Кремлівські телеграм-канали продовжують перекручувати статті іноземних видань та спекулюють на темі народжуваності в Україні. Так, медіа The Times нібито написало, що падіння народжуваності в Україні залежить не так від вторгнення росії, як від недовіри до уряду під час планування вагітності. Також росіяни вигадують все нові «докази» існування так званих біолабораторій та публікують «сенсаційні» сюжети про начебто їхню колишню діяльність у Маріуполі.
За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.
Дезінформація: Українські лікарі незаконно випробовували на маріупольцях ліки, щоб збагати західні корпорації
Російські пропагандистські медіа зняли сюжети з міської лікарні №7 у тимчасово окупованому Маріуполі. У відео псевдожурналісти стверджували, нібито:
- з 2006 по 2016 роки у місті українські лікарі проводили забір біоматеріалів жителів міста, після чого передавали їх в біолабораторії закордонних транснаціональних компаній та військові спецлабораторії США. Особливо цінною, мовляв, була кров немовлят;
- на маріупольцях випробовували нові препарати, порушуючи Женевську конвенцію. У такий спосіб корпорації отримували прибутки, наживаючись на країнах з низьким рівнем доходів;
- кров слов’ян використовували для розроблення нових видів біологічної зброї, після чого у світі виникали епідемії та пандемії. У такий спосіб США прагнули винищити росіян, українців і білорусів.
Як насправді?
Більшість представлених «доказів» у відео не підтверджують, а спростовують тези, які поширили пропагандисти.
Так, на відео потрапила кодова назва випробування SB4-G31-RA, назва компанії та країна, в якій знаходиться спонсорська організація, — Samsung Bioepis Co. Ltd, Південна Корея. За допомогою цих даних ми знайшли дослідження, яке справді проводили з травня 2013 року до листопада 2014 року. Воно не є секретним, у рамках дослідження фахівці встановлювали ефективність, безпечність, препарату для пацієнтів з помірним та тяжким ревматоїдним артритом порівняно з іншим препаратом Енбрелом. Пацієнти отримували ін`єкції під шкіру щотижня. При цьому діти не брали участь у дослідженні, вік учасників стартував із 18 років. З України до дослідження долучилися понад 100 добровольців, також були учасники з кількох країн Європейського Союзу.
Скриншоти назви випробування, найменування і країна розташування спонсорської організації, з відео RT
Клінічні дослідження препаратів не є чимось новим або незаконним. Так, усі дослідження, схвалені країнами ЄС, мають кодові назви, за якими їх можна знайти на сайті реєстру клінічних досліджень Європейського Союзу. Дослідження медикаментів, які проводять в Україні, можна перевірити на сайті Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я України за кількома параметрами, зокрема кодом дослідження, місцем його проведення, назвою препарату тощо. Клінічні дослідження насамперед проводять не для того, щоб «збагатити корпорації», а щоб перевірити ефективність винайдених ліків. У разі успішного тестування, їх запускають у масове виробництво. У такий спосіб ці медикаменти допомагають не лише учасникам дослідження, а й людям по всьому світі.
При цьому всі клінічні дослідження, включно з цим, мають строгий регламент проведення. Зокрема на сайті реєстру ЄС зазначили, що Незалежна комісія з етики (IEC) та Інституційна ревізійна комісія (IRB) розглянули та затвердили протоколи дослідження SB4-G31-RA у кожному дослідницькому центрі. Як вказано, дослідження проводили відповідно до етичних принципів Гельсінської декларації (2008), а також відповідно до національних законодавств країн-учасниць. Кожен пацієнт підписав інформовану згоду та отримав усне роз’яснення суті та мети дослідження. IEC та IRB розглянули та схвалили документи про згоду, підписані учасниками дослідження.
Також інформація, нібито у такий спосіб корпорації заробляли на країнах з низьким рівнем доходів неправдива. Адже у дослідженні, окрім України, брали участь люди ще з дев’яти країн, серед яких Велика Британія, Південна Корея, Чехія, Угорщина, Польща, Болгарія, які за даними Світового Банку, є країнами з високим доходом або доходом вище середнього рівня. Сумарно з усіх країн у дослідженні взяли участь майже 600 людей.
До того ж немає підтвердження інформації про «масовий збір крові немовлят». У відео показують лише пробірки з кров`ю в пакеті, більшість з яких не підписані. За зворотним пошуком по фото ми встановили, що знімок з пробірками з кров`ю насправді зробили ще у 2021 році, і не в Україні, а в Москві. Тоді медіа писали, що кров належить компанії «Гемотест», працівники якої, з невстановлених причин, викинули біоматеріали на дорогу.
Фото колб із кров`ю на вулиці у Москві, 2021 рік
Окрім цього, у ролику стверджують, мовляв, пацієнтам не пояснили, який ризик становлять такі дослідження для їхнього здоров’я, а усі бланки інформованої згоди заповнені почерком однієї людини та не мають підписів пацієнтів. Хоча у відео показали лише один примірник «інформованої згоди», із заблюреними персональними даними «пацієнта», тож пропагандисти самі легко могли підробити такий бланк.
Також в Україні є стандартний перелік пунктів, які обов’язково зазначаються в інформованій згоді пацієнта при проведенні клінічного випробування. Це зокрема мета дослідження, можливі побічні реакції та ризики, компенсації та/або лікування, на які досліджуваний може розраховувати у разі завдання шкоди його здоров’ю, метод проведення процедури клінічного випробування тощо. Участь у таких дослідженнях є суто добровільною.
Скриншот інформованої згоди пацієнта, показаної у пропагандистському відео
Псевдожурналісти також стверджували, що на людях тестували неперевірені препарати «Інфлексімаб» та «Канакінумаб». Хоча насправді «Інфлексімаб» для лікування ревматоїдного артриту у США та Європейському Союзі схвалили у 1999 році. «Канакінумаб» для лікування подагричного артриту у США затвердили у 2011 році, а в ЄС — у 2013 році. А препарати з цими діючими речовинами є в продажу в Україні.
Пропагандисти намагались довести, що кожен предмет у лікарні створений США та переданий Україні для проведення небезпечних дослідів. Так, під музику, яка мала підсилити страх у глядача, показали контейнер з позначкою «небезпека». За номером 3291, вказаним на ньому, ми з’ясували, що це контейнер для зберігання, транспортування та утилізації біологічних відходів (використані голки, леза, шприци тощо). Такі контейнери можна придбати також у російських інтернет-магазинах. Тож немає нічого дивного у наявності такого контейнера в лікарні, він не є доказом наведених пропагандистами тверджень.
Інформація, мовляв, США прагнуть розробити біозброю, що призведе до епідемій для винищення слов’ян, звучить абсурдно. Адже спалахи захворювань, які існують нині, небезпечні для людей всіх рас. До того ж навіть у теорії створити хворобу, яка б вражала лише людей певної етнічної групи, неможливо, оскільки всі люди генетично схожі. Раніше ми спростовували фейк, нібито Америка збирає зразки ДНК військових ЗСУ, щоб знищити всіх слов’ян.
Дезінформація: В Україні падає народжуваність через недовіру українців до влади під час планування вагітності
Кремлівські телеграм-канали намагаються відвести увагу від неспровокованого вторгнення своєї армії та пишуть, нібито спад народжуваності в Україні пов’язаний напряму із недовірою до влади та відсутністю перспектив у державі. Про це начебто пише британське видання The Times. Пропагандисти додають, що в Україні запроваджують ЛГБТ-цінності, які знижують народжуваність, і загалом це «геноцид» українців.
Як насправді?
30 січня 2024 року видання The Times справді опублікувало статтю про низькі показники народжуваності в Україні. З посиланням на аналітичний центр The Times зазначає, що Україна має найнижчий показник народжуваності у світі — у середньому 0,7 дитини на одну жінку.
Насправді падіння народжуваності в Україні фіксували ще до повномасштабного вторгнення. До прикладу, у 2019 році коефіцієнт фертильності складав 1,2 дитини на жінку. Проте вже у 2021 році цей показник збільшився до 1,6 та знову почав падати після 2022 року. За словами провідної наукової співробітниці Інституту демографії Світлани Аксьонової, на падіння народжуваності в Україні вплинула пандемія COVID-19, унаслідок якої лише у 2021 році померло близько 86 тисяч людей. Щобільше, у 2021 році в більшості країн ЄС був компенсаційний приріст народжуваності, тоді як в Україні цього не відбулося.
Для вимірювання показників народжуваності найчастіше використовують 3 основні показники — загальний коефіцієнт народжуваності, який вимірює загальну кількість дітей народжених на тисячу населення, коефіцієнт фертильності (середня кількість дітей, яку жінка може народити протягом життя) та загальний показник усіх дітей, народжених за певний проміжок часу. Падіння народжуваності притаманне не лише Україні, а й більшості країн світу. За даними аналітиків проекту Our World in Data, 50 років тому одна жінка в середньому мала п’ятеро дітей. Однак до 2019 року це число скоротилося вдвічі. Передусім це пов’язано з розширенням прав і можливостей для жінок, зростання витрат на виховання дітей та їхній нижчій смертності. У звіті Департаменту з економічних та соціальних питань ООН зазначають, що у 2024 році показник фертильності у світі залишатиметься на рівні 2,3 дитини на жінку. Проте вже до 2050 року він може впасти до 2,1.
У 2023 році в Україні народилося понад 187 тисяч дітей. Найбільшу народжуваність зафіксували в Києві, Львівській та Дніпропетровській областях.
Джерело: Міністерство юстиції України
Серед чинників, які зараз впливають на падіння народжуваності в Україні можна виділити:
- вбивство росіянами цивільних мешканців та системні обстріли;
- міграція українців за кордон (зокрема вагітних) унаслідок російської агресії;
- викрадення росією українців на тимчасово окупованих територіях.
Автор матеріалу The Times також чітко вказує на перші два пункти, через які в Україні падає народжуваність. У статті немає жодних згадок про недовіру до влади під час планування вагітності. Тож, маніпулюючи статтями західних ЗМІ, росіяни вкотре намагаються приховати свої злочини.
Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний