НЕПРАВДА: Україна розпродає культурні цінності з Києво-Печерської лаври за кордон

НЕПРАВДА: Україна розпродає культурні цінності з Києво-Печерської лаври за кордон

29 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
328

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали поширюють відео нібито засновника організації «Благодійний Фонд “Києво-Печерська лавра”» Олександра Клименка, у якому він каже, що Україна розпродає культурні цінності з фондів Лаври. За словами Клименка, Київ та ЮНЕСКО домовилися вивезти святі мощі та інші цінності з лаври до музеїв Франції, Італії та Ватикану. Так, начебто під приводом виставки «Перехрестя: Швеція — Україна (1000 років)» за кордон із Києво-Печерської лаври вивезли дорогоцінні ікони.

Це — неправда. Немає жодних доказів, що Україна продає релігійні цінності за кордон. Навпаки, саме росія викрадає українські релігійні цінності.

Скриншот із відео, яке поширюють росіяни

Чоловік із відео, яке поширюють росіяни, справді є членом організації «Благодійний Фонд “Києво-Печерська лавра”» з 2014 року, проте він не засновник, а один із керівників. Тоді як засновницею є, ймовірно, його дружина Наталія Клименко. Фонд має неактивну сторінку у фейсбуці, останній допис опублікували ще у 2020 році. Іншої інформації щодо діяльності фонду та його керівника, Олександра Клименка, у відкритих джерелах немає.

До того ж Україна не вивозить жодні культурні цінності з Лаври на продаж за кордон, це чергова вигадка росіян. Раніше фейк про вивезення святих мощей із Києво-Печерської лаври, яке начебто організували Київ та ЮНЕСКО, спростовував тодішній міністр культури Олександр Ткаченко. Навпаки, саме росія викрала старовинні релігійні цінності з України, зокрема ікони, рукописний сувій Тори та Біблію, яка налічувала понад 200 років.

Виставка «Перехрестя: Швеція — Україна (1000 років)», про яку згадує Клименко, є спільним проєктом обох країн, який консолідує напрацювання українських та шведських істориків, дослідників, музейників. На виставці представили унікальні артефакти з майже 30 музеїв, архівів, бібліотек України та Швеції. Від Києво-Печерської лаври представлені два експонати — оксамитовий покров «Не ридай мене, Мати» та гравюра з Патерика 1661 року, яку видали в лаврській друкарні. Україна не продавала ці експонати, а лише демонструвала.

Крім того, риторика Олександра Клименка, який говорить про «розпродаж релігійних цінностей», співзвучна із кремлівськими наративами. До прикладу, він каже, що українців «відправляють у м’ясорубку», а ПЦУ, Українська автокефальна православна церква, УГКЦ тощо нібито «придушують» канонічне православ’я в Україні. Наприкінці свого запису Клименко додає відео, яке прославляє російську церкву.

Щобільше, Клименко відстоює УПЦ МП, хоча саме вони під час оренди Нижніх лавр занедбали історичні пам’ятки архітектури. У березні 2023 року Державна аудиторська служба виявила численні правопорушення з боку УПЦ МП, зокрема йдеться про незаконні зведення новобудов та передачу в користування пам’яток культурної спадщини. Також корпус № 112 після використання УПЦ МП перебував в аварійному стані з ознаками руйнування. Попри розірвання договору на оренду приміщень та вимогу звільнити їх, представники УПЦ МП усе одно користуються частиною об’єктів Нижньої лаври.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний