НЕПРАВДА: У Сєвєродонецьку знайшли докази діяльності українських «чорних трансплантологів»

НЕПРАВДА: У Сєвєродонецьку знайшли докази діяльності українських «чорних трансплантологів»

29 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
428

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські пропагандисти вигадують усе нові «докази» діяльності так званих чорних трансплантологів в Україні. Цього разу в тимчасово окупованому Сєвєродонецьку росіяни начебто знайшли документи, які заповнювали військові ЗСУ під час проходження медкомісії. Документ є «згодою» на трансплантацію органів після поранення військового. Усі документи, як пишуть росіяни, заповнені одним почерком, а на місці підпису на всіх бланках стоїть ідентичний штамп. 

Це — неправда. На документах, які показують росіяни, не видно імен, а отже неможливо ідентифікувати, чи це були військові. А контейнер росіян насправді використовують для транспортування вакцин. 

Це чергова вигадка росіян, яка підкріплена лише фейковими доказами, аби вкотре дискредитувати Україну та відбілити окупантів. На підробку доказів у сюжеті вказують декілька фактів.

По-перше, документ, який показують росіяни на відео є заявою-згодою на трансплантацію органу від живого родинного донора. Таким донором може бути дружина/чоловік або близький родич (батько, мати, син, дочка, дід, брат, сестра, дядько тощо).

Трансплантація від живого донора можлива лише після висновку консиліуму лікарів та за умови, якщо завдана йому шкода буде меншою, ніж небезпека, яка загрожує життю реципієнта. Від живого донора в Україні можуть трансплантувати лише нирки, печінку або кістковий мозок. За 2023 рік українські лікарі провели 589 різних трансплантацій, зокрема 342 пересадки кісткового мозку.

Тоді як документ, який, за легендою росіян, підписували військові під час медкомісії, має інакший вигляд та є універсальною згодою для будь-якого українця, який добровільно погоджується на посмертне донорство. Однак проходження військово-лікарської комісії бійцями не передбачає підписання такої згоди. Ба більше, трансплантація органів у загиблих військових в Україні заборонена.

По-друге, згода, яку показують росіяни, заповнена не до кінця. На ній можна побачити лише ім’я та прізвище донора у першому рядку. Тоді як рядки, де вказують місце проведення трансплантації та дані реципієнта, залишаються пустими. До того ж росіяни не показують конкретне ім’я донора, а значить ідентифікувати, чи справді це був військовий, — неможливо.

Скриншот із відео, яке поширюють росіяни

Далі росіяни показують штамп, який нібито стоїть на всіх документах та у такий спосіб доводять, що трансплантацію органів військових погоджували за них. Це не схоже на штамп або печатку. Ймовірно, це підпис з інших документів, який передрукувався через те, що папери разом намокли й залишили відбитки на інших сторінках. На це також вказує чорний текст, який продублювався на іншій сторінці через потрапляння води.

Скриншот із відео, яке поширюють росіяни

У своєму «сенсаційному» ролику росіяни показали термоконтейнер, у якому нібито перевозили спеціальні розчини для зберігання вилучених органів. За допомогою надписів на контейнері ми знайшли ідентичний бокс із таким самим ремінцем та круглою зеленою наліпкою на ньому. Це контейнери, призначені для транспортування вакцин.

Скриншот із відео росіян — контейнер, у якому нібито перевозили розчини для вилучених органів

Фото оригінального переносного боксу для зберігання вакцин. Джерело: ЮНІСЕФ

Отже, усі вищезгадані факти вказують на те, що відео пропагандистів — фейкове. Для надання більшої легітимності своєму «сюжету», росіяни використали коментарі «українських медпрацівників». Проте росіяни не показують їхні обличчя та навіть не називають імена. Тож їх неможливо ідентифікувати і перевірити заяви.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний