НЕПРАВДА: Українська влада катує колаборантів — The Guardian

НЕПРАВДА: Українська влада катує колаборантів — The Guardian

23 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
416

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандисти поширили новину, що в британському медіа The Guardian опублікували статтю про засуджених в Україні російських колаборантів. У ній нібито йдеться, що українська влада катує та знущається з в’язнів.

Це — неправда. Стаття описує історії людей, які добровільно пішли на співпрацю з росіянами і в ній немає ні слова про тортури та знущання.

Скриншот допису

За ключовими словами ми знайшли статтю The Guardian, на яку посилаються пропагандисти. У ній ідеться про шістьох колаборантів в Україні, які співпрацювали з російською владою та були за це засуджені.

Першим колаборантом, про якого пишуть пропагандисти, є засуджений до 12 років ув’язнення чоловік, який відмовився називати своє імʼя. Співкамерники витатуювали на його лобі слово «орк», яким в Україні позначають російських окупантів. Тобто правоохоронці, працівники вʼязниці та інші представники влади не мають до цього відношення. 

Другою героїнею матеріалу є Анна Голомб, жителька прифронтового Часового Яру на Донеччині, яку у грудні 2022 року разом із чоловіком заарештували та засудили до 15 років тюрми за державну зраду. Пропагандисти не згадують, що її чоловік до цього перебував в ув’язненні за співпрацю з органами так званої «днр», а його батька вбили під час російського обстрілу. Також ні в пропагандистському пості, ні в статті The Guardian не вказано, що чоловік та дружина самі шукали контактів з росіянами, пропонували бути коригувальниками вогню, і з серпня по грудень 12 разів передавало окупантам дані про місця розташування складів боєприпасів, техніки ЗСУ. Тобто жінка вчинила умисний злочин згідно зі статтею 111 Кримінального кодексу України та понесла покарання згідно з чинним українським законодавством. Ні про які тортури та знущання над Анною Голомб немає інформації ні в статті The Guardian, ні в матеріалі українських журналістів.

Третім засудженим є вчитель зі Словʼянська Костянтин Ванін. Його засудили на 8 років позбавлення волі за передачу російській армії даних про розташування військових ЗСУ у Слов’янську та коригування ракетних ударів по місту. The Guardian додає слова Ваніна про те, що він не передавав ніяких даних про ЗСУ, а свою провину визнав під тиском. Український журналіст Володимир Золкін 28 листопада 2023 року опублікував запис бесіди з Костянтином Ваніним, де той також заперечує свою провину і стверджує, що пішов на угоду з українськими спецслужбами. Журналіст ставить під сумнів заяву Ваніна і вказує, що проведені необхідні експертизи, які вказують на вину Ваніна. Крім цього, Золкін згадує дивний факт, що Ваніна засудили до 8 років увʼязнення, а такий довгий термін увʼязнення є нехарактерним для засудженого, що йде на угоду зі слідством. Ванін частково виправдовує анексію Криму росією, підтримує пропагандистський наратив про громадянську війну в Україні та виправдовує російське вторгнення в Україну. Засуджений жодного разу не згадує про тортури та знущання.

Четвертою засудженою є Ольга Кузьмич, яка брала участь в організації псевдореферендуму в Херсонській області щодо її входження в склад росії. Цей референдум був засуджений Генасамблеєю ООН, а єдиною країною, яка його підтримала, є Північна Корея. В оригінальній статті не вказують, як саме Кузьмич допомагала у проведенні референдуму. Українські журналісти стверджують, що жінка обходила будинки в селах Новоолександрівка та Михайлівка Бериславського району разом з озброєними окупантами та забезпечувала голосування за приєднання області до росії. Кузьмич не згадує ні про які тортури у статті The Guardian.

Отже, з шести засуджених за колабораціонізм, про яких ідеться у статті The Guardian, лише один згадує про напад на нього, проте, за його словами, він був здійснений не представниками влади, правоохоронцями або працівниками вʼязниці, а співкамерниками. Тобто у статті немає жодної інформації про тортури та знущання, вчинені з боку української влади.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний