку не позбавить банки прибутковості. «Економічна правда» пише, що більшість банків у публічній комунікації поставилися з розумінням до потреб бюджету. Проте невдоволення викликає перманентне підвищення ставки до 25% та зміна ставки оподаткування банків «заднім числом». Утім, ніхто не передбачає, що вказана зміна  оподаткування призведе до банкрутства банків.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний