Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські телеграм-канали поширюють інформацію про мобілізацію студентів у Сумській області. Це твердження супроводжується нібито відповідним розпорядженням Сумської ОВА.
Однак це — фейк. Цей документ суперечить чинному законодавству України, його поширюють лише російські ЗМІ, а помилки в ньому вказують, що це підробка.
Скриншот допису
На підробку документа вказують допущені помилки:
- У другому пункті переліку заходів допущена пунктуаційна помилка — «… студентів що навчаються». За правилами пунктуації, перед сполучниками (зокрема перед «що») потрібно ставити кому (правильний варіант — «… студентів, що навчаються»).
- У другому, п’ятому, шостому пунктах переліку заходів допущена лексична помилка — уживання слова «учбовий» замість «навчальний».
- У другому пункті переліку заходів допущена граматична помилка — у слові «професіі» замість закінчення «ї» вжито «і» (правильний варіант — професії).
- У третьому пункті двічі повторюється знак номера.
- У третьому пункті переліку заходів допущена лексична помилка. Замість «особову увагу приділити до студентів…» треба писати «особливу увагу звернути на…».
Документ у фейковому пості
На документі немає жодних дат, печаток і підписів. Кожен документ з ОВА реєструють та дають йому номер, проте в документі їх також немає. До того ж у документі зазначається «…зупинення та відбиття збройної агресії». Проте не вказано, що мова йде про збройну агресію росії.
Даний документ суперечить чинному законодавству України. Так, відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти. У документі також ідеться про мобілізацію здобувачів середньої освіти, тобто школярів. Проте учні шкіл не є військовозобов’язаними.
Новину про мобілізацію студентів поширюють лише проросійські джерела, а на офіційних каналах Сумської ОВА такої новини немає, зокрема на сайті, фейсбуці та телеграмі. Крім того, міська влада у коментарі Центру протидії дезінформації РНБО підтвердила фейковість цієї новини.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний