Фейки щодо системи охорони здоров’я: серед військових ЗСУ масово поширюються ВІЛ та гепатит B і C. Випуск 112

Фейки щодо системи охорони здоров’я: серед військових ЗСУ масово поширюються ВІЛ та гепатит B і C. Випуск №112

Photo: unsplash.com / Mika Baumeister
11 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
3149

На порядку денному російських телеграм-каналів знову одні й ті самі теми — «масові захворювання» українців та «руйнівний» вплив США на охорону здоровʼя України. Так,  фейкомети заявляють, буцімто через «бездіяльність» українського уряду серед військових «масово» поширюються ВІЛ та гепатит B і C. Однак це не всі «проблеми» українців, адже, за вигадкою росіян, їх попереду ще нібито чекає масова зміна статі. Просувати такі ідеї в Україні, як пишуть росіяни, буде «американський клан мільярдерів».

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Серед військових ЗСУ масово поширюються ВІЛ та гепатит B і C

Кремлівські телеграм-канали поширюють скриншот зі статті українського видання «Факти» та заявляють, нібито в Україні «нарешті задумалися» про проблему поширення ВІЛ та гепатиту B і C. Інфекційні захворювання начебто «масово» поширюються серед військових, а відсутність меддопомоги та, іноді навіть і її заборона, лише погіршує ситуацію. Тож уряд зважився на «екстраординарні заходи» — безплатні тестування для військових на наявність вище згаданих хвороб.

Як насправді?

Насправді в матеріалі «Фактів» не йдеться про «масове» поширення ВІЛ та гепатиту B і C серед військових. Автор статті пише про пілотний проєкт, який створили на базі Головного військового клінічного шпиталю в Києві. У рамках проєкту військові зможуть пройти швидке тестування на ВІЛ, гепатит B і С та, у разі підтвердження захворювання, отримати належне лікування.

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) — інфекція, яка вражає імунну систему організму. Передається через кров та біологічні рідини під час статевого контакту і вагітності, пологів або годування груддю. Тоді як СНІД — остання стадія розвитку ВІЛ-інфекції.

За даними Центру громадського здоров’я, за увесь 2023 рік серед українців зафіксували понад 11,6 тисячі випадків захворювання на ВІЛ. Найбільшу кількість захворювань з розрахунку на 100 тис. населення зареєстрували в Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській, Київській областях. Щобільше, показник захворювання по Україні на ВІЛ порівняно із 2022 роком знизився на 5%. Водночас немає офіційних даних щодо захворювання на ВІЛ серед військових. Тож усі заяви росіян про «масовість» інфікування ВІЛ серед бійців — безпідставні.

Гепатит B і С — інфекції, які вражають печінку та можуть спричинити гостре або хронічне захворювання. Передаються під час пологів, незахищених статевих контактів, використання нестерильних ін’єкційних інструментів тощо. Найкращий спосіб запобігти захворюванню на гепатит B — вакцинуватися. Тоді як дотримання гігієни рук, безпечне здійснення медичних ін’єкцій та використання контрацептивів допоможе запобігти зараженню гепатитом С.

Інфекційне захворювання на гепатит B і C за увесь 2023 рік зафіксували у 759 мешканців України та 439 відповідно. Проте кількість військових, у яких діагностували це захворювання, також невідома.

Крім того, росіяни поширюють неправдиві повідомлення щодо відсутності меддопомоги військовим. Пройти безплатне тестування на ВІЛ, гепатит B і С військові та цивільні могли й раніше. Зокрема люди із ВІЛ-інфекцією можуть звернутися на загальнонаціональну гарячу лінію з питань ВІЛ/СНІДу — 0 800 500 451.

У Програмі медичних гарантій також є пакет «Діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ-інфекцією», який передбачає безплатні послуги — тестування, лабораторні дослідження, медичний нагляд (антиретровірусна терапія, видача препаратів, моніторинг побічних реакцій) тощо. 

Препарати антиретровірусної терапії ВІЛ-інфіковані можуть отримати безплатно за місцем фактичного перебування. Для цього варто звернутися до Центру СНІДу або у кабінет «Довіра» в будь-якій області України. Станом на 1 січня 2024 року, антиретровірусну терапію проходять понад 118 тисяч осіб. Загалом 367 медзакладів уклали договори із НСЗУ на послуги для ВІЛ-інфікованих на 2024 рік. 

Джерело: Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України

Дезінформація: США лобіюватимуть в Україні масову зміну статі у дітей

Російський політолог Малєк Дудаков у телеграм-каналі написав, мовляв, на Україну чекатиме масова зміна статі. За його словами, «американський клан мільярдерів» Пріцкерів активно лобіює тему трансгендерного переходу серед дітей та заробляє на цьому. Однак з них — Пенні Пріцкер — стала «смотрящою» від США за Україною, тому, мовляв, невдовзі цю політику почнуть впроваджувати і в Україні, що призведе до масової зміни статі.

У дописі він також наводить дослідження, згідно з яким діти, які у 10 років згодні були пройти гормональну терапію, у більшості випадків до 25 років змінювали своє рішення.

Як насправді?

Малєк Дудаков — російський політолог, американіст, який часто з’являється у пропагандистському шоу «Вечер с Владимиром Соловьевым». У виступах він стверджує, нібито Захід використовує Україну для досягнення власних цілей, а також заявляє, нібито Вікторія Нуланд визнала існування біолабораторій США в Україні. Останній фейк ми раніше спростовували в одному з попередніх випусків.

Пенні Пріцкер — спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України. До її обов’язків входить співпраця з Кабміном України, країнами Великої сімки, Євросоюзом, міжнародними фінансовими установами, закордонними партнерами та американським приватним сектором. Також вона співпрацює з українською владою у сфері економічних реформ, відкриття ринків експорту тощо. Тобто посада не передбачає проведення реформ у системі охорони здоров’я

Наразі в Україні психіатричне обстеження дитини з проявами дисфонії та терапевтичне втручання (прийом гормональних препаратів) проводять до 14 років за інформованою згодою обох батьків; після 14 років – обох батьків та дитини. Хірургічне втручання при трансгендерному переході дозволено лише з 18 років. У Міністерстві охорони здоров’я України не повідомляли про наміри змінювати чи спрощувати ці правила. 

Міжнародні партнери України, зокрема США та ЄС, також публічно не закликали змінити політику у галузі трансгендерного переходу для дітей. Натомість партнери закликали боротись із дискримінацією ЛГБТ-спільноти в Україні, як-от включити до статті 161 Кримінального кодексу покарання за розпалювання ненависті чи насильства на підставі сексуальної орієнтації, чи гендерної ідентичності, а також покращити представництво жінок на всіх рівнях політичного та суспільного життя. Зокрема голова Департаменту з питань антидискримінації Ради Європи Халвард Горсет говорив про дискримінаційну заборону на укладення шлюбів для представників однієї статі.  

Стан, при якому людина відчуває дискомфорт через розбіжність між статевою ідентичністю та статтю, встановленою йому при народженні (і пов’язаною з цим гендерною роллю та/або первинними й вторинними статевим ознаками) називається гендерною дисфонією. При цьому не всі люди з цим діагнозом хочу здійснити перехід за допомогою хірургічного втручання. Деякі пацієнти можуть обмежитись зміною гендерного самовираження. Також гендерна дисфорія не пов’язана з сексуальною орієнтацією людини. Особи, які відчувають гендерну дисфорію, можуть бути гетеросексуалами, геями, лесбійками або бісексуалами. 

У дослідженні, на яке посилається Дудаков, вказано, що науковці ставили питання про гендерну ідентичність 2772 дітям з Нідерландів протягом 15 років. При цьому вони вказують, що опитували дітей, які не мали діагнозу гендерної дисфорії. Відтак 78% людей під час усього періоду дослідження ідентифікували себе з однією і тією ж статтю, яку вони отримали при народженні, 19% відзначали зменшення гендерної незадоволеності з часом, 2% навпаки вказували на зростання гендерної незадоволеності 

Своєю чергою у 2022 році американські науковці опублікували дослідження, у якому взяли участь 208 трансгендерних дівчат, 109 трансгендерних хлопчиків віком від 3 до 12 років, показало, що через п’ять років 94% дітей продовжили ідентифікувати себе зі статтю, яку називали раніше. Також у 2019 році у США науковці встановили, що незалежно від того, скільки часу минуло з моменту соціального переходу трансгендерних дітей, вони ідентифікували себе зі статтю, відмінною від тієї, яку присвоїли їм при народженні. 

До того ж дослідження психічного здоров’я трансгендерних дітей у США виявило, що в осіб, які мають гендерну дисфонію та живуть зі статтю, яка збігається з біологічною, мають помітно вищі показники психопатії, порівняно з дітьми, які здійснили соціальний перехід, тобто змінили гендерну ідентичність без хірургічного втручання. Тож ці дослідження доводять, що гендерну дисфонію дітям не нав’язують. Відчуття розбіжності зі статтю, яку вказали при народженні, зумовлене генетичними та соціальними чинниками. У деяких країнах, зокрема США, влада сприяє проведенню трансгендерного переходу, аби позбавити громадян з дисфонією дискомфорту.   

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний