Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що призначення головою наглядової ради «Укроборонпрому» Давида Ломджарії є наслідком передачі організації під контроль західних партнерів.
Це фейк. Всі активи АТ «Українська оборонна промисловість» належать державі. Процес корпоратизації, створення наглядових рад та залучення іноземців до них допомагають покращити роботу підприємств.
Скриншот допису
21 березня 2023 року представник уряду у Верховній Раді України Тарас Мельничук повідомив про створення акціонерного товариства «Українська оборонна промисловість» на основі державного концерну «Укроборонпром». 100% акцій організації належать державі. 29 червня 2023 року Державний концерн «Укроборонпром» остаточно перетворено на акціонерне товариство «Українська оборонна промисловість».
29 грудня 2023 року Кабмін затвердив склад Наглядової ради «Української оборонної промисловості». До неї увійшли премʼєр-міністр України у 2019-2020 роках Олексій Гончарук, президент Київської Школи Економіки та Міністр економіки у 2019-2020 роках Тимофій Милованов, колишній член Наглядової ради Укрексімбанку та правління НАК «Нафтогаз України» Сергій Коновець, СЕО Оборонно-промислової коаліції Аризони Лінда Сміт та грузинський бізнесмен Давид Ломджарія. Тобто 3 з 5 членів — українці. Присутність іноземців у наглядових радах має посилювати неупередженість та фаховість цих органів. Серед вимог до незалежних членів наглядових рад – володіти професійними компетенціями, мати бездоганну репутацію, не посідати виборні посади та не бути посадовою особою органів державної влади та/або місцевого самоврядування тощо.
Давид Ломджарія — виконавчий директор в Iberia Group, керівний партнер Four Seas Trading і голова наглядової ради SunEnergy Bank. Усі ці компанії грузинські. З лютого 2022 року є членом наглядової ради АТ «Укрзалізниця». Він має більш ніж 25-річний досвід успішної роботи з компаніями зі списку Fortune 500 та великими міжнародними фінансовими установами. У січні 2024 року його обрали головою наглядової ради АТ «Українська оборонна промисловість».
В Україні діє реформа управління держвласністю. Вона передбачає, по-перше, зменшення кількості підприємств у держвласності через приватизацію нестратегічних підприємств, а, по-друге, запровадження принципів корпоративного управління Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) у компаніях, які залишаться у власності держави. Це дозволить їм прозоро та ефективно виконувати свої функції.
Корпоратизація та створення наглядових рад не є чимось негативним. Зокрема, створення наглядових рад під час корпоратизації — це незалежний нагляд за керівництвом підприємств, а отже — менше можливостей для нього працювати в інтересах олігархів чи політиків. До прикладу, корпоратизація «Нафтогазу» дозволила зробити компанію більш прозорою та змінити її структуру, що сприяло перемозі в судовому процесі проти російського «Газпрому» в Стокгольмському арбітражному суді у 2018 році. Той самий процес в «Укрзалізниці» покращив фінансові результати компанії та збільшив капітальні інвестиції.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний