НЕПРАВДА: Алкогольні напої можуть нівелювати пошкодження організму від радіації

НЕПРАВДА: Алкогольні напої можуть нівелювати пошкодження організму від радіації

26 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
487

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють заяви начебто вчених, які повідомили, що 0,5 літрів пива здатні нівелювати 34% пошкодження організму від радіації. Інші алкогольні напої нібито також можуть захистити людину від радіації.

Це — неправда. Алкоголь, зокрема пиво, не може нівелювати пошкодження організму від радіації та загалом його не захищає.

Скриншот публікації

Лікування, здатне зменшити шкоду від радіації, справді існує, утім, алкоголь не входить до переліку подібних ліків чи заходів. Насправді після ураження радіацією та виключно за умови офіційного оповіщення люди можуть прийняти калій йодид та інші препарати для нівелювання радіаційної шкоди для здоров’я. 

Також у коментарях до допису автор посилається на статтю, у якій нібито цитують експериментальні дослідження, яке провели науковці з Інституту променевої медицини у Японії. Проте нам не вдалося знайти жодного такого дослідження на сторінці вказаної інституції.

Після розголосу катастрофи на Чорнобильській АЕС у 1986 році у Радянському Союзі людям масово рекомендували вживати червоне вино, яке нібито рятує від радіації. Однак ні вино, ні інші алкогольні напої не можуть захистити організм від радіаційного випромінювання. Того ж 1986 року заступник міністра охорони здоров’я СРСР Олег Щепін назвав чутки про лікування радіаційного опромінення горілкою та вином фантастикою, адже такі заяви ніяк не підтверджені науково.

Міф про те, що алкоголь захищає від радіації, спростовують і українські науковці. Хімік-токсиколог Володимир Саркісян зазначає, що алкоголь не є лікарським засобом від радіації. І, вживаючи більші дози алкоголю, людина ризикує померти від отруєння, адже алкоголь — токсична речовина. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) повідомляє, що споживання алкоголю не є безпечним для людей, немає так званої «безпечної долі алкоголю». Алкоголь може викликати щонайменше 7 різних типів раку в організмі людини.

У відкритих джерелах ми знайшли декілька досліджень про вплив пива на радіаційне отруєння. Автори стверджують, що пиво може містити неетанолові елементи, які зменшують пошкодження хромосом лімфоцитів, викликане випромінюванням, а також може допомогти зменшити шкідливий вплив тритію завдяки своїм діуретичним властивостям. Однак у досліджені не вказують, що пиво може нівелювати до 34% пошкодження від радіації або захистити організм. До того ж дослідження є застарілими – його опублікували ще у 2002 році.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний